FETÖ'de Bugün

İntihar dosyası yeniden açıldı

Denizli’de Pamukkale Üniversitesi Tıp Fakültesi İç Hastalıkları Anabilim Dalı Nefroloji Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Hava Cilan’ın makam odasında ölü bulunmasında FETÖ izi ortaya çıktı.

Yrd. Doç. Dr. Hava Cilan 7 Kasım 2014’te makam odasında ölü bulunduğunda intihar ettiği iddia edildi. Aile henüz İstanbul’dan Denizli’ye varmadan olay “intihar” olarak kayıtlara geçti. Hazırlanan ön otopsi raporunda da olayın intihar olduğu ima edildi. Ailesi bugün bile kızlarının intihar ettiğine inanmazken tam 3 yıl sonra Hava Cilan’ın ölümünü yeniden tartışmaya açan çarpıcı gelişmeler yaşandı.

Gizli tanık Hava Cilan’dan bahsetti

Cilan’ın ölümü, Pamukkale Üniversitesi’ndeki FETÖ yapılanmasına ilişkin soruşturmada tanık olarak dinlenen bir akademisyenin ifadesi ile yeniden gündeme geldi. Tanık akademisyen, Cilan’ın FETÖ tarafından baskıya maruz kaldığını söyledi. Soruşturmada görevli polislerden M.Y. de Cilan’la ilgili bu ifadeyi aileye iletti. Aileye ulaşan polis, Cilan’ın isminin FETÖ davasında “mobbing”e uğradığı şeklinde geçtiğini söyledi. Aile de dün görülen davaya müdahil olmak için başvuru yaptı.

Bağlantılı isimler FETÖ tutuklusu

Sürecin seyrini değiştiren bu gelişmenin devamında da olayın intihar mı yoksa cinayet mi olduğunu belirleyecek önemli detaylar ortaya çıktı. Pamukkale Üniversitesindeki FETÖ yapılanmasında tutuklanan eski Rektör Hüseyin Bağcı, eski Başhekim Ali Keskin ve eski Tıp Fakültesi Dekanı Psikiyatri Anadilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hasan Herken, Cilan ile doğrudan bağlantılı çıktı.

“Mobbing” uyguladılar

Dönemin Başhekimi Ali Keskin ve Hasan Herken, ortada polis soruşturmasına dair bir sonuç yokken Cilan ailesine olayın intihar olduğunu söyledi. Herken, saatlerce aileyi intihar olduğuna ikna etmeye çalıştı ve Cilan’ın bazı psikolojik sorunlar yaşadığını ileri sürdü. FETÖ iddianamesinde, Ali Keskin’in Hüseyin Bağcı’nın talimatıyla “örgüt adına personel aldığı, görevlendirmeler yaptığı, kadro işlemlerini yerine getirdiği ve örgütün onay vermediği isimleri elediği” bilgileri yer alıyor. Bu üç ismin, Cilan’ı da elemek için “mobbing” uyguladığı da belirtiliyor.

Makam odasına tek mi girdi?

Dosyadaki en önemli detaylardan biri de Cilan’ın ölümünden önceki tüm görüntülerinin kamera kayıtlarında olmasına rağmen makam odasına son kez giriş yaptığı ana ilişkin görüntünün olmaması. Cilan’a ait görüntülerde 30 saniyelik kesinti bulunuyor. Bu kesinti yüzünden odaya giriş anı görüntülerde bulunmazken Cilan’ın yanında bir kişinin daha odaya girip girmediği de bilinmiyor. Savcılık ise fakülte güvenlik amirliğinin “30 saniyelik teknik arıza” diyerek geçiştirdiği bu iddianın üzerine o dönem hiç gitmedi.

Daha önce örgütle bağlantısını kesmiş

Bir dönem FETÖ ile yolu kesişen Cilan’ın elebaşı Fetullah Gülen’in “Başörtüsü füruattır.” açıklamasının ardından örgütle bağlantısını koparması da dikkat çeken detaylardan biri. Cilan’ın 2014 yılında son görev yeri olan Denizli’de FETÖ yapılanmasına karşı dik duran isimler arasında olduğu biliniyor. FETÖ’cülerin bu nedenle Cilan’ı hedef seçmiş olabilecekleri belirtiliyor.

Acılı aile inanmıyor

Hava Cilan’ın ailesi kızlarının intihar ettiğine inanmıyor. Cilan’ın ağabeyi Sami Cilan “Kardeşim, anne ve babama uçak bileti almıştı. Onlar Denizli’ye geleceği için çok mutluydu, oradan ev almayı düşünüyordu. Planları arasında yeni araba almakta vardı. Bunları düşünen biri neden intihar etsin?” diye konuştu.

Kaynak: YeniŞafak

Videolar

FETÖ'de Bugün

Özel Dosyalar

Özel Haberler