Anasayfa » Türkiye FETÖ okulları için ABD yargısını sıkıştırıyor
Özel Haber

Türkiye FETÖ okulları için ABD yargısını sıkıştırıyor

Fetullahçı Terör Örgütü'nün ABD'deki para kaynağı olan okullara karşı Türkiye harekete geçti

Türkiye, Amerika’daki charter  okullardan FETÖ ile ilişkili olanlarının aleyhinde delil toplayabilmek üzere Amerikan mahkemelerine başvurdu. Bloomberg’de yer alan habere göre Türkiye’nin Amerikan mahkemelerinden isteği, bu charter okulların aldığı yardımları Fetullahçı Terör Örgütüne aktardığına dair kanıtları bulması.

Türkiye, Ohio ve Illinois federal hâkimlerinin FETÖ okulları hakkında araştırma yapmasını, bu araştırmalar sonucunda elde ettiği belgelerden okulların yapmış olduğu harcamaları ve Türkiye’de yargılanmakta olan kaçak FETÖ mensuplarının hangilerinin bu okullarda çalıştırıldığının tespit edilmesini istedi.

15 Temmuz darbe girişiminin elebaşı Gülen, ayrıcalıklı okulların yasadışı işlerle toparladığı fonlarla destekleniyor, bu durumun araştırılması Amerikan mahkemelerine kalıyor.

Türkiye’nin iddiası: Bu okulların yasadışı şekilde eğitim için ayrılması gereken bütçeyi FETÖ fonlamasında kullandığını kanıtlamak.

Amerika’nın hemen her yerinde yuvalanmış ve sayıları 150’yi geçen ayrıcalıklı okulların hepsi bir şekilde teröristbaşı Gülen ile direkt ya da FETÖ destekçileri aracılığı bağlı bulunuyor.

Türkiye’nin bu davayı takip etmesi için çalıştırdığı Amsterdam & Partners LLP  hukuk firması, hazırladığı bir raporda Tayland ve Japonya gibi ülkelerde FETÖ elebaşı için okul açan Türk asıllı FETÖ üyelerinin de bu charter  okullarla bağlantılı olduğunu gösterdi.

Türk tarafının iddiasına göre, bu okullar eğitim kurumu olmaktan çok yenileme çalışmalarıyla alakalı kontratlar hazırlayan, emlak alım satımı ile ilgilenen ve hatta FETÖ üyelerini Türkiye’den Amerika’ya kaçırmak için sahte vize ve oturma izinleri düzenleyen yerler haline gelmiş durumda. FETÖ’nün kimliği gizli üyeleri Türkiye’den sahte vizelerle Amerika’ya kaçırılıyor, bu okullarda ve çeşitli işlerde çalıştırılıyor, elde ettikleri gelirlerin çoğu da terör örgütünün elebaşı FETÖ elebaşına aktarılıyor.

FETÖ tarafından bu konuyla alakalı bir savunma olmadığı gibi hala ve sadece 15 Temmuz başarısız darbe girişimini kendilerinin yapmadığını söylemeye devam ediyorlar.

Etiketler

Kategoriler