FETÖ'de Bugün

FETÖ’nün savunma sanayii yapılanmasına darbe

feto-savunma

Ankara merkezli 8 ilde 26 gözaltı kararı

Fethullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması’na (FETÖ/PDY) yönelik operasyonlar hız kesmeden devam ediyor. Başkent Ankara’dan gelen bir habere göre, 8 ilde 26 örgüt mensubu hakkında gözaltı kararı verildi. Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yapılan yazılı açıklamaya göre, FETÖ/PDY’nin savunma sanayi ve emniyet mahrem yapılanmasının deşifre edilmesine yönelik bir çalışma başlatıldı. Başsavcılığın açıklamasında; “FETÖ/PDY’nin savunma sanayi alanındaki örgütlenmesine yönelik soruşturmada 13, emniyet mahrem yapılanması soruşturmasında 13 olmak üzere toplam 26 şüpheli hakkında Ankara merkezli 8 ilde gözaltı kararı verildi.” ifadeleri yer aldı. Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) ile yapılan koordineli çalışmalar sonucu, FETÖ’nün savunma sanayii alanındaki örgütlenmesinde yer alan 13 şüphelinin 3’ünün halen görevde olduğu kaydedildi. Emniyet mahrem yapılanmasına sızan şüphelilerin ise, örgütsel toplantılar düzenledikleri ve ByLock kullanıcısı oldukları tespit edildi.

FETÖ’nün savunma sanayii örgütlenmesine 13 gözaltı

Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) ile yürütülen koordineli çalışmalar sonucu, FETÖ’nün savunma sanayii alanında faaliyet gösteren kurumlar bünyesinde çalışan 13 kişi tespit edildi. Şüphelilerin, TUSAS, ASELSAN, HAVELSAN, ROKETSAN, TÜBİTAK ve Savunma Sanayii Başkanlığı kurum ve kuruluşlar bünyesinde çalıştığı, 3’ünün halen aktif olarak görev yaptığı ve 10’unun daha önce ilişiği kesilmiş olduğu kaydedildi. Şüphelilerden 1’inin TUSAŞ’ta, 1’inin ASELSAN’da, 1’inin TÜBİTAK’ta çalıştıkları, 3’ünün eski TUSAŞ çalışanı, 1’inin eski ASELSAN çalışanı, 1’inin eski TÜBİTAK çalışanı, 4’ünün eski ROKETSAN çalışanı ile ihraç SSB çalışanı oldukları belirtildi. Ankara Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şubesi ekipleri tarafından, 13 şüphelinin yakalanması için operasyon başlatıldı. Şüphelilerin çoğunun, elektrik-elektronik, makine, bilgisayar, havacılık ve uzay, uçak mühendisi oldukları kaydedildi. Ayrıca, şüphelilerin büfe ve ankesörlü hatlar üzerinden mahrem imamları ile iletişim kurdukları tespit edildi. Haklarında etkin pişmanlıktan yararlanan örgüt mensuplarının beyanda bulunduğu şüpheliler arasından birinin, mahrem imam ile görüştüğü telefon hattı üzerinden, örgütün şifreli mesajlaşma uygulaması olan ByLock kullanıcısı olduğu da belirlendi.

Sohbet ablalığı adı altında örgüt toplantısı

FETÖ’nün, emniyet teşkilatı içine sızan mahrem yapılanması içinde yer aldığı belirlenen 13 şüphelinin, polis eşlerine sohbet ablalığı adı altında örgütsel toplantı yaptıkları anlaşıldı. Ayrıca yapılan HTS analiz çalışmaları sonucunda da “ByLock” kullandıkları ortaya çıktı.

Devlet sırrı kapsamındaki projelerde yer almadılar

Şüphelilerin yakalanmasına yönelik operasyon için, ekipler düğmeye bastı. Ankara Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şubesi ekipleri tarafından, FETÖ’nün savunma sanayii alanındaki örgütlenmesine yönelik 13 şüphelinin yakalanması için gerçekleştirilen operasyonda, 5 şüpheli yakalanarak gözaltına alındı. Savunma sanayi kuruluşlarına sızan örgüt mensuplarının ise devlet sırrı kapsamında yürütülen projelerde görev almadığı vurgulandı. Emniyet ekipleri, diğer firari şüphelilerin yakalanması için çalışmalarını sürdürüyor.

KAYNAK: ANADOLU AJANSI

 

Videolar

FETÖ'de Bugün

Özel Dosyalar

Özel Haberler