Anasayfa » FETÖ’cü eski rektör ve yardımcısına hapis cezası verildi
FETÖ'de Bugün

FETÖ’cü eski rektör ve yardımcısına hapis cezası verildi

aysegul-jale-sarac-kimdir

Jale Saraç, FETÖ elebaşıyla doğrudan bağlantılıydı

Eski Dicle Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ayşegül Jale Saraç hakkında, 2017 yılında “Fethullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması’na (FETÖ/PDY) üye olmak” suçundan 10 yıla kadar hapis istemiyle dava açılmıştı. FETÖ’nün Diyarbakır ilindeki akademik yapılanmasına ilişkin davada yargılanan Saraç hakkında hazırlanan iddianamede, Fethullah Gülen’in, Fatih Üniversitesi eski Rektörü Şerif Ali Tekalan vasıtası ile kendisine bir çanta dolusu ziynet eşyası gönderdiği yer almıştı. FETÖ elebaşı Fethullah Gülen ile doğrudan bağlantısı olduğu anlaşılan Saraç’ın, üniversite hastanesinin ilaçlarını, terör örgütü PKK‘ya gönderdiği ortaya çıkmıştı. “Silahlı terör örgütü yöneticiliği yapmak” suçundan 15 yıldan 22,5 yıla kadar hapis ile cezalandırılması istenen Saraç, 2018 yılında adli kontrol kararı ile tahliye edildi. FETÖ’cü eski rektör, Diyarbakır 4. Ağır Ceza Mahkemesinin 23 Eylül 2021 tarihinde görülen karar duruşmasında, “silahlı terör örgütüne üye olmak” suçundan 6 yıl 3 ay hapis cezasına çarptırıldı.

FETÖ’cü eski rektör beraatini talep etti

Fethullahçı Terör Örgütü’nün, Diyarbakır’daki akademik yapılanmasına ilişkin davada, tutuksuz yargılanan FETÖ’cü eski rektör Ayşegül Jale Saraç ile rektör yardımcısı Prof. Dr. Aytekin Sır, “silahlı terör örgütüne üye olmak” suçundan 6 yıl 3 ay hapis cezasına çarptırıldı. Diyarbakır 4. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından görülen duruşmaya, Saraç, Sır, eski rektör yardımcıları Prof. Dr. Sabri Eyigün ve Prof. Dr. Aslan Bilici, Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) ile katılım sağladı. Cumhuriyet savcısı, esas hakkındaki mütaalasını okudu, sanıkların cezalandırılmaları yönündeki görüşlerini paylaştı. Saraç, üzerine isnat edilen suçlamalara ilişkin savunma yaparak, FETÖ üyeliğine ilişkin somut bir delil bulunmadığı öne sürdü. Dicle Üniversitesi’nde görevde bulunduğu dönemde, kadrolaşma iddiasının gerçek dışı olduğunu ifade eden Saraç, beraatini talep etti. FETÖ’cü eski rektör, savunmasına şunları dile getirdi:

“Hakkımda beyan veren kişiler ya rektör olduğum dönemde karşıma aday olmuş veya karşıdaki adayın etrafında bulunmuş insanlardır. Dolayısıyla husumetten kaynaklı beyan vermiş olabilirler. Kadrolaşma iddiası gerçek değildir. Uzun süren yargılanma nedeniyle mağdur durumdayım, bir an önce mağduriyetimin giderilerek beraatimi talep ediyorum.”

Eski rektör yardımcıları Sır, Eyigün ve Bilici de üzerlerine isnat edilen suçlamaları kabul etmeyerek, beraat talebinde bulundu. Mahkeme, FETÖ’cü eski rektör Ayşegül Jale Saraç ve yardımcısı Aytekin Sır’ın “silahlı terör örgütüne üye olmak” suçundan 6 yıl 3 ay hapis cezasına çarptırılmasına, Eyigün ve Bilici’nin ise beraatine karar verdi.

KAYNAK: ANADOLU AJANSI

Kategoriler