FETÖ'de Bugün

FETÖ operasyonu ile yurt genelinde temizlik yapıldı

feto-operasyonu-son-dakika

4 ayrı soruşturmada 65 FETÖ’cü yakalandı

Fethullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması’nı (FETÖ/PDY) deşifre etmeye yönelik çalışmalar hız kesmeden devam ediyor. FETÖ/PDY bağlantısı bulunan ve örgütün Kara Harp Okulu, Jandarma astsubay ve mahrem yapılanmasında yer aldığı belirlenen 65 şüpheli hakkında gözaltı kararı verildi. Akabinde gerçekleştirilen operasyonlar ile şüphelilerin Jandarma mahrem yapılanmasında görev aldığı belirlenen 7’si, örgütün Kara Harp Okulu yapılanmasında faaliyet gösterdiği tespit edilen 33’ü ve Jandarma Astsubay Temel Kursu sorularını çaldığı kaydedilen 10’u gözaltına alındı. İstanbul merkezli gerçekleştirilen operasyonlarda ise 15 kişi yakalandı. Ankara Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele şubesi ekipleri ve İstanbul Emniyet Müdürlüğü Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü tarafından yürütülen 4 farklı FETÖ operasyonu ile şüphelerin toplamda 40’ı gözaltına alınırken, kalan 25 şüphelinin yakalanmasına yönelik çalışmaların ise emniyet ekiplerince sürdürüldüğü öğrenildi.

FETÖ operasyonu Ankara merkezli 13 ilde gerçekleştirildi

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yapılan açıklamaya göre, Terör Suçları Soruşturma Bürosu tarafından FETÖ/PDY’nin Kara Kuvvetleri Komutanlığı’na yönelik “mahrem hizmetler” olarak adlandırılan yapılanmasıyla irtibatı olduğu anlaşılan 33 şüpheli hakkında gözaltı kararı verildi. Şüphelilerin, Ankara genelinde çeşitli semtlerde bulunan büfe, bakkal, market gibi iş yerlerinde bulunan kontörlü sabit hatları kullanarak sivil imamları ile iletişim sağladıkları belirlendi. Haklarında, bugüne kadar yürütülen soruşturmalar kapsamında etkin pişmanlık hükümlerinden faydalanan örgüt mensuplarının da ifadeleri bulunan şüphelilerin, tamamının daha önce ilişiği kesilmiş askeri öğrendi olduğu kaydedildi. Ankara merkez olmak üzere, 13 ilde gerçekleştirilen eş zamanlı FETÖ operasyonu ile şüphelilerin 33’ü gözaltına alındı.

Sınav sorularını çalmışlar

FETÖ/PDY’nin Jandarma astsubay yapılanmasına yönelik soruşturmada ise, örgütün 2012 yılında Jandarma Astsubay Temel Kursu sınavının sorularını çaldıkları ve örgüt mensuplarına dağıttıkları tespit edilen 10 kişi hakkında gözaltı kararı verildi. Şüphelilerin, ele geçirdikleri soruları dağıttıkları, uzman raporları ve etkin pişmanlık hükümlerinden faydalanan örgüt mensuplarının beyanları ile belirlendi. Bu kapsamda, Ankara merkez olmak üzere 8 ilde 10 şüphelinin yakalanması için FETÖ operasyonu düzenlendi. Zanlılardan 10’unun gözaltına alındığı kaydedildi.

7 şüpheliden 1’i muvazzaf asker

FETÖ’nün Jandarma mahrem yapılanmasına yönelik operasyonda ise, 7 şüphelinin yakalandığı açıklandı. Şüphelilerin; 2’sinin mahrem sorumlu, 1’inin geçici olarak görevden uzaklaştırılan binbaşı, 1’inin ihraç edilmiş yüzbaşı, 1’inin muzavvaf astsubay ve 2’sinin açığa alınmış astsubay olduğu öğrenildi.

İstanbul merkezli operasyonda 15 kişi yakalandı

İstanbul Emniyet Müdürlüğü Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri tarafından, FETÖ/PDY ile bağlantılı olduğu tespit edilen 15 kişiye operasyon düzenledi. İstanbul merkez olmak üzere Malatya, Tokat ve Çorum’da gerçekleştirilen operasyonlarda, tespit edilen çok sayıda adrese baskın yapıldı. Haklarında gözaltı kararı bulunan 15 kişi yakalanarak ifadeleri alınmak üzere polis merkezine getirildi, 7 kişinin yakalanması için ise çalışmalar sürdürülüyor.

KAYNAK: SABAH

Videolar

FETÖ'de Bugün

Özel Dosyalar

Özel Haberler