Anasayfa » FETÖ elebaşının yeğeni tekrar hâkim karşısında
FETÖ'de Bugün

FETÖ elebaşının yeğeni tekrar hâkim karşısında

selahaddin-gulen-twitter-kac-yasinda
Selahaddin Gülen

Selahaddin Gülen, MİT operasyonuyla paketlenmişti

Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması’nın (FETÖ/PDY) elebaşı Fetullah Gülen’in yeğeni Selahaddin Gülen‘in yargılanmasına devam edildi. Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) tarafından düzenlenen başarılı operasyonla yakalanan Gülen, 4 Haziran’da tutuklanmıştı. “Silahlı terör örgütü kurma ve yönetme” suçundan yargılanan Gülen hakkında 22 yıl 6 aya kadar hapis istemiyle dava açılmıştı. FETÖ elebaşının yeğeni Gülen’in yargılandığı davanın duruşması Ankara 27. Ağır Ceza Mahkemesi’nde devam etti. Duruşmaya, tutuklu sanık Gülen ile avukatı katıldı. Mahkeme Başkanı, önceki celse alınan ara karar gereği dava dosyasına gelen evrakı okudu. Ardından savunma yapması için söz verilen Gülen, etkin pişmanlık hükümlerinden yararlanmak istediğini söyledi.

Tahliyesini talep etti

Etkin pişmanlık hükümlerinden faydalanmak isteyen Selahaddin Gülen, soruşturma aşamasında örgüte dair bildiği her şeyi samimi şekilde itiraf ettiğini iddia etti. MİT’in kendisini yakaladığı Kenya’ya evlenmek için gittiğini ileri süren Gülen, darbe girişiminin ardından örgütün buradaki yapılanmasına yönelik faaliyette bulunmadığını, mesaj kayıtlarında da bu durumun görüleceğini söyledi. FETÖ elebaşının yeğeni Gülen, şu ifadeleri kullandı:

“Kenya’da evlendim, eşim Türk vatandaşıdır. Yaklaşık 7 ay bu ülkede kaldıktan sonra Türkiye’ye getirildim. Gözaltındayken örgüte dair bildiğim her şeyi anlattım. 212 kişinin ismini verdim ve bunları teşhis ettim. Bunun dikkate alınmasını talep ediyorum.” 

Gülen’in avukatı, sanığın Kenya’ya evlenmek için gittiğini, örgütsel bir misyonu olmadığını, bu durumun sanığa ait dijital materyallerdeki belgelere de yansıdığını belirtti. Müvekkilinin itirafçı olduğunu hatırlatan avukat, etkin pişmanlık hükümlerinin uygulanması halinde Gülen’in cezasının infaz edilecek bir halinin kalmayacağını ifade ederek tahliye talebinde bulundu.

Mahkeme heyeti, beyanların ardından ara kararını açıkladı. Heyet, sanığın tutukluluk halinin devamına karar verdi. Esasa ilişkin mütalaasını hazırlaması için dosyanın cumhuriyet savcısına iletilmesine hükmeden mahkeme, duruşmayı erteledi.

FETÖ elebaşının yeğeni ve örgütsel bağlantıları

Hakkında “silahlı terör örgütüne üye olma” ve “küçük yaştaki kız çocuğuna cinsel saldırı” suçlarından yakalama kararı bulunan Selahaddin Gülen, 4 Haziran’da tutuklanmıştı. Örgütün kara kutusu olarak bilinen Gülen, elebaşının yeğeni olmasının yanı sıra, FETÖ’nün ekran yüzü Kemal Gülen’in kardeşi ve aynı zamanda Fetullah Gülen’in sözde özel kalemi Cevdet Türkyolu’nun da kayın biraderi. Ayrıca terör örgütünün sözde istişare heyeti üyeleri ve üst düzey sorumluları ile ilişki halinde olan Gülen, mahrem yapılanma ile örgüt elebaşı arasındaki irtibatı sağlamakla görevliydi.

KAYNAK: SABAH

Kategoriler