Anasayfa » FETÖ’nün Orta Asya sorumlusunun yargılanmasına devam edildi
FETÖ'de Bugün

FETÖ’nün Orta Asya sorumlusunun yargılanmasına devam edildi

fetonun-orta-asya-sorumlusu
Orhan İnandı

Orhan İnandı, MİT operasyonuyla yakalanmıştı

Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması’nın (FETÖ/PDY) sözde Orta Asya genel sorumlusu Orhan İnandı’nın yargılanmasına devam edildi. İnandı, 5 Temmuz 2021 tarihinde, Milli İstihbarat Teşkilatı’nın (MİT) düzenlediği operasyonla yakalanmıştı. 1995 yılında yerleştiği Kırgızistan’da gizli yöneticilik yapan İnandı, 2010 yılında Kırgızistan vatandaşlığına geçerek buradaki tüm FETÖ okullarının yöneticiliği görevini yürütüyordu. Türkiye’de İçişleri Bakanlığı’nın terör arananlar listesinde yeşil kategori ile aranan İnandı’nın yakalanması, örgüt içinde büyük paniğe neden olmuştu. FETÖ’nün Orta Asya imamı İnandı hakkında Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen soruşturma kapsamında, “silahlı terör örgütü kurma ve yönetme” suçundan 22,5 yıla kadar hapis istemiyle dava açılmıştı.

orhan-inandi-kimdir-kacirildi-eksi
Orhan İnandı

FETÖ elebaşı için “Allah razı olsun” dedi

FETÖ’nün Orta Asya genel sorumlusu olan Orhan İnandı‘nın yargılandığı davanın duruşması Ankara 23. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından görüldü. Duruşmaya tutuklu sanık İnandı ve avukatları katıldı.

Kendisine söz verilen İnandı, FETÖ’yü “hizmet hareketi” olarak tanımlayarak örgütle bağlantılarını anlattı. FETÖ ile üniversiteye başladığı 1985 yılında tanıştığını, okuldan mezun olduktan sonra da Ankara ve Trabzon’da örgütle iltisaklı dershanelerde öğretmenlik yaptığını ifade etti. İnandı, “talebe sorumluluğu” gibi sıfatları kullanmadığını ileri sürerek, 1995 yılında örgütün Kırgızistan’daki okulunda çalışmaya gittiğini söyledi. FETÖ elebaşı Fetullah Gülen’in okul açın talimatı sonrasında örgüt üyelerinin çeşitli ülkelerde okullar açtığını belirten İnandı, şu ifadeleri kullandı:

“Okul açanlar her zaman eğitime önem vermişlerdir. Türkiye’de de açılmasına öncü oldu, Allah razı olsun.”

Sanık İnandı, Kırgızistan‘da yasal olarak çalışan okulun faaliyetlerine ilişkin büyükelçilik ile bilgi paylaştıklarını, her iki ülke yetkilileri tarafından da faaliyetlerinin takdir edildiğini iddia etti. Ayrıca, bir dönem Kırgızistan’daki okulun eşyalarını FETÖ’nün kapatılan finans organı Kaynak Holding’den temin ettiklerini, belirli dönemlerde Türkiye’ye ziyarette bulunup holding yetkilileriyle toplantılar yaptıklarını ve bunların örgütsel toplantı olmadığını öne sürdü.

“Onun evi (FETÖ elebaşı) manevi merkezdir.”

Savunmasında FETÖ elebaşı Fetullah Gülen’den “hoca efendi” şeklinde bahseden Orhan İnandı, “ülke imamı, kıta imamı” şeklindeki sıfatları hiçbir zaman kullanmadığını, Pensilvanya’dan talimat almadığını savundu. Örgüt elebaşı Gülen’in ABD’deki malikanesinde kısa bir süre kaldığını, buradaki ibadet ve sohbetlere katıldığını anlatan İnandı, terörist olarak nitelendirilemeyeceğini ileri sürdü. FETÖ’nün Orta Asya imamı İnandı, şunları kaydetti:

“Onun evi manevi merkezdir. Gider kalırdık. Namaz kılar kitap okurduk, hoca efendi ders verirse katılıp dinlerdik. Bunların amaçları iyi, doğru insan olmaktı.”

İnandı Pensilvanya ziyareti sırasında FETÖ’nün çekirdek kadrosundan olan Naci Tosun, FETÖ’nün akademik yapılanmadan sorumlu imamı Şerif Ali Tekalan gibi isimlerin de olduğunu ve fikir alışverişlerinde bulunduklarını iddia etti. Savunmasında FETÖ’nün, örgüt üyelerine sağladığı finans desteği ile ilgili konuşan İnandı;

“Hapse giren, ihraç edilenlerin ailelerine yardım ettiklerini duydum ve bundan mutlu oldum. Talimatla yapılmıyor, birisine yardım etmek nasıl kötülük olabilir?” ifadelerini kullandı.

FETÖ’nün Orta Asya sorumlusunun tahliye talebi reddedildi

Örgütün kriptolu haberleşme programı ByLock’u kullanmadığını savunan İnandı, idianamede yer alan suçlamaları reddetti. FETÖ adına kimseye talimat vermediği söyleyen İnandı, tahliye talebinde bulundu. Cumhuriyet Savcısı, savunmanın alınması ve tanıkların dinlenilmesinin ardından görüş belirterek, sanık Orhan İnandı‘nın tahliye talebinin reddedilmesini ve tutukluluk halinin devam etmesini talep etti. Duruşmaya ara verilmesinin ardından mahkemeye başkanlık eden Abdullah Köksal, ara kararları açıkladı. Buna göre, gelecek celse diğer tanıkların dinlenilmesine ve mevcut delil durumu gereği İnandı’nın tutukluluk halinin devam etmesine karar verildi. Duruşma, 14 Nisan’a ertelendi.

KAYNAK: SABAH

Kategoriler