Anasayfa » ASELSAN’ın yürüttüğü milli projeleri sızdırmışlar
FETÖ'de Bugün

ASELSAN’ın yürüttüğü milli projeleri sızdırmışlar

ASELSAN tarafından yürütülen milli projelerin, kuruma sızan FETÖ’cüler tarafından dışarıya sızdırıldığı tespit edildi.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, FETÖ’nün ASELSAN’daki yapılanmasına yönelik 25 kişi hakkında “silahlı terör örgütü üyeliği” iddiasıyla 7 buçuk yıldan 15 yıla kadar hapis istemiyle iddianame düzenledi.

Milli projeleri dışarıya sızdırdılar

İddianameye göre ASELSAN tarafından yürütülen milli projeler, kurumda çalışan FETÖ mensuplarınca dışarıya sızdırıldı. Şüphelilerin kullandıkları bilgisayarlarda yapılan incelemede, şüphelilere ait e-posta kayıtlarının eklerinde “Hizmete Özel” gizlilik dereceli proje belgeleri içeren dosyalar bulundu.

İddianamede, “Grup abisinin, yanında taşıdığı, içerisinde Linux işletim sistemi olan USB’yi bilgisayara takarak bilgisayarı açtığı, daha sonra asıl verinin bulunduğu Truecrypt isimli program ile şifrelenmiş başka bir USB’yi bilgisayara taktığı ve Linux üzerindeki şifre ile Truecrypt isimli programı açtığı” bilgisi yer aldı.

Grup abisinin, bu şekilde dosyaların görünür hale gelmesiyle şirkette görev yapan personel, görev yeri değişiklikleri, kurumdaki gelişmeler, ASELSAN tarafından yürütülen projeler, projelerin durumu ve hangi aşamada olduğu konularında topladığı bilgileri şifrelenmiş bu programa kaydettiği anlaşıldı.

Projeleri yavaşlattılar

Şirkette bölüm sorumlusu veya grup başkanı gibi yönetici pozisyonunda görev yapan FETÖ mensuplarının kurumda görev yapan örgüt üyelerine imtiyazlı davrandıkları, onlara kurum içerisinde önemli görevlere gelmeleri için yüksek sicil notları verdikleri, örgüt üyelerini yurt içi ve yurt dışı görevlere gönderdikleri, onların kurumda önemli projelerin yürütüldüğü bölümlerde çalışmalarını sağladıkları belirlendi.

Yönetici pozisyonunda görev yapan FETÖ mensupları, örgüt üyelerine yer açmak için ihtiyaç olmayan bölümlere personel verdi, örgüt üyesi olmayan personeli başarısız göstermek için onların görev yaptığı ve personel ihtiyacı olan bölümlere personel alımı yapmadı.

Uzun süre devam eden bir projede görev alan ekibi görevden alıp yerine başka bir ekip vermek veya ekipteki personelin yerine taşeron firma personeli almak suretiyle projeleri yavaşlattıkları da tespit edildi.

Örgüt üyeleri, görev yaptıkları birimlerde staj yapan kişilerden FETÖ mensubu olan, örgüte sempatiyle bakan stajyerlerin isimlerini kurumda yönetici konumundaki örgüt üyelerine bildirerek onların şirkette işe girmelerini de sağladı.

Kaynak: AA

Kategoriler