Özel Haber

ABD’nin FETÖ üzerinden Halkbank’a operasyonu

David Cohen

Türkiye, Birleşmiş Milletler ambargosuna uygun olarak İran’dan doğalgaz alıyor, karşılığında ise altın veriyordu. Halkbank’ın bu alışverişteki rolü aracı olmasıydı. Hindistan ve Pakistan’ın da İran’la yaptığı enerji anlaşmasının aracısı Halkbank’tı.

Anlaşmaların Halkbank üzerinden yapılması, ABD ekonomisini yaklaşık 100 milyar dolar zarara uğrattı. ABD, kontrol edemediği para trafiğine karşılık operasyon için düğmeye bastı.

21 Aralık 2013: ABD Temsilciler Meclisinde 47 milletvekili Halkbank’a yaptırım istedi. Dönemin ABD Hazine Bakanlığı Müsteşarı David Cohen, Temsilciler Meclisine “Halkbank raporu” sundu.

17 Aralık 2013: David Cohen’in raporundan birkaç ay sonra FETÖ’cü polisler Halkbank’ı bastı. Halkbank Genel Müdürü Süleyman Aslan tutuklanırken mal varlığına da tedbir konuldu.

19 Aralık 2013: Halkbank aleyhine rapor hazırlayan David Cohen Türkiye’ye geldi. FETÖ Halkbank’ı eritirken David Cohen de İstanbul’da diğer banka müdürlerine gözdağı verdi.

26 Aralık 2013: Bir hafta içinde Halkbank’ın değeri 1.6 (bir nokta altı) milyar, borsada işlem gören tüm şirketlerin değeri ise 21 milyar lira eridi.

9 Şubat 2015: David Cohen, CIA Başkan Yardımcılığına atanarak ödüllendirildi.

ABD, milli banka Halkbank’a FETÖ eliyle darbe vurdu.

Videolar

FETÖ'de Bugün

Özel Dosyalar

Özel Haberler