Anasayfa » PKK’ya silah sağlayan FETÖ’cü savunma yaptı
FETÖ'de Bugün

PKK’ya silah sağlayan FETÖ’cü savunma yaptı

gurbuz-sevilay-kimdir-kim

Gürbüz Sevilay hakim karşısına çıktı

Fethullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması (FETÖ/PDY) mensubu Gürbüz Sevilay, 15 Şubat’ta operasyonla yakalanmıştı. Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) operasyonuyla Özbekistan’da yakalanan Sevilay, FETÖ adına terör örgütü PKK için silah sağlamakla suçlanıyordu. Tutuklu yargılanan FETÖ’cü, 10 Ağustos’ta hakim karşısına çıkmış ve etkin pişmanlık hükümlerinden faydalanmak adına bildiği her şeyi anlattığını söyleyerek, üzerine atılı suçları reddetmişti. “Silahlı terör örgütüne silah sağlama” ve “silahlı terör örgütüne üye olma” suçlarından 30 yıl hapis cezası istemiyle yargılanan Sevilay’ın duruşması, dosyadaki eksiklerin giderilmesi için ertelenmişti. 23 Eylül’de tekrar hakim karşısına çıkan Sevilay, savunma yaptı. PKK’ya silah sağlayan FETÖ’cü, anlattıklarıyla FETÖ-PKK arasındaki iş birliğini bir kez daha gözler önüne serdi.

“PKK’lı olduklarını anlamadım”

Ankara 2. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından görülen duruşmaya, sanık Gürbüz Sevilay, tutuklu bulunduğu cezaevinden Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) aracılığıyla katıldı. Avukatı ise mahkeme salonunda hazır bulundu. Mahkeme Başkanı, bir önceki duruşmada alınan ara karar gereği, dava dosyasına gelen evrakı okudu. Ardından savunma yapması için sanığa söz verildi. PKK’ya silah sağlayan FETÖ’cü Sevilay, etkin pişmanlık hükümlerinden faydalanmak adına örgüte dair bildiği her şeyi anlattığını, ancak buna rağmen tutuklu yargılandığını ifade etti.

FETÖ’cü Gürbüz Sevilay hakkında hazırlanan iddianamede, 2017 yılında PKK/KCK mensupları ile irtibat kurduğu belirtilmişti. 2019 yılında, Irak’ın kuzeyine giden Sevilay, terör örgütü PKK’nın füze, anti-drone, radar sistemi ve termal üniforma ihtiyaçlarını karşıladı.

Sevilay, Mahkeme Başkanının sorusu üzerine, Irak’ın kuzeyine yağ ve geri dönüşüm fabrika makinelerini satmak için gittiğini iddia etti. Burada, görüştüğü kişilerin ise bölücü terör örgütü PKK mensubu olduklarını anlayamadığını ileri süren Sevilay, ifadesinde şunları belirtti:

“Kuzey Irak’a kurulacak yağ ve geri dönüşüm fabrikalarına makine satmak için gittim. Yatırım yapmaya gitmedim. Gittiğimde benden petrol sahasının korunması için radar sistemi istediler. Görüşmeler bunun üzerineydi, ben başta PKK’ya silah sağlandığını anlamadım. Anladığım anda da irtibatı kestim. Benim hakkımda PKK’ya silah sağlandığına ilişkin bir soruşturma yoktu. Vatana ihanet ettikleri için ben bu bilgileri anlattım. Ukraynalı bir şirket İzmir’de bulunan serbest bölgede fabrika kurup silah ürettiği için bildirmek istedim.” 

Orhan İnandı’nın beyanına cevap verdi

PKK’ya silah sağlayan FETÖ’cü Gürbüz Sevilay, örgütün Orta Asya genel sorumlusu Orhan İnandı ile de irtibatlıydı. Mahkeme tarafından, İnandı’nın kendisi için “FETÖ üyesi olduğunu biliyorum” beyanında bulunduğunun hatırlatılması üzerine Sevilay,

“Orhan İnandı’yı tanıyorum ve ifademde de belirtmiştim. İnandı’nın beyanlarına diyeceğim yoktur. Etkin pişmanlık hükümleri gereği bildiklerimi anlattım.” şeklinde konuştu.

Mahkeme, sanık Sevilay’ın tutukluluk halinin devam etmesine hükmederek, duruşmayı erteledi.

KAYNAK: ANADOLU AJANSI

 

Kategoriler