Anasayfa » Hapisten çıktığı gibi FETÖ’ye hizmet etmeye koyuldu
FETÖ'de Bugün

Hapisten çıktığı gibi FETÖ’ye hizmet etmeye koyuldu

FETÖ'ye hizmet

FETÖ’ye hizmet konusunda uslanmıyor

FETÖ’ye hizmet söz konusu olduğu zaman örgüt üyelerini hiçbir şey durduramıyor. Fethullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması’nın (FETÖ/PDY) yayın organı olduğu gerekçesiyle önce kayyuma devredilen ve daha sonra 668 sayılı KHK ile kapatılan Zaman Gazetesi çalışanlarından olan Cuma Kaya, FETÖ üyeliğinden dolayı tutuklu bulunuyordu. Örgüte bilerek ve isteyerek yardım ettiği gerekçesiyle 5 yıl hapis cezasına çarptırılan Kaya’nın hapisten çıktıktan sonra örgütsel faaliyetlerine devam ettiği tespit edildi. İstanbul’da hakkında yakalama kararı bulunan FETÖ’cülere kalacak yer temin ederek tedarikçilik yaptığı belirlenen Kaya’nın, FETÖ elebaşının demeçlerini takip ettiği de ortaya çıktı. Emniyet güçleri tarafından yapılan operasyon ile dijital materyalleri incelenmeye alınan FETÖ’cünün örgütle güncel temasları olduğu kaydedildi. Savcılık tarafından tutuklanması talebiyle mahkemeye sevk edilen Cuma Kaya adli kontrol ile tahliye edildi.

Gaybubet yapılanmasında FETÖ’ye hizmet etti

Cuma Kaya’ya ait cihazlarda incelenen materyaller içinde maklube fotoğrafları ve örgüt elebaşı Fethullah Gülen’in konuşma yaptığı çok sayıda video bulundu. Hapisten çıkar çıkmaz örgütün saklanma evleri olarak bilinen gaybubet evlerinde görev yapan ve cihazlarında çok sayıda örgütsel döküman bulunan Cuma Kaya, tutuklu yargılandığı davada yaptığı savunmasında;

“Darbeye teşebbüsü lanetliyorum. Ben suç işlemedim. Örgüt üyesi değilim. Ben böyle bir eylem içinde olmadım. Ben milletine ve devletine bağlı bir insanım. 14 aydır tutukluyum. Kirada oturuyorum, çocuklarım var, tahliyemi ve beraatımı istiyorum” demişti.

Zaman Davası

Kamuoyunda “Zaman Davası” olarak bilinen davada, 27 Temmuz 2016’da Zaman Gazetesi’nde yazarlık ve yöneticilik yapan 18 kişi FETÖ üyesi olmak suçundan dolayı gözaltına alınmıştı. Eylül 2017’de Zaman Gazetesi’nin yönetici ve yazarlarına yönelik yürütülen soruşturma sonunda aralarında Cuma Kaya’nın da olduğu sanıkların yargılanmasına başlandı. Duruşma, İstanbul 13.Ağır Ceza mahkemesi tarafından Silivri Ceza İnfaz Kurumları Yerleşkesi karşısında yapılan binadaki salonda gerçekleştirildi. İddianamede ismi geçen Cuma Kaya ve diğer 20 kişi tutuklu olarak, 8 sanık ise tutuksuz olarak yargılandı. İddianamede sanıklar hakkında “anayasal düzeni, TBMM ve Türkiye Cumhuriyeti Hükümetini ortadan kaldırmaya veya görevlerini yapmasını engellemeye teşebbüs etme” suçlarından üçer kez ağırlaştırılmış müebbet cezası istendi. Ayrıca sanıkların “silahlı terör örgütüne üye olma” suçundan da ayrı ayrı 7,5 yıldan 15’er yıla kadar hapis cezasına çarptırılmaları talep edildi.

Nisan 2018’de Zaman Davası’nda karar verildi

İddianamede, Zaman Gazetesi yazarlarının 17-25 Aralık sürecinde algı operasyonlarına katkıda bulunduğu belirtildi. Ayrıca, örgüt medyasının diğer medya kuruluşlarıyla temasa geçtiği, kumpas ve komplolarla operasyon başlatacaklarına dair sinyal verdiği de iddianamede yer aldı. İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki duruşmada verilen karara göre sanıklardan 10’u “Silahlı terör örgütü üyesi olmak ve üye olmadan yardım” suçlarından 3’er yıldan 9’ar yıla kadar değişen hapis cezasına çarptırıldı. Ayrıca 5 sanığa beraat verildi, 3 sanığın dosyası ise ayrıldı. Cuma Kaya ise “Örgüte üye olmamakla birlikte bilerek isteyerek yardım” suçundan 5 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

Kaynak: Sabah

 

 

Kategoriler