Anasayfa » Alparslan Kuytul’un FETÖ tetikçiliği
Özel Haber

Alparslan Kuytul’un FETÖ tetikçiliği

Furkan Eğitim ve Hizmet Vakfının Başkanı Alparslan Kuytul, FETÖ’nün tetikçiliğine soyundu. Kuytul darbe girişimini önce hayırla karşıladı sonra da FETÖ elebaşı Fetullah Gülen’le benzer “tiyatro” olarak nitelendirdi. Yaptığı açıklamalarda FETÖ tutuklularına sahip çıkan ve ByLock’un delil kabul edilmemesi gerektiğini ileri süren Kuytul’un tepki çeken sözlerini derledik.

1 Temmuz 2016: Darbe tehdidinde bulundu

Alparslan Kuytul 15 Temmuz’dan hemen önce darbe tehdidinde bulundu. Kuytul, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın işinin bitirileceğini iddia ederek şunları söyledi:

“Tayyip Erdoğan’ın kalemi kırılmıştır, yakında işi bitirilecektir. İşi bitirildiği zaman ona kimsenin acımaması için, sevenlerinin kalmaması için ona verilen bütün bu şerefler ya da onun elde ettiği bu şereflerin geri alınması lazım.”

15 Temmuz 2016: Darbeyi “hayırlı olsun” diye karşıladı

Alparslan Kuytul, darbe girişiminin ilk saatlerinde skandal bir açıklama yaptı. FETÖ’nün başarılı olacağını öngören Kuytul, darbe girişimi için “hayırlı olsun” temennisinde bulundu:

“Türk Silahlı Kuvvetleri ülke yönetimine el koymuş ve şu anda darbe yapılmış vaziyette. Bu darbenin İslami faaliyetlere darbe olmamasını ve İslami faaliyetlerini bundan olumlu yönde etkilenmesini, Müslümanların hayrına olmasını vesile kılsın.”

22 Temmuz 2016: Darbeye “tiyatro” olarak nitelendirdi

Kuytul, “hayırlı olsun” diyerek karşıladığı darbe girişimini başarısız olunca “tiyatro” olarak nitelendirdi. Kuytul’un “tiyatro” açıklamasının, FETÖ elebaşı Fetullah Gülen’in 16 Temmuz 2016’da yaptığı “Tiyatro gibi bir şey.” açıklamasının hemen ardından gelmesi de dikkat çekti. Kuytul şöyle konuştu:

“Tiyatro dediğim şu yani: Asıl mesele hükûmeti devirmek değil, başka bir şey var arkasında. Asıl mesele bu başarısız darbe girişiminden sonra yapılacak olanlar.

30 Ağustos 2017: FETÖ tutuklularına sahip çıktı

Alparslan Kuytul, FETÖ tutuklularını mağdur göstermeye gayret etti:

“40 bin kişi gözaltındaydı bir hafta, 10 gün önce. Her gün artıyor bu rakam, 40 bini geçti. Ailesi bir çamaşır götürse kabul etmiyorlar. Herkes üst üste, 10 kişilik odalarda 30 kişi.

14 Kasım 2017: ByLock delilini sulandırdı

FETÖ soruşturmalarındaki en önemli delillerden biri olan ByLock da Kuytul’un hedefine girdi. ByLock delilini itibarsızlaştırmaya çalışan Kuytul, ByLock kullanmanın suç olmadığını iddia etti:

“Bir kere mantık şu olmamalı: ‘ByLock kullanan kesin FETÖ’cü’ mantığı bir kere yanlış. Yargıtay’ın verdiği karar hatalı. Yargıtay böyle karar verdi, hükûmetin iyice önünü açtı.

12 Ocak 2018: FETÖ’cüleri aklamaya çalıştı

Alparslan Kuytul, FETÖ’ye bağlı sivil toplum kuruluşlarına üye olanların ya da Fetullah Gülen’in talimatıyla Bank Asya’ya para yatıranların masum olduğunu da öne sürdü:

“Onlara selam veren, onların okullarında okumuş olan, dershanelerinde okuyan, onların yurtlarında kalan, onların okullarında görev yapan öğretmenler yahut onların sendikasına üye olanlar yahut onların bankasına para koyanlar suçlu olamaz.”

Kategoriler