FETÖ'de Bugün

FETÖ firarisi İbrahim Tatar yakalandı

ibrahim tatar

İbrahim Tatar Afrika yapılanmasını kurdu 

İbrahim Tatar, Fethullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması’nın (FETÖ/PDY) Afrika’daki faaliyetlerinden sorumlu imamıydı. Örgütün Afrika’daki yapılanmasının kurulmasını sağlayan ilk isimlerden olan Tatar, Kongo Demokratik Cumhuriyeti’nde çeşitli görevler yaparak örgütün yayılma faaliyetlerini yürütüyordu. Örgütün üst düzey yöneticilerinden olan ve örgüt içinde kahraman ilan edilen İbrahim Tatar, 2016 yılından beri firari olarak aranıyordu. İstanbul Emniyet Müdürlüğü İstihbarat Şube Müdürlüğü ve Organize Suçlarla Mücadele Şubesi ekiplerinin, FETÖ’nün deşifre edilmesine yönelik yürüttüğü koordineli çalışmalar kapsamında, 4 Mayıs 2021 gecesi İstanbul’da bir operasyon yapıldı. Ümraniye’de gerçekleştirilen operasyonda, örgüt üyelerinin gizlenme yerleri olarak bilinen gaybubet evlerinden birinde olduğu tespit edilen FETÖ’nün sözde Afrika imamı İbrahim Tatar saklanmakta olduğu hücre evinde kıskıvrak yakalandı. İbrahim Tatar, emniyetteki işlemlerinin tamamlanmasının ardından Çağlayan Adliyesi’ne sevk edildi.

İbrahim Tatar 2016’dan beri firariydi

Milli Eğitim Bakanlığı’nda (MEB), öğretmen olarak görev yapmakta olan İbrahim Tatar, OHAL kapsamında çıkarılan 675 sayılı KHK ile meslekten ihraç edilmişti. Tatar hakkında Erzurum 1.Sulh Ceza Hakimliğince “silahlı terör örgütüne üye olma” suçundan arama ve yakalama kararı bulunuyordu. 2016 yılında aktif olarak görev aldığı darbe girişiminden beri firariydi.

Kaldığı evde örgütsel doküman ve para bulundu

Organize Şube Ekipleri FETÖ’nün Afrika’dan sorumlu imamı İbrahim Tatar’ın evinde detaylı arama çalışmaları gerçekleştirdi. Ümraniye’deki adreste yapılan aramalarda 4 cep telefonu, 5 SD kart ve flash belleğin içinde bulunduğu çok sayıda dijital malzeme, örgüte ait doküman ve bir miktar para ele geçirildi. FETÖ’cü İbrahim Tatar’ın saklandığı gaybubet evine yapılan baskın kameralara yansıdı. Görüntülerde İbrahim Tatar yere yatırılıp kelepçelenerek gözaltına alındı. Evde yapılan arama çalışmaları da görüntüler arasında yer aldı.

Bank Asya’da hesabı tespit edildi

Emniyetten yapılan açıklamaya göre, örgütün sözde Afrika imamı İbrahim Tatar’ın FETÖ mensuplarının kendi aralarında iletişim kurmak için kullandıkları kriptolu haberleşme programı olan ByLock kullanıcısı olduğu tespit edildi. Açıklamada ayrıca örgütün finans kaynağı olan ve KHK ile kapatılan Bank Asya’da hesap kaydı bulunduğu kaydedilen Tatar’ın örgüte ait şirketlerde uzun yıllar çalıştığı kaydedildi.

FETÖ içinde yürüttüğü bazı faaliyetler

İbrahim Tatar, FETÖ’nün Afrika’daki yapılanma sürecini başlatarak Kongo’da Şafak Okulları’nı kurdu. Şafak Okulları, FETÖ/PDY’ye yakın bir eğitim kurumu olarak biliniyor. Ayrıca Tatar aynı okulun genel müdürlüğünü yaptı. Tatar örgüt içinde yürüttüğü faaliyetlerden dolayı FETÖ içinde sözde “kahraman” ilan edildi. Bu sebeple FETÖ elebaşı Fethullah Gülen ile doğrudan irtibat kurduğu tespit edildi. Emniyetten yapılan açıklamaya göre, Tatar’ın Afrika’da ve Türkiye’de yürüttüğü örgütsel faaliyetlerin talimatlarını FETÖ elebaşından doğrudan aldığı belirlendi. Ayrıca Erzurum’da “İl Milli Eğitim Bakanlığı ve Öğretmenler Sorumlusu” olarak faaliyet yürüttüğü, sonrasında ise İstanbul’da İl İmamlığı yaptığı kaydedildi.

İbrahim Tatar HDP için oy istemiş

Örgüt mensuplarının beyanlarına göre Tatar, 17/25 Aralık süreci sonrası kendi evinde düzenlediği toplantılarda HDP’ye oy istedi. FETÖ örgüt üyelerinin ifadelerine göre Tatar; “Bu bir savaştır, herkes bu savaşta safını belirleyecek ve katkıda bulunacak, yapılan her şey mubahtır” dedi. Böylece FETÖ örgütünün takındığı siyasi tavır doğrultusunda hareket ettiği ortaya çıktı.

Kaynak:En Son Haber

Videolar

FETÖ'de Bugün

Özel Dosyalar

Özel Haberler