Anasayfa » Alman gazetesi ‘FETÖ sözcülüğü’ne soyundu
Özel Haber

Alman gazetesi ‘FETÖ sözcülüğü’ne soyundu

Alman gazetesi Die Welt 4 Temmuz 2019 tarihli bir haberinde FETÖ firarileri hakkında haber yapan Türk gazetelerini hedef gösterdi.

Avrupa’da yayın yapan Türk gazeteleri gerek Türkiye ve Türk toplumuna gerekse uluslararası gelişmelere dair haberleri servis ediyor. Bu doğrultuda Avrupa’daki Türk kamuoyu, FETÖ firarilerine ilişkin haberleri de yakından takip ediyor. Ancak Alman gazetesi Die Welt, Türkiye’nin terör örgütü ile mücadelesinin önemli bir parçası olan yurt dışındaki Türk vatandaşlarının bilgilendirilmesinden rahatsız oldu.

Sabah gazetesinin Avrupa baskısında, Almanya’ya kaçtığı bilinen FETÖ firarisi Zekeriya Öz’ü evinde sakladığı iddia edilen kişinin fotoğrafı yayımlandı. Bunun üzerine Almanya’da yayın yapan Die Welt gazetesi, Zekeriya Öz’ü sakladığı iddia edilen kişinin avukatlığına soyundu. Kırmızı bültenle aranan Zekeriya Öz’ün Almanya’da saklanmasına, bu konuda Alman makamlarının harekete geçmemesine aldırış etmeyen gazete, Öz’ü sakladığı iddia edilen kişiyi aklamaya çalıştı.

“Türk medyasının yurt dışındaki muhalifleri suçlu gösterdiğini” öne süren Alman gazete, Türk toplumunun bölünmeye çalışıldığını ve yurt dışında korku iklimi yaratılmak istendiğini iddia etti. Die Welt bununla da yetinmeyerek FETÖ’nün Almanya’daki sözcüsü konumundaki Ercan Karakoyun’un görüşlerine yer verdi. FETÖ’ye bağlı Berlin Diyalog ve Eğitim Vakfı Başkanı Karakoyun, örgüt elebaşı Fetullah Gülen’e oldukça yakın bir isim.  Buna rağmen Die Welt, örgütün Almanya yapılanmasının sözcüsünün yanlı ve tek taraflı açıklamaları üzerinden Türkiye’yi itham etti.

Alman gazetenin haberindeki skandallar bunlarla sınırlı kalmazken firari eski bir subay da “mağdur” sıfatıyla kamuoyuna takdim edildi. Haberde geçen Cafer Topkaya isimli eski subay, ByLock kullanıcısı olduktan sonra TSK’dan ihraç edilmişti. 16 ay tutuklu yargılandıktan sonra tahliye edilen Topkaya, yurt dışına firar etmişti.

Kategoriler