Anasayfa » FETÖ kuryesi Metin İşeri FETÖ borsası organize etmiş
FETÖ'de Bugün

FETÖ kuryesi Metin İşeri FETÖ borsası organize etmiş

feto-borsasi-nedir-avukat

Yargı mensuplarının kuryeliğini yapıyordu

Ağustos 2017’de, Başsavcılık talimatıyla İstanbul Emniyet Müdürlüğü ekipleri tarafından gözaltına alınan FETÖ kuryesi Metin İşeri, örgüt üyesi hakim ve savcılara talimat iletmekle görevliydi. İşeri, FETÖ’nün yargı mensuplarının kuryeliğini yapmasının yanı sıra, ABD’li senatörlerin de aralarında bulunduğu politikacıları İstanbul’da örgüt adına ağırlıyordu. Fethullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması’nın (FETÖ/PDY) kriptolu mesajlaşma uygulaması olan ByLock kullanıcısı olduğu tespit edilen İşeri’nin, FETÖ borsasından yargılandığı ortaya çıktı. Eski Eyüp Belediye Başkan Yardımcısı İşeri’nin, bir iş adamına, yanında götürdüğü kişileri istihbaratçı olarak tanıtarak, hakkında FETÖ soruşturması yürütüldüğünü ve 1 milyon lira vermezse şirketlerine kayyum atanabileceğini söylediği belirlendi. İşeri’nin 15 yıla kadar hapsi isteniyor.

FETÖ kuryesi FETÖ borsası kurmuş

FETÖ kuryesi Metin İşeri’nin, 2018 yılında daha önce birlikte ticaret yaptığı Mehmet Ş.’den 1 milyon lira istediği, iş adamı Mehmet Ş.’nin duydukları karşısında telaşa kapılarak paranın miktarının çok olduğunu ve indirim yapmalarını söylediği belirlendi. Bu süreçte İşeri, Mehmet Ş.’ye;

“Senin hakkında FETÖ soruşturması var. Gözaltına alınacaksın. FETÖ şirketlerinde ortaklığın var ve bazı vakıflarada üye olmuşsun.” şeklinde söylemlerde bulunarak görüşme talep etti.

İşeri ve kendisini istihbaratçı olarak tanıtan A.U., Mehmet Ş.’ye kendisini iki gün boyunca gözaltına alacaklarını, ardından savcılığa çıkararak takipsizlik kararı alacaklarını söyledi. Daha sonra İşeri, Mehmet Ş.’den talep ettiği 1 milyon lirayı 800 bin liraya indirdiğini ve bu paranın 400 bin lirasını savcılığa, kalan 400 bin lirasını ise emniyete vereceğini ifade etti. İş adamı teklifi kabul ederek İşeri’ye önce 100 bin lira, ardından 300 bin lira daha ödeme yaptı. Ödemenin gerçekleşmesinin ardından, A.U., iş adamına Edirne’ye gitmesini, burada polislerin kendisini alacağını ve dosyayı kapatacaklarını söyledi. Ancak Mehmet Ş., bu duruma itiraz ederek İstanbul dışına çıkmak istemediğini belirtti.

Dolandırıldığını sosyal medyadan anladı

Polis ekipleri Mehmet Ş.’ye ait olan kuyumcu dükkanına gelerek arama yaptı. Mehmet Ş., sosyal medyadan araştırma yaparak kendisine istihbaratçı olarak tanıtılan A.U’nun istihbaratçı olmadığını öğrenince dolandırıldığını anlayarak savcılığa suç duyurusunda bulundu. FETÖ kuryesi Metin İşeri, durumdan haberdar olunca iş adamının kardeşiyle buluşarak şikayetten vazgeçmeleri için tehditte bulundu. İş adamı Mehmet Ş.’nin şikayeti üzerine İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından soruşturma başlatıldı. Soruşturma kapsamında, Mehmet Ş. hakkında FETÖ soruşturması olup olmadığı incelendi.

Savcılık soruşturmasında, Mehmet Ş. hakkında 2016 yılında FETÖ’cü olduğuna ve yüklü miktarda para ile yurtdışına kaçacağına dair bir ihbar bulunduğunu, bu nedenle iş adamı hakkında soruşturma başlatıldığı tespit edildi. Soruşturma kapsamında Metin İşeri’nin ifadesine başvurdu. İşeri, verdiği ifadede; Mehmet Ş.’nin eski ortağı olduğunu ve FETÖ’cü olduğunu anlayınca kendisinden uzaklaştığını söyledi. İşeri; Mehmet Ş. ile ticari sebeplerden dolayı bir araya geldiklerini, A.U.’nun tesadüfen yanlarında olduklarını ve 1 milyon dolar istemediğini, kendisine iftira atıldığını iddia etti.

FETÖ kuryesi Metin İşeri ve A.U. hakkında “Kişinin kendisini kamu görevlisi olarak tanıtması veya bu kurumlarla ilişkisi olduğunu söylemesi suretiyle dolandırıcılık” suçu kapsamında, 15 yıla kadar hapis istemiyle iddianame düzenlendi. Şüphelilerin yargılanması, İstanbul Ağır Ceza Mahkemesinde devam ediyor.

KAYNAK: SABAH

Kategoriler