Anasayfa » FETÖ’cü askeri öğrenciler itirafçı oldu
FETÖ'de Bugün

FETÖ’cü askeri öğrenciler itirafçı oldu

fetocu-askeri-ogrenciler-aciklamasi-aciklama-acik-mi
FETÖ'cü askeri öğrenciler

Fetullahçı Terör Örgütü’nün TSK’daki yapılanmasına yönelik İzmir’de operasyon yapıldı. 26 Temmuz’da gerçekleştirilen operasyon kapsamında 34 şüpheli gözaltına alındı. Şüphelilerden 8’i tutuklanırken, 10’u etkin pişmanlık hükümlerinden faydalanarak itirafçı oldu. İtirafçılar arasında bulunan ve kuzen oldukları belirlenen F.K. (23) ile Y.E.K (24), örgütle nasıl tanıştıklarını ve askeri okul sınavına girdikleri süreçte yaşadıklarını itiraf etti. Örgüt ile dershane yıllarında tanıştıklarını ifade eden itirafçılar, önemli bilgiler aktardı. FETÖ’cü askeri öğrenciler arasından itirafçı olan birisi, örgütün askeri okul mülakatları öncesi eve doktor getirip kendilerini ön sağlık taramasından geçirdiğini söyledi.

FETÖ’cü askeri öğrenciler muayeneden geçmiş

F.K., dershanedeki öğretmenleri tarafından örgüt evlerine götürüldüğünü, onların yönlendirmesiyle askeri okul sınavlarına girmeye karar verdiğini anlattı. Kendisiyle sınava girene kadar “Furkan” kod adlı örgüt üyesinin ilgilendiğini belirten F.K., şu ifadeleri kullandı:

“Spor mülakatlarında nelere dikkat etmem gerektiği anlatıldı. Gittiğimiz örgüt evine doktor geldi, bizi ön sağlık muayenesinden geçirerek askerliğe engel bir durumumuzun olup olmadığına baktırdılar. Bu dönemde örgüt üyeleri temsili sözlü mülakat heyeti kurarak bizi sözlü mülakata hazırlıyorlardı. Sözlü mülakata girdiğimde kendimi nasıl tanıtmam gerektiğini, bana sorabilecekleri soruları ve yanıtlarını, bir de örgütle alakalı bir şey sorarlarsa hiç haberimiz yokmuş gibi cevap vermemizi söylediler.”

FETÖ’cü askeri öğrencilerden itirafçı olan F.K., mülakatlar sonrası askeri liseye yerleştirildiğini belirterek, bu süreçte de örgüt evlerine gidip geldiğini söyledi. “Furkan” kod adlı örgüt üyesinin kendisine;

“Sizi askeri liseye biz hazırladık. Bu saatten sonra bağlantımız kopamaz. Ne dersek onu yapacaksınız. Burada konuştuklarımızı hiç kimseyle paylaşmayacaksınız.” dediğini itiraf etti.

F.K, kendi isteğiyle 1. sınıftayken okuldan ayrıldığını, örgütle de bir daha irtibat kurmadığını iddia etti.

Hastanede check-up yaptırmışlar

F.K., kuzeni Y.E.K. ve arkadaşı M.İ.K. ile aynı evde askeri okula hazırlandıklarını belirtti. Y.E.K., örgüt mensuplarının kendilerini askeri okula gitmeleri için ikna ettiğini itiraf etti. Y.E.K. “Yusuf” kod adlı bir örgüt üyesinin kendilerini hastaneye ve özel bir diş polikliniğine götürdüğünü ifade ederek şu bilgileri aktardı:

“Üçümüz de check-up ve diş kontrolünden iyi bir şekilde geçtik. Devamında bizlere spor yaptırmaya başladılar. Furkan ve Ahmet kod isimli şahıslar bize spor yaptırıyordu. Örgüt üyeleri bize mülakat provası da yaptırdılar. Bu faaliyet için eve 3 şahıs geldi. Bizi bir odaya tek tek aldılar. Bu şahıslar da sanki komutan gibi davranıyorlardı hatta örgütü anımsatacak sorular sordular. Biz de örgütle hiçbir bağlantımız yokmuş gibi davranarak, ‘anlamadım soruyu’ şeklinde cevaplar vererek bu soruları geçiştirdik.”

İtirafçı Y.E.K, 1. sınıfın sonunda 12 bin lira tazminat ödeyerek askeri okuldan ayrıldığını, örgüt üyeleriyle bir daha görüşmediğini öne sürdü.

KAYNAK: ANADOLU AJANSI

Kategoriler