Anasayfa » ‘FETÖ yargılamaları 2018 sonunda tamamlanacak’
FETÖ'de Bugün

‘FETÖ yargılamaları 2018 sonunda tamamlanacak’

Adalet Bakanı Abdülhamit Gül, FETÖ davalarının 2018 sonuna kadar tamamlanacağını belirtti.

Bakanı Gül, konuk olduğu Anadolu Ajansı Editör Masası’nda soruları yanıtladı, gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu.

FETÖ davalarına ilişkin soru üzerine Gül, FETÖ’nün devletin bütün hücrelerine 40 yıl boyunca sızan, bazen muhafazakar bazen de sosyal demokrat görünümde bir terör örgütü olduğunu söyledi.

“Fiili darbe davaları yüzde 70 sonuçlandı”

Gül, 15 Temmuz darbe girişimi davalarının devam ettiğini hatırlatarak “Fiili darbe davalarının genel itibarıyla yüzde 70 oranında ilk derecede sonuçlandığını söyleyebiliriz. Darbe davalarında 287 dosyanın 171’inde karar verilmiştir, 116 dava devam etmektedir. 2 bin 140 mahkumiyet, bin 478 beraat kararı verilmiştir.” dedi.

FETÖ davalarında 622 sanığın ağırlaştırılmış müebbet cezası aldığını vurgulayan Gül, bu sanıklardan 31’i hakkında 4 kez, 4 sanık hakkında da 3’er kez ağırlaştırılmış müebbete hükmedildiğini bildirdi.

Gül, 887 sanığın müebbet hapisle cezaladırıldığını, 631 sanığa 1 yıl 2 ay ile 20 yıl arasında değişen sürelerde hapis cezası ile bin 478 kişi hakkında da beraat kararı verildiğini aktardı.

“2018 sonunda tamamlanacak”

Yargı mensuplarının titizlikle FETÖ ile mücadele ettiğini vurgulayan Gül, şunları kaydetti:

“Bugün zaten yargıya yönelik tehditlerin, FETÖ’cüler yargıdayken yargıya söz söyleyemeyenlerin, FETÖ’cüler yargıdan temizlendikçe yargıya söz söylemesinin temelinde de FETÖ ile etkin mücadeleyi zayıflatmak, yargı mensuplarının vermiş olduğu haklı yargılama mücadelelerini hafife almak ve bu konuda mücadeleyi zaafa uğratma çabası vardır.”

Bakan Gül, 15 Temmuz gecesi anayasayı ortadan kaldırmak isteyenlerin, bugün anayasa ve hukuk çerçevesinde yargılandığını belirtti. Gül, “Türk yargısı bağımsızdır, adil bir şekilde yargılamayı yapmaktadır. Bu konuda da hepimizin bu sürece saygılı olması ve bu sürecin de takipçisi olması lâzım. 2018 sonunda bu yargılamaların Türkiye’nin yargı gündeminden düşeceğini, tamamlanacağını düşünüyorum.” dedi.

Kaynak: AA

Kategoriler