Anasayfa » FETÖ ile mücadele DHKP-C ve PKK’yı da vurdu
FETÖ'de Bugün

FETÖ ile mücadele DHKP-C ve PKK’yı da vurdu

FETÖ’cülerin güvenlik bürokrasisinden temizlenmesinin ardından İstanbul’da DHKP-C, MLKP ve PKK’nın hakim olduğu mahalleler huzura kavuştu.

İstanbul’da uzun yıllardır terör örgütleri tarafından “kurtarılmış bölge” ilan ettiği mahallelerde silah sesleri sona erdi. Çocuklar parklarda oynuyor, esnaf kepenk kapatmıyor, mahalleli rahatlıkla işine gidip geliyor. Maskeli grupların silahlı yürüyüşlerine sahne olan ve polis araçlarının yakıldığı sokaklarda artık polis ile vatandaşın birlikteliği göze çarpıyor.

Sultangazi’deki iki kent ormanına hafta sonları piknik için 10 binin üzerinde araç geliyor. Türkiye’nin önde gelen inşaat firmaları da Gazi’de yeni binalar inşa etmeye başladı. Yaşanan bu değişimin arka planında ise FETÖ ile mücadele yatıyor. Gazi mahallesinin yer aldığı Sultangazi’de son üç emniyet müdürü ByLock kullanıcısı çıktı. 47 polis amirinden 32’si de FETÖ’den işlem gördü.

Terör örgütleri DHKP-C, MLKP ile PKK’nın hakim olduğu Gazi mahallesindeki değişim:

DHKP-C’nin karargâhı çökertildi

DHKP-C’nin, Gazi Şehir Parkı’nda bulunan ve Hasan Ferit Gedik Uyuşturucu ile Mücadele Merkezi’ni 2015’ten bu yana karargah olarak kullandığı tespit edildi. Örgütün, hakimiyet sağladığı taksi durakları, çay ocakları ve parklar tek tek belirlendi. Geçen yıl 31 Ağustos’ta operasyonlar için düğmeye basılırken DHKP-C tarafından kurulan taksi durakları, Halk Meclisi isimli yapı, Muharrem Karademir Çay Bahçesi, Yunus Emre Sözde Hasan Kasa Çay Bahçesi tahliye edildi ve kaçak yapı olduğu gerekçesiyle yıkıldı. DHKP-C’nin karargâhı olarak kullanılan Hasan Ferit Gedik Uyuşturucu ile Mücadele Merkezi de Gazi Kalekol Amirliğine çevrildi.

Çocuklar polisleri böyle selamlıyor.

Uyuşturucuya darbe vuruldu

Operasyonlarda çok sayıda uyuşturucu, molotof ve silah da ele geçirildi. Sultangazi TEM Güvenlik Büro Amirliği, geçen yıl 195 kilo uyuşturucu maddeye el koydu. 2015’te hiç uyuşturucu madde ele geçirilememişti. Terör örgütü üyelerinin sokak isimlerinin yanına alternatif olarak astıkları ve teröristlerin isimlerinin yer aldığı sokak isimleri levhaları kaldırıldı. Gazi’de zırhlı ekiplerin 01.00-04.00 arası “şok uygulama” çalışmasıyla kundaklama olaylarında başarı sağlandı. Artık Gazi’de resmi polis ekip araçları ve resmi yaya devriyeleri rahatlıkla görev yapıyor.

Daha önce zırhlı araçların bulunduğu Şair Abay Konanbay Lisesi önünde artık sadece polis devriyesi var.

FETÖ’cü polisler temizlendi

Terör örgütlerinin aktif olduğu mahallelerde geçmişte görev yapan ilçe emniyet müdürlerinin FETÖ bağlantısı ise dikkat çekici. 2013 Aralık ile 2014 Temmuz ayları arasında görev yapan Sultangazi İlçe Emniyet Müdürü Murat Çimen, FETÖ’yle irtibatı bulunduğu gerekçesiyle Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile ihraç edildi. Sultangazi İlçe Emniyet Müdürü olarak 2012-2013 yılları arasında görev yapan Nazım Dorak ve 2011-2012 yılları arasında görev yapan Ünfan Kaya, ByLock kullandığı gerekçesiyle tutuklandı. Sultangazi İlçe Emniyeti’nde görevli 47 polis amirinin 32’si hakkında FETÖ’yle iltisaklı olduğu gerekçesiyle işlem yapıldı.

Gazi Mahallesi’ndeki olaylar

  • 12 Mart 1995: Gazi Mahallesi’nde teröristler 3 kahvehaneyi taradı. Çıkan olaylarda 15 kişi ölürken çok sayıda kişi de yaralandı. Olay sonrası Gazi Mahallesi’nde terör örgütleri DHKP-C, MLKP ve MKP hakimiyet kurdu.
  • 11 Eylül 2012: DHKP-C İbrahim Çuhadar, Gazi Polis Merkezi Amirliğine canlı bomba saldırısında bulundu. Bu saldırıda polis memuru Bülent Özkan şehit oldu.
  • 24 Temmuz 2015: Bağcılar’da DHKP-C’ye ait bir hücre evinde terörist Günay Özarslan etkisiz hale getirildi. Cenaze bahane edilerek Gazi’de olaylar çıktı. Çevik Kuvvet polisi Muhammet Fatih Sivri şehit oldu.

Kaynak: Sabah

Kategoriler