Anasayfa » FETÖ’nün ‘charter’ ağı
Özel Haber

FETÖ’nün ‘charter’ ağı

1999 yılında ABD’ye firar eden FETÖ elebaşı Fetullah Gülen’in paralel gayeleri, 15 Temmuz darbe girişiminden sonra tüm hatlarıyla deşifre olmasına rağmen, bugün hâlâ ABD’deki okullarından aldığı finansal destekle dünyanın pek çok yerinde faaliyetlerini yürütebiliyor.

1970’li yıllarda ABD’dedeki devlet okullarına alternatif olarak düşünülen “yenilikçi” eğitim kurumları fikri 1980’lerde gelişmeye başladı.

Böylece, ilk charter okul yasası 1991’de Minnesota’da, 1992’de ise California’da yürürlüğe girdi.

CIA’in himayesi ve komutasında olan örgüt de ABD’deki varlığını artırmak ve finansal gücünü katlamak için alt yapısı 1970’lerde atılan charter okullarını açtı.

Tüm bunlar, Gülen’in ABD’ye firar edişinin alt yapısını oluşturmak için CIA tarafından yapılan hazırlıkların yalnızca bir parçasıydı.

ABD hükümeti ve CIA’in FETÖ’yle ortak paydada bulunması nedeniyle de charter okullarının finanse edilmesi hızlandı.

Bugün, yıllık ortalama geliri 500 milyon doları bulan charter okullarının birçok destekçisi de mevcut.

Onlardan biri Friends Of Charter School isimli organizasyon.

Friends Of organizasyonu, FETÖ’nün küresel iş ortaklığına hizmet eden, ABD’deki okulların korunması ve yayılması için finans sağlayan aynı zamanda da bu işbirliğinden büyük meblağlar elde eden bir güruh.

Amerika Eğitim Bakanlığından (DOE) alınan yıllık milyonlarca dolarlık eğitim ödeneğinin ve ABD’li devlet kurumlarının “Friends Of” işbirliğiyle FETÖ’ye aktarılan paraların sayesinde açılan okullar, ABD’nin en büyük sözleşmeli okul işletmecisi KIPP tarafından yönetiliyor.

KIPP de tıpkı Friends Of organizasyonu gibi FETÖ’nün finans distribütörlüğünü üstleniyor.

Bununla da “yetinmeyen” KIPP’in sadece 2013 yılında charter okulları aracılığıyla 61 milyon dolardan fazla hibe aldığı biliniyor.

Her ne kadar dışarıdan bakan biri için tam teçhizatlı bir özel okul gibi görünse de H-1B vizesiyle ABD’ye getirilen FETÖ’cü öğretmenlerin olduğu bu okulların adı sık sık yolsuzlukla anılıyor.

Örneğin; 2015 yılında ABD’nin New Jersey eyaletinde açılmak istenen Union Arts and Science Charter School gibi…

Okul açılması için gerekli kişi sayısına ulaşmak isteyen FETÖ, yetkili makamlara Friends Of desteğiyle sahte dilekçeler, hayali imzalar ve adresler sundu. Örgütün kumpası kısa süre içinde anlaşıldı ve okul kapatıldı.

Urban Pathways Charter School da bu kurumlardan bir diğeri…

Himmet toplamak için her yıl yemek organizasyonları düzenlendi. Yemek masrafları için 13 bin dolar harcama yapıldı. Fatura ABD kesilmek istendi ve sonuç olarak FBI tarafından soruşturma açıldı.

Central Jersey Arts Charter School da yine Urban Pathways gibi harcamalarda aşırıya kaçtığı gerekçesiyle defaatle uyarıldı. Yine de bazı kurumlara milyonlarca dolar borçlandı. Öğrenci başarısı ile ilgili sorunları da çözemeyince kapatıldı.

Son olarak ABD’li bir hukuk firması olan LLP, 2017 yılında FETÖ’nün okullar aracılığıyla bugüne kadar 243 milyon dolardan fazla gelir elde ettiğini açıkladı.

Adı sık sık yolsuzluklarla anılan okullar, CIA’in tüm engellemelerine rağmen FBI tarafından soruşturma geçirmeye devam ediyor.

Kategoriler