Anasayfa » FETÖ 31 Mart seçimlerine müdahil oldu
Özel Haber

FETÖ 31 Mart seçimlerine müdahil oldu

İstanbul’daki usulsüz şekilde sandık başkanı ve üyesi yapılan 37 kişi hakkında FETÖ’den dava açılmasını yorumlayan AK Parti İstanbul Milletvekili Abdullah Güler, FETÖ’nün 31 Mart seçimlerine müdahil olup, seçim sonuçlarını şaibeli hale getirdiğini söyledi.

İstanbul’da 31 Mart Mahalli İdareler Seçimleri’nde usulsüzlük yapıldığı iddiasıyla haklarında soruşturma yürütülen sandık kurulu başkan ve üyelerinin aralarında bulunduğu 37 sanık hakkında Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) kapsamında davalar açıldı. 37 kişi arasında bulunan Ahmet Çolak ve Mesut Köse’nin FETÖ’nün haberleşme ağı ByLock’u kullandığı belirlendi. 31 Mart seçimlerinin tekrarı için seçim kanununa aykırılıkların tespitine yönelik önemli çalışmalarıyla bilinen AK Parti İstanbul Milletvekili Abdullah Güler, sandık başkanları ve üyelerine FETÖ davası açılmasını değerlendirdi.

Yargılamayla ortaya çıkacak

Usulsüz atamalar yapan ilçe seçim kurullarına ilişkin YSK’nın suç duyurusunda bulunduğunu hatırlatan Güler, “Buradaki seçim kurulları hakkında zaten YSK ara kararı vardı zaten iptalle beraber. Mevcut sandık kurullarının oluşumunda usulsüzlüğe sebebiyet veren, usulsüz sandık başkanı atamasına sebebiyet veren seçim kurulu hakimleri, oradaki seçim kurulu müdürleri ve seçim kurulu üyeleri hakkında suç duyurusunda bulundu. Kimin ihmali ve sorumluluğu varsa cezalandırılmasını talep etti. Tabii  bu seçim yolsuzluğu. Zaten anayasanın amir hükümleri kapsamında bu tür seçim sonuçlarını etkileyecek bir seçim yolsuzluğudur. Bunu da seçim kurulları nasıl gözden kaçırdılar, nasıl bir şeylik yapıldı o konuda yargılamada ortaya çıkacaktır” diye konuştu.

Sonuca şaibe bulaştırdılar

FETÖ üyelerinin sandık başkanı ve üyesi yapılmasının 31 Mart Mahalli İdareler seçimlerinin sonucuna aleni şekilde gölge düşürdüğünün tespitini yapan Abdullah Güler, “FETÖ seçimlere müdahil olmuştur diyebiliriz. Geçmişten bugüne her türlü yolsuzlukla, hırsızlık yani soru çalıp kamu kurumlarında nasıl usulsüzlüğe, yolsuzluğa sebebiyet verdiyse seçimlere de bu yönüyle müdahale ederek, seçimlerin sonuçlarının şaibeli hale gelmesine sebebiyet vermiştir” ifadelerini kullandı.

HSK müfettişleri araştırıyor

Güler, İlçe Seçim Kurulları’nın FETÖ üyelerini sandık başkanı ve üyesi olarak atamasının aydınlatılması için soruşturmanın sürdüğü bilgisini aktararak, sözlerini şöyle sonlandırdı: “Her biriyle ilgili soruşturma var. HSK bu konuda bir müfettiş görevlendirmesi yaptı. Bununla ilgili idare soruşturmanın sonucunda ortaya çıkacak rapor doğrultusunda, hem idari yönden yapılacak iş ve işlemler hem de cezai yönden cumhuriyet başsavcılığına hangi olaylar nasıl ortaya çıkmışsa onunla ilgili suç duyurusunda bulunulacak. Mevcut yargılamanın haricinde oradaki iş ve işlemlere yönelik bir şuanda inceleme yürütülüyor HSK müfettişleri tarafından. Ortaya çıkacak müfettiş raporundan sonra daha net bilgiler verebiliriz.”

Kategoriler