Anasayfa » FETÖ’cü askerler TSK’ya nasıl sızdı?
Özel Haber

FETÖ’cü askerler TSK’ya nasıl sızdı?

FETÖ'cü askerler

FETÖ’cü askerler ne zaman ortaya çıktı?

FETÖ’cü askerler ve örgütün TSK’daki mahrem yapılanması emekli 104 amiralin 4 Nisan 2021 tarihinde darbe bildirilerini andıran bir metin ile duyuru yapması sonrası  tekrar gündeme geldi. İçlerinde FETÖ kumpaslarında mağdur olan amiraller kendilerine yönelik eleştirilerden kurtulmak için FETÖ kartını açtı. Peki, emekli amiraller FETÖ ile mücadeleyi sadece siyasi iradeye yükleyerek haklı mı? Bu sorunun cevabı için FETÖ’nün TSK’daki mahrem yapılanması konusunu daha detaylı incelemek gerekiyor. 15 Temmuz gecesi darbe girişiminde aktif rol alan FETÖ’cü subaylar kendilerini hep gizlediler mi? Yoksa daha önce müdahale edilebilir miydi? Muhtıra gibi bildiriş hazırlayan emekli amirallerin FETÖ’cü subaylar ile ilgili olarak iddia ettiği, “Bir zamanlar TSK’da hiç FETÖ’cü yoktu, hepsi son 15 yılda ortaya çıktı” iddiası, açık kaynaklar tarafından yalanlanıyor.

 

15 Temmuz gecesi darbe girişiminin akıllardan çıkmayan görüntülerinden biri de İstanbul Emniyet Müdürlüğü’nü ZPT ile işgal etmeye çalışan Mithat Aynacı olmuştu. 17/25 Aralık darbe girişiminden sonra ihraç edilen ancak yargı kararı ile görevine geri dönen Aynacı, pasif görevde tutuluyordu. 15 Temmuz gecesi darbe girişiminde yakalanan Mithat Aynacı’nın üzerindeki üniforma FETÖ’cü subaylar listesinde yer alan Kurmay Albay Ahmet Zeki Gerehan’a aitti. Kara Harp Okulu’nda “Baş öğretici” olan Ahmet Zeki Gerehan, 15 Temmuz gecesi darbe girişimin İstanbul ayağını yönettiği için darbe girişimi sonrası firar etti. Kırmızı listede aranan Firari FETÖ’cü Ahmet Zeki Gerehan aynı zamanda sözde “Yurtta Sulh Konseyi”nin de bir üyesiydi. Firari FETÖ’cü  Gerehan’ın bir özelliği daha vardı: 1986 yılında okuduğu askeri lisede kendi el yazısı ile FETÖ’cü olduğunu itiraf etmesi. Gerehan, bu itirafına rağmen askeri okuldan atılmamış, üstüne Kurmay Albaylığa kadar yükselmişti.

 

FETÖ’CÜ ASKERLER YAKALANIYOR

FETÖ’nün TSK’daki mahrem yapılanması konusuna dair dikkat çeken bir diğer örnek ise eski Deniz Kuvvetleri Komutanlığı Harekat Başkanvekili ihraç Tümamiral İrfan Arabacı oldu. Arabacı da, tıpkı Ahmet Zeki Gerehan gibi 15 Temmuz gecesi darbe girişimini yöneten FETÖ’cü askerler arasında yer aldı. Firari FETÖ’cü İrfan Arabacı, başarısız darbe girişimi sonrası, soyadını değiştiren kardeşinin kendisi için İzmir’de tuttuğu evde yakalandı. İhraç Tümamiral İrfan Arabacı da 1988 yılında FETÖ’cü olduğu için okuduğu Askeri Deniz Lisesi’nde disiplin soruşturması geçirmiş ama ihraç edilmemişti.

 

FETÖ KUMPASLARINDA ZEYD KOD ADLI MAHREM İMAM

 

15 Temmuz gecesi darbe girişiminden kısa bir süre önce yurt dışına kaçan firari FETÖ’cü Tuncay Opçin, darbeden bir ay sonra “Şu anda general-amiral olabilmek için en azından 80’lerin başında askeri liseye girmeniz gerekir. Bu tarihlerde Cemaat’in (FETÖ)  adı bile yoktu” yazarak terör örgütünü aklamaya çalışmıştı. Opçin, daha sonraki bazı paylaşımlarında 1982 ve 1986’da Türk Silahlı Kuvvetleri’nde binlerce kişinin FETÖ’cü olduğu gerekçesiyle ihraç edildiğini açıklayarak kendi kendini tekziplemişti. Firari FETÖ’cü Opçin’in “Zeyd” kod adını kullanarak  Çanakkale Boğaz Komutanı Mahmut Kemal Algan ve Yüksek Askeri İdare Mahkemesi üyesi Hamdi Demiralay’ın mahrem imamı olduğu ortaya çıkmıştı.

Kategoriler