FETÖ'de Bugün

İstanbul ve Ankara’da FETÖ’ye darbe operasyonları

İstanbul ve Ankara'da

İstanbul ve Ankara’da FETÖ’ye peş peşe operasyonlar

İstanbul ve Ankara’da düzenlenen iki ayrı operasyonda Fetullahçı Terör Örgütü mensubu 21 şüpheli hakkında gözaltı kararı verildi. İstanbul ve Ankara Cumhuriyet Başsavcılıkları tarafından düzenlenen operasyonlarda FETÖ’nün avukat yapılanması ve hava kuvvetleri komutanlıkları yapılanmasına yönelik düzenlendi. İstanbul merkezli 6 ilde yapılan FETÖ operasyonunda 2013 yılındaki hakimlik savcılık sınavlarına “hazırlandığı” tespit edilen 10 şüpheliye gözaltı kararı verilen 10 şüpheliden 9’u yakalandı. İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı talimatıyla başlayan operasyonlar İstanbul, Gaziantep, Siirt, Kahramanmaraş, Kayseri ve Şanlıurfa’da eş zamanlı olarak gerçekleştirildi. Şüphelilerin örgütün sözde 3 yöneticisi ile bağlantılı olduğu ortaya çıktı.  Çok sayıda dijital belge delile ve örgütsel ekipmana el konuldu. Firari zanlının yakalanması için çalışmalar devam ediyor.

İstanbul ve Ankara’da düzenlenen FETÖ operasyonlarının ikinci ayağında Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı FETÖ’nün Hava Kuvvetleri Komutanlığı’ndaki kripto mahrem yapılanmasına operasyon düzenledi. Operasyonda 11 şüpheli hakkında gözaltı kararı verildi 8 şüpheli yakalandı. Şüphelilerden 3’ü muvazzaf subay ve astsubay ile 1’i ilişiği kesilmiş askeri öğrenci olduğu açıklandı. FETÖ şüphelilerinin ankesörlü ve sabit hatlarla mahrem imamlarıyla görüştüğü tespit edildi. Operasyonda hakkında yakalama kararı çıkarılan 3 şüpheli için çalışmalar devam ediyor.

İstanbul ve Ankara’daki operasyonlar neden önemli?

İstanbul ve Ankara’da gerçekleşen FETÖ operasyonları terör örgütünün mahrem yapılanmasına darbe vurdu. “Mahrem yapılanma” FETÖ elebaşı Fetullah Gülen’in talimatları doğrultusunda Türk Silahlı Kuvvetleri, Milli İstihbarat Teşkilatı, Emniyet Genel Müdürlüğü, Adliye Bakanlığı teşkilatı, TUBiTAK ve Adli Tıp gibi ülkemizin güvenliğini ilgilendiren kurumlara sızan örgüt üyelerini ifade ediyor. Ortaokul çağlarından alınan kişiler örgütsel eğitime alındıktan sonra içlerinden en sadık olanları mahrem yapılanmaya dahil edilerek sınavlara girmeleri sağlanıyor. Fetih okuma adı verilen örgütsel ritüel ile örgüt üyelerine çalınan sorular verilerek ezberlemeleri sağlanıyor. Mahrem yapılanmanın başındaki örgüt yöneticileri raporlarını FETÖ elebaşının damadı ve özel kalem müdürü Cevdet Türkyolu aracılığı ile FETÖ elebaşına ulaştırıyor.

Hava Kuvvetleri yapılanması neden önemli?

Fetullahçı Terör Örgütü’nün Türk Silahlı Kuvvetleri yapılanmasında Hava Kuvvetleri Komutanlığını merkeze alıyor. 15 Temmuz darbe girişimini yöneten Adil Öksüz, TSK imamlığından önce Hava Kuvvetleri Komutanlığı yapıyordu. FETÖ elebaşının 1999 yılında ABD’ye kaçışı sonrası Türkiye İmamlığı görevini verdiğini Mustafa Özcan da örgütte Hava Kuvvetleri Komutanlığı yapıyordu.

 

 

Videolar

FETÖ'de Bugün

Özel Dosyalar

Özel Haberler