Anasayfa » Erdoğan’a karşı Kılıç, FETÖ’ye ise vicdan
Özel Haber

Erdoğan’a karşı Kılıç, FETÖ’ye ise vicdan

Cumhurbaşkanı Erdoğan’a karşı muhalif açıklamalarıyla gündem olan Haşim Kılıç, 2010’da halk tarafından kabul edilen referandumda HSYK seçimlerini düzenleyen maddeyi iptal ederek, FETÖ’nün yargıyı ele geçirmesine ön aya oldu. Yargıdaki paralel çeteye yönelik eleştirileri “Vicdan yolsuzluğu” bulan Haşim Kılıç, FETÖ’nün dershanelerini de kolladı.

Anayasa Mahkemesi eski Başkanı Haşim Kılıç, Milli Gazete’ye verdiği mülakatta Türkiye’de adalet ve özgürlüğü krizi yaşandığı yönündeki eleştiriyle hükümeti hedef aldı. Parti kurmaya hazırlanan Ali Babacan ile birlikte hareket ettiği siyaset kulislerinde konuşulan Haşim Kılıç, Erdoğan’a yönelttiği eleştirilerin aksine Anayasa Mahkemesi Başkanlığı döneminde adalet ve özgürlüğe zarar veren darbeci terör örgütü FETÖ’ye karşı tartışmalı bir sınav verdi.

FETÖ vesayetinin önünü açtı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 2009’daki Davos zirvesinde İsrail Cumhurbaşkanı Şimon Peres’e yönelik yaptığı “One minute” çıkışının ardından gerçek yüzünü gösteren FETÖ’ye karşı aleni savaş açtı. Erdoğan, FETÖ ile mücadele ederken, devleti hedef alan yapılanmalarla mücadele etmesi gereken yargının en üst mercii olan Anayasa Mahkemesi, FETÖ’nün yanında durdu. Türkiye, 12 Eylül 2010’da Anayasa değişikliği referandumuna gitti. Yüzde 57.9 ile kabul edilen anayasa değişikliği paketinde en çok göze çarpan değişimlerden biri de Hakim ve Savcılar Yüksek Kurulu’nun seçim sistemini değiştiren maddeydi. HSYK seçimleri “Tek oy” ile yapılacak, böylece hiçbir vesayet odağının HSYK başta olmak üzere  Yargıtay’ı, Danıştay’ı, Anayasa Mahkemesi’ni, Yüksek Seçim Kurulu’nu ele geçirme ihtimali ortadan kalkacaktı. Ancak Haşim Kılıç yönetimindeki AYM buna izin vermedi.

CHP istedi iptal ettiler

CHP’nin anayasa değişikliği paketinin tamamının iptali ve yürütmenin durdurulması talebini inceleyen Haşim Kılıç başkanlığındaki AYM, Erdoğan’ın FETÖ ve diğer illegal yapıların, terör örgütlerinin yargıyı ele geçirmesini engelleyecek “Tek oy” tedbirini içeren maddeyi kaldırdı. Bu sayede FETÖ’nün yargıyı kontrol altına almasının önü açıldı.

“Yargıda paralel yok”

Tarihler 25 Nisan 2014’ü gösterdiğinde Haşim Kılıç, büyük bir skandala daha imza attı. Anayasa Mahkemesi’nin 52. kuruluş yıldönümü etkinliğinde konuşan Haşim Kılıç, 17-25 Aralık yargı-emniyet darbe girişimi ve MİT TIR’ları ihaneti gözünün önünde cereyan etmesine rağmen FETÖ’yü inkar stratejisini izlemeyi seçti, FETÖ ile mücadele edenleri hedef aldı. Yargıdaki paralel yapılanmayı inkar eden Kılıç, “Yargı, milletin iradesine tuzak kurulacak yer değildir, olmamalıdır. Son dönemde yargı, bu konuyla ilgili ‘paralel devlet’ ya da ‘çete’ diye nitelendirilen çok vahim, çok ciddi ve çok ağır suçlamayla karşı karşıyadır. Bu suçlama üzerinde yapışık kaldığı sürece yargının ayakta kalması mümkün değildir” sözleriyle FETÖ’yü kollamıştı. Bununla da yetinmeyen Kılıç, yargıdaki FETÖ yapılanmasına yönelik deşifreleri “Vicdan yolsuzluğu” olarak nitelemişti.

Sosyal medya saldırılarını izin verdi

Nisan 2014’te FETÖ’nün Türkiye’yi en çok manipüle ettiği dönemde twitter yasağını kaldıran ve terör propagandasının önünü açan da Haşim Kılıç yönetimindeki AYM’ydi. Kılıç ve ekibinin o dönemki kararı Türkiye’ye uluslararası operasyonlara destek oldu.

Terör yuvalarını güven altına aldı

Haşim Kılıç emekli olsa da, Gül’ün atadığı üyeler dershane konusunda 251 kişiyi öldürmüş darbeci bir terör örgütüne sahip çıktı. AYM, AK Parti’nin dershanelerin kapatılması yönünde TBMM’den geçirdiği yasayı 14 Temmuz 2015 tarihindeki toplantısında iptal etti. Bizzat Fehmi Koru, Abdullah Gül’ün atadığı 8 üyenin dershanelerin kapatılmaması yönünde oy kullandığını yazdı. AYM’deki Haşim Kılıç-Abdullah Gül vesayeti, FETÖ’nün terör yuvalarından milyonlarca liranın himmet havuzuna akması, örgütün militan devşirmesini destekledi.

Kategoriler