Anasayfa » Darbeci albaydan dalga geçer gibi savunma
FETÖ'de Bugün

Darbeci albaydan dalga geçer gibi savunma

15 Temmuz’da emrindeki savaş gemisine top atışı yaptıran darbeci albay dalga geçti: “Gürültü olsun diye top atışı yaptırdım.”

15 Temmuz darbe girişimi sırasında Donanma Komutanlığındaki eylemlere ilişkin 51’i tutuklu, 13’ü firari 92 sanığın yargılanmasına devam edildi.

Dönemin Donanma Komutanlığı 5. Muhrip Filotillası Komodoru Kurmay Albay Önder Öngör savunma yaptı.

Gürültü yapmak için top atışı yaptırmış

Öngör, firari sanık Tuğamiral Ayhan Bay’ın kendisini arayarak sabotaj ve terör saldırısı olacağını söylediğini ve gemilerin Donanma Komutanlığından Marmara Denizi’ne seyre çıkması emrini verdiğini ifade ederek “Emrimde olan 4 gemiyle Marmara Denizi’ne açıldık. Tuğamiral Bay, burada Donanma Komutanı Oramiral Veysel Kösele’nin bulunduğu geminin çevresinde şüpheli bir botun olduğunu söyledi. Ben de gürültü yapmak için, caydırıcı olsun diye top atışı yaptırdım. Ben emri uyguladım. TCG Kemalreis gemisine top atışı yaptırdım. Toplar kurusıkıydı. Kimseye bir zarar gelmedi. Sesler İstanbul’dan duyulmadı. Gemileri seyre çıkarırken darbe girişimi olduğunu bilmiyordum. Top atışı darbeye destek vermek için yaptırmadım. Ben emirleri uyguladım. Hangi darbe gemilerle yapıldı. Kurusıkı top atışlarıyla darbe mi olur?” diye konuştu.

Telefonları toplatması anormal değilmiş

Daha sonra çapraz sorguya alınan Öngör, Mahkeme Heyeti Başkanı’nın, seyre çıkan gemilerde personelin cep telefonlarını toplattığını hatırlatıp televizyonların izlenmesini niçin engellediğini sorması üzerine “Terör saldırısı nedeniyle gemilerin güvenliği için Marmara Denizi’ne açıldık. Amacım, gemi personelinin, televizyondan bilgi alarak telefonla teröristlere bilgi vermesini engellemekti. Bu gibi olağanüstü durumlarda bu tür uygulamalar her zaman olmuştur. Bu anormal bir durum değildir.” yanıtını verdi.

Kaynak: AA

Kategoriler