FETÖ'de Bugün

FETÖ’cü komutanın ihaneti ortaya çıktı

PKK saldırısının araştırılmasını engellemiş

2015 yılında Şırvan’da, terör örgütü PKK’nın bombalı saldırısı sonucu 8 askerimiz şehit olmuştu. PKK, karayoluna yerleştirdiği uzaktan kumandalı bombayı, askeri aracın geçişi sırasında patlatmıştı. Bunun sonucunda, araçta bulunan Jandarma Uzman Çavuş Hakan Aktürk, Jandarma Uzman Çavuş Ferdi Gerekli, Uzman Çavuş Barış Akın, Jandarma Er Mehmet Halil Barkın, Jandarma Er Ömer Erüstün, Jandarma Er Bahadır Aydın ve Jandarma Er Emre Kaan Arlı şehit olmuştu. FETÖ davasından yargılanan eski Siirt İl Jandarma Komutanı Kurmay Albay Halidun Eren‘in olayın üstünü kapatmaya çalıştığı ortaya çıktı. 2019 yılında, Siirt’te Fethullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması (FETÖ/PDY) operasyonu kapsamında yakalanarak gözaltına alınan Eren, daha sonra adli kontrol şartıyla serbest bırakılmıştı. FETÖ’cü komutanın hakkında, “Silahlı terör örgütüne üye olmak” suçundan 15 yıla kadar hapis istemiyle dava açılmıştı.

feto-cu-komutanlar

FETÖ’cü komutanın tutuklanmasına karar verildi

Davanın son duruşması, Ankara 34. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından görüldü. Tanıkların çarpıcı açıklamaları, PKK terör örgütünün 8 şehidimizi öldürdüğü bombalı saldırının araştırılmasının Eren tarafından engellendiğini ortaya döktü.

Tanıklardan astsubay Rahmi K.B., Halidun Eren‘in 2015 yılında Siirt Şirvan’da PKK tarafından gerçekleştirilen bombalı saldırıda, olayın araştırılması için müdahil olmadığını söyledi. Rahmi K.B., Siirt’te TEM Şube Müdürü Binbaşı K.M ile görev yaptıklarını, saldırı sonrasında araştırma yapılmadığını belirterek;

“K.M., konuyu araştırmamız ve peşine düşmemizi engelledi. Ben de konuyu İl Jandarma Komutanı olduğu için Halidun Eren’e anlattım. Ancak K.M’yi görevden almadı” dedi. Halidun Eren ile o dönem aynı birlikte görev yapan FETÖ üyesi askerlerden Kemal A. ise “Halidun Eren ile yaptığımız görüşmelerde ‘acaba bu yaşanan sıkıntılı günler güzel günlerin habercisi mi’ diye söylüyordu, kendisinin açığa çıktığını hissediyordu. Ben bu konuşmalardan Halidun Eren’in bu yapıda olduğunu anladım” şeklinde konuştu.

Tanık Mustafa D., ise komando okulunda olduğu zamanlarda Eren’in de bulunduğu eve gittiğini, burada FETÖ elebaşı Fethullah Gülen’in kitaplarının okunduğunu anlattı. Bu esnada, Eren’in soruşturmayı engellediği için görevden almadığı eski Terör Şube Müdürü K.M.’nin de FETÖ üyeliği nedeniyle meslekten ihraç edildiği tespit edildi.

Rahmi K.B.’nin açıklamalarının üzerine sanık Eren kendini savunmaya çalışarak;

“Ne istiyormuş ki gereğini yapmadım. O mu karar verecek benim ne yapmam gerektiğine. K.M.’yi tanıyorum. Pek takdir ettiğim bir personel değil, sevdiğim bir personel de değil. Binbaşı, yarbay, astsubay, başçavuş geliyor amirini şikayet ediyor, haksız da sayılmaz söylediklerinde, vatan haini olduğunu düşünmüyorum. Her astsubay geldiğinde bir yarbayı görevden almaya gidersek iş yapamayız. Bunu araştırmak K.M’nin görevi değildi.” ifadelerini kullandı.

Mahkeme, tanıklarının beyanlarının ardından ara kararını açıkladı. Heyet, sanığın suçu işlediğine dair somut olguların bulunduğu ve suç delillerini karartabileceği yönünde kuvvetli suç şüphesi bulunduğu gerekçesiyle Halidun Eren‘in tutuklanmasına hükmetti.

KAYNAK: SABAH

Videolar

FETÖ'de Bugün

Özel Dosyalar

Özel Haberler