Anasayfa » Bosna Hersek’teki FETÖ okulları borç batağında
FETÖ'de Bugün

Bosna Hersek’teki FETÖ okulları borç batağında

bosna-hersekteki-osmanli-eserlerii
Bosna Hersek FETÖ

Fethullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması (FETÖ/PDY), dünyanın farklı ülkelerinde varlığını sürdürebilmek ve derin kadrolara sızabilmek için eğitim-öğretim faaliyetlerini maşa olarak kullanıyor. Örgüt, özellikle ABD’deki Charter Ağı ile varlığını artırıyor ve finansal gücünü katlamak için eğitimi suistimal ediyor. FETÖ’ye ait okullarda ise skandallar bitmiyor. Örgüt okulları taciz vakalarının yanı sıra borçlarıyla da anılıyor. Örgütün Bosna Hersek’teki okullarının borç batağında olduğu uzun süredir biliniyordu. Firari FETÖ’cü Önder Aytaç, sosyal medyada bir açıklama yaparak Bosna Hersek’teki FETÖ okullarının borçlarını deşifre etmiş ve personellerin kötü şartlarda çalıştırıldığını söylemişti. Bosna Hersek Federasyonu Vergi Dairesi tarafından yayınlanan bir liste, FETÖ okullarının borç içinde yüzdüğünü tekrar gözler önüne serdi.

Bosna Hersek’teki örgüt okullarının borcu 675 bin avroyu aşıyor

Bosna Hersek Federasyonu Vergi Dairesi tarafından 2021 yılı sonunda yayınlanan vergi, katkı, harç ve diğer harçlara dayalı borcu bulunanlar listesinde, FETÖ’nün ülkedeki okullarının rezalet durumu ortaya çıktı. Bosna Hersek Federasyonu Vergi Dairesinin açıklamasına göre, örgüt ile iltisaklı kurumların toplam borcu 675 bin avroyu aşıyor.

bosna-hersekteki-osmanli-eserleri
Bosna Hersek FETÖ

Daire’nin paylaştığı verilere göre, FETÖ bağlantılı Richmond College’ın devlete olan borcu 175 bin avro düzeyinde bulunuyor. Saraybosna’da yer alan Richmond Park İlkokulunun borcu 158 bin avronun üzerindeyken, yine Saraybosna’da faaliyet gösteren International High School’un borcu 128 bin avroyu aştı. Zenica’daki Richmond Park İlköğretim Okulunun 31 Aralık itibariyle vergi, katkı, harç ve diğer ücretler olmak üzere devlete olan toplam borcunun 103 bin avro olduğu ifade edildi. Örgütle bağlantılı Saraybosna Türk Boşnak Kolejinin ise yaklaşık 55 bin avro borçlu olduğu kaydedildi. Yine Zenica’da faaliyet gösteren Richmond Park Ortaokulunun borcunun da 53 bin avro civarında olduğu belirtildi.

FETÖ’nün işgüzarlığı işine yaramadı

Bosna Hersek‘te “Bosna Sema Eğitim Kurumları” ismiyle faaliyet gösteren FETÖ okulları, son 5 yılda iki kez el değiştirdi. Okullar, 15 Temmuz 2016’daki darbe girişiminin ardından ilk olarak ABD merkezli “Global Education” şirketine satılmış, sonrasında İngiliz “Richmond Park Education” şirketine devredilmişti. Örgüt bünyesindeki Bosna Sema okullarının İngiliz ve Amerikan şirketlerine satılma sebebi ise FETÖ bağlantısını gizlemek. Her defasında FETÖ bağlantısı inkar edilen okullar, bu satış hilelerine rağmen darbe girişiminin ardından hızla öğrenci kaybetmeye başladı.

Önder Aytaç okulların FETÖ bağlantısını kabul etti

Firari FETÖ’cü Önder Aytaç, Twitter üzerinden yaptığı açıklamada Bosna Hersek’teki okulların FETÖ ile bağlantısını açıkça kabul etmiş hatta örgüt yöneticilerine fırça atmıştı.

bosna-hersekteki-osmanli-eserleri

Aytaç, “Bosna’daki hizmet hareketine ait okullar borç batağında mı? Bosna’daki öğretmenleri köle olarak mı görüyorsunuz? Neden maaşlarını çok az veriyorsunuz? Kıdem tazminatlarını ödemiyorsunuz? Bosna’da restoran ve turizm şirketi vb. işletmeler açmak ne zamandan beri hizmet oldu?” ifadelerini kullanmıştı.

bosna-hersekteki-osmanli-eserleri
Önder Aytaç

Aytaç’ın açıklamalarına göre Bosna Hersek‘teki okulların sözde İngiliz ve Amerikalı şirketlere satışı aldatmaca.

bosna-hersekteki-osmanli-eserleri
Önder Aytaç

Aytaç, “İngiliz şirketi aldı, Amerikan şirketi aldı, diyorlar ama o da dünyanın pek çok yerinde söyledikleri yalanın bir diğer çeşidi. Herkes biliyor kimlerin aldığını ya da almadığını.” demişti.

KAYNAK: ANADOLU AJANSI

 

Kategoriler