Anasayfa » FETÖ’nün kurduğu sözde mahkeme Türkiye aleyhine harekete geçti
FETÖ'de Bugün

FETÖ’nün kurduğu sözde mahkeme Türkiye aleyhine harekete geçti

Türkiye Tribunali’nin İsviçre’deki oturumu başladı

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne (AİHM) yaptığı binlerce başvurusu reddedilen FETÖ mensupları tarafından 2020 yılında Belçika’da kurulan “sözde mahkeme” Türkiye Tribunali’nin oturumları 20 Eylül itibariyle başladı. 24 Eylül 2021 tarihine kadar devam edileceği belirtilen mahkemenin tanıtımı, Fethullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması’nın (FETÖ/PDY) medya ayağı tarafından yapıldı. Örgütün yurt dışındaki davalarına bakan Belçikalı avukatı Johan Vande Lanotte önderliğinde kurulan Türkiye Tribunali, 31 Temmuz’da Türkiye’yi yargılatmak için Uluslararası Ceza Mahkemesi’ne (UCM) başvuracağını duyurmuştu. Cenevre’de bir halk mahkemesi kurarak Türkiye’deki insan hakkı ihlallerini yargılamaya başlayan FETÖ’nün kurduğu sözde mahkeme Türkiye Tribunali, bugüne kadar konuyla ilgili bir düzine rapor yayınladı. Terör örgütünün Türkiye aleyhine karalama kampanyasının ete kemiğe bürünmüş hali olan mahkeme, uluslararası kamuoyunda algı yaratarak Türkiye’yi hedef göstermeyi amaçlıyor.

FETÖ medyası tarafından reklamı yapıldı

Türkiye Tribunali, bugüne kadar yayınladığı raporlarda, işkence, insan kaçırma, yargı bağımsızlığı, cezasızlık, basın ve ifade özgürlüğü ve adalete erişim gibi başlıklar adı altında, Türkiye’de hak ihlalleri yaşandığını iddia etti. Milli İstihbarat Teşkilatı’nın (MİT) usulsüz ve hukuka aykırı şekilde insanları kaçırdığı, gözaltındaki FETÖ şüphelilerinin işkence gördüğü gibi iddiaları sürekli dile getiren oluşum, Cenevre’de başlayan oturumlarda da bu ifadelerini yineledi. FETÖ medyası tarafından “Bağımsız ve tarafsız halk mahkemesi” şeklinde tanımlanan Türkiye Tribunali’nin oturumlarında, FETÖ’cü ve PKK’lı isimler tanık olarak dinlendi. Duruşmalarda ise, Türkiye tutuklu mahkumlarına işkence eden bir ülke olarak gösterilip karalanıyor. FETÖ’cü Ahval, Kronos ve TR724 gibi medya organlarından mahkemenin reklamı yapıldı.

FETÖ’nün kurduğu sözde mahkeme tanık olarak firari isimleri öne çıkardı

Tanık olarak dinlenen Erhan Doğan, kendisinin işkenceye maruz kaldığını iddia etti. FETÖ firarisi Cevheri Güven ve PKK’nın medya organlarında çalışan kişiler de tanık olarak dinleniyor. Türkiye Tribunali‘nin internet sitesinde, Ahval gazetesinin Genel Yayın Yönetmeni Yavuz Baydar da açıklamalarda bulundu. Türkiye’yi karalama kampanyasına destek veren firari Baydar, Türkiye’de 79 gazeteci ve medya çalışanının tutuklu olduğunu ve bu kişilerin gazetecilik faaliyetlerinden dolayı tutuklu olmadığını savundu. FETÖ’cü Mehmet Baransu ve Ahmet Altan gibi isimlere de değinen Baydar, bu isimlerin tutuklanmalarının insan hakları anlaşmalarına aykırı olduğunu iddia etti. Ardından, Ahval’ın gerçeğin peşinde olan bir haber sitesi olduğunu ve erişim yasağına maruz bırakıldığını ileri sürdü. FETÖ’nün KHK ile kapatılan Zaman Gazetesi ve Cihan Haber Ajansı’nın Antalya’daki bölge müdürü Tuncar Çetinkaya da, Türkiye aleyhine konuştu. Terör örgütü FETÖ için “hizmet hareketi” ifadesini kullanan Çetinkaya, 15 Temmuz 2016’daki darbe girişiminin komplo olduğunu ileri sürdü.

Erhan Doğan

FETÖ’nün kurduğu sözde mahkeme Türkiye Tribunali’nin Cenevre’deki oturumları 24 Eylül tarihine kadar devam edecek.

 

Kategoriler