Anasayfa » Orhan İnandı PKK’ya silah sağlayan FETÖ’cüyle iş birliği yapmış
FETÖ'de Bugün

Orhan İnandı PKK’ya silah sağlayan FETÖ’cüyle iş birliği yapmış

orhan-inandi-feto

Orhan İnandı MİT operasyonuyla yakalanmıştı

Fethullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması’nın (FETÖ/PDY) Orta Asya genel sorumlusu olan Orhan İnandı, 5 Temmuz 2021 tarihinde, Milli İstihbarat Teşkilatı’nın (MİT) düzenlediği operasyonla yakalanmıştı. 1995 yılında yerleştiği Kırgızistan’da gizli yöneticilik yapan İnandı, 2010 yılında Kırgızistan vatandaşlığına geçmiş ve buradaki tüm FETÖ okullarının yöneticiliği görevini yürütmüştü. Türkiye’de İçişleri Bakanlığı’nın terör arananlar listesinde yeşil kategori ile aranan İnandı’nın yakalanması, örgüt içinde paniğe neden olmuştu. Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen soruşturma kapsamında, “silahlı terör örgütü kurma ve yönetme” suçundan hakkında 22,5 yıla kadar hapis istemiyle dava açılmıştı. İnandı hakkında hazırlanan iddianamede, PKK‘ya silah sağladığı gerekçesiyle yargılanan FETÖ üyesi Gürbüz Sevilay‘ın da ifadelerine yer verildi.

Gürbüz Sevilay PKK’ya silah temin ediyordu

Gürbüz Sevilay, MİT operasyonuyla 15 Şubat’ta Özbekistan’dan Türkiye’ye getirildi. Sevilay, “silahlı terör örgütüne üye olmak” ve “örgüte silah sağlama” suçlarından 30 yıla kadar hapis istemiyle yargılanıyor. Hakkında yürütülen soruşturma kapsamında, savunma sanayi alanında faaliyet gösteren şirketinde, 15 Temmuz darbe girişimi sonrası KHK ile kamudan ihraç edilen FETÖ mahrem imamlarına görev verdiği ve bu kişiler vasıtasıyla 2017 yılında PKK/KCK mensuplarıyla irtibat kurduğu belirlenmişti. PKK/KCK sorumlularıyla örgüte ait karargahlarda görüştüğü tespit edilen Sevilay’ın, terör örgütüne silah sağladığı tespit edilmişti. Orhan İnandı hakkında hazırlanan iddianamede ifadesine yer verilen Sevilay, Kırgızistan’a gittiğinde sık sık İnandı’ya uğradığını ve iş kurmak için kendisinden yardım istediğini söyledi.

gurbuz-sevilay-sirketi-feto
Gürbüz Sevilay

Orhan İnandı ile Kırgızistan’da görüşmüşler

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı Terör Suçları Soruşturma Bürosu tarafından yürütülen soruşturma kapsamında, Sevilay’ın İnandı’yı Kırgızistan’da ticaret ile uğraştığı dönemden tanıdığı ve irtibat halinde olduğu kaydedildi. Sevilay ifadesinde, 2017 yılında Kırgızistan Bişkek’e gittiğini ve buradaki en üst düzey örgüt mensubu ülke imamı olan İnandı ile görüştüğünü anlattı. Sevilay’ın ifadelerinde şu cümleler yer aldı:

“İnandı beni Mustafa Bozkurt ile irtibatlandırdı. Bozkurt’u da daha önceden İstanbul’dan tanıyordum o da FETÖ mensubudur. İnandı, Bozkurt’un bana yardımcı olacağını söyledi. O tarihte Bozkurt ile Kırgızistan uyruklu G. isimli şahısın inşaat ve madencilik faaliyet alanı kapsamında ortak şirketleri ve Rusya’da hazır irtibatlı oldukları pazarları bulunuyordu. Bozkurt ve G.’nin şirketi ile benim getireceğim malzemeleri ve ürünler ile ortak şirket kurmayı kararlaştırdık. Kırgızistan’da bir firma kurduk. G. ile farklı iş alanlarında ticari faaliyet yürütme kapsamında sohbetlerimiz başlaması ile Bozkurt bu gelişmeyi kıskanarak aramızda başlayan anlaşmazlıklar neticesinde Kırgızistan’da faaliyet yürütemedik.”

KAYNAK: SABAH

Kategoriler