FETÖ'de Bugün

İstanbul ve İzmir’de FETÖ’nün inleri darmadağın edildi

İstanbul

İstanbul ve İzmir merkezli operasyon ile FETÖ’ye darbe

İstanbul ve İzmir Cumhuriyet Başsavcılıkları bugün yaptıkları operasyona Fetullahçı Terör Örgütü/ Paralel Devlet Yapılanmasının Türk Silahlı Kuvvetleri Mahrem Yapılanmasına büyük bir darbe vurdu. İstanbul ve İzmir ve Cumhuriyet Başsavcılıkları, FETÖ’nün Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) içindeki yapılanmasına yönelik ortak soruşturma yürüttü. Ortak gerçekleştirilen çalışmalar sonucunda, örgütün TSK yapılanması içinde yer alan 532 şüpheli tespit edildi. Tespit edilen şüphelilerin FETÖ’nün örgütsel iletişim modeline uygun aranma kaydı bulundu. Bunun yanı sıra terör örgütüne özgü örgütsel iletişim ağına dahil oldukları tespit edilen şüpheliler hakkında, itirafçıların beyannameleri de delil olarak yer aldı. Bunun üzerine her iki ilin Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından verilen ortak talimatla İstanbul ve İzmir merkez olmak üzere 62 il ve KKTC’de eş zamanlı olarak operasyonlar gerçekleştirildi.

İstanbul ve İzmir Operasyonunda 532 gözaltı kararı 

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından;

61’i Jandarma Genel Komutanlığı,

122’si Kara Kuvvetleri Komutanlığı,

30’u Hava Kuvvetleri Komutanlığı,

22’si Deniz Kuvvetleri Komutanlığı,

1’i Sahil Güvenlik Komutanlığı,

22’si Milli Savunma Bakanlığı’na mensup;

4’ü albay,

1’i yarbay,

9’u binbaşı,

24’ü yüzbaşı,

32’si üsteğmen,

3’ü teğmen,

142’si astsubay,

1 uzman çavuş toplam 216 muvazzaf asker ve

darbe girişimi sonrası ilişiği kesilen 42 askeri okul öğrencisi

olmak üzere 258 şüpheli hakkında gözaltı kararı verildi.

İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen soruşturma kapsamında ise;

97’si Jandarma Genel Komutanlığı,

111’i Kara Kuvvetleri Komutanlığı,

16’sı Hava Kuvvetleri Komutanlığı,

19’u Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’na mensup

235’i astsubay,

8’i uzman çavuş muvazzaf konumda 243 şüpheli,

ve darbe girişimi sonrası ilişiği kesilen 31 askeri okul öğrencisi olmak üzere toplam 274 kişinin gözaltına alınmasına yönelik karar çıkarıldı.

FETÖ’nün örgütsel iletişim yöntemleri

FETÖ’nün iletişim yöntemlerinden en bilineni olan ByLock’tan önce, terör örgütü iletişim kurabilmek için ankesörlü telefon yöntemini tercih ediyordu. Mahrem imamlar ankesörlü telefonlardan ardışık arama yaparak örgüt mensuplarıyla iletişim kuruyordu. ByLock’un yanı sıra Tango, Signal ve Kakao gibi uygulamalar aracılığıyla da haberleşen örgüt, ByLock deşifre olduktan sonra ankesörlü arama yönteminin kullanımını yaygınlaştırdı. Bu yöntemi kullanarak, mahrem imamlar ardışık aramalar yaparak TSK içindeki örgüt üyeleriyle temas kurmaya devam ediyor. FETÖ’cü bir astsubayın itirafıyla ortaya çıkan bu yöntemin deşifre edilmesiyle birçok FETÖ’cü tespit edildi. Şüphelilerden 400’ü yakalanırken operasyonlar devam ediyor.

Kaynak: Anadolu Ajansı

 

Etiketler
Videolar

FETÖ'de Bugün

Özel Dosyalar

Özel Haberler