Anasayfa » Alaaddin Kaya ve Zaman Gazetesinin Ele Geçirilmesi
Kumpaslar

Alaaddin Kaya ve Zaman Gazetesinin Ele Geçirilmesi

Fethullah Gülen, adamlarından Alaaddin Kaya üzerinden kurduğu oyun ile Zaman gazetesini ele geçirdi.

Fethullah Gülen, örgütün önde gelen isimlerinden Alaaddin Kaya üzerinden Zaman gazetesini ele geçirerek muhafazakar kesim üzerinde etki kuracağı ve operasyonel haberler yapacağı etkili bir basın organına sahip olma imkânını elde etti.

Alaaddin Kaya, Zaman gazetesinin kurucu iki patronundan biri. Kaya’nın Fethullah Gülen’le ilişkisi gazetenin kurulduğu ilk yıllarda da biliniyordu. Bu ilişkinin daha da derinleşmesi, Kaya’nın Zaman gazetesinin Fethullah Gülen’e devrinde oynadığı rolle oldu.

1
Alaaddin Kaya

Zaman gazetesi üç ortakla kuruldu. Fethullah Gülen’e yakın olan Alaaddin Kaya, Necati Aktülün ve İhsan Arslan (fotoğraf). Arslan, iki dönem AK Parti milletvekilliği yaptı. Şu anda AK Parti Ankara milletvekili olan Mücahit Arslan’ın babası.

Screenshot_1
İhsan Arslan

Fotoğraftaki, Zaman gazetesinin ilk sayısı 3 Kasım 1986’da çıktı. Henüz kuruluşunun üzerinden 1 sene geçmeden Alaaddin Kaya, İhsan Arslan ile anlaşarak zaten zarar etmekte olan gazetenin hisselerinin tamamını satın aldı. Tabi bu satın alma Fethullah Gülen adın gerçekleşti.

Screenshot_2
Zaman Gazetesi’nin ilk nüshası

Alaaddin Kaya gazetenin tek patronu olduktan sonra çalışanları ile yazılı bir sözleşme yaptı. Sözleşmeye göre gazetenin yayın politikasını Fehmi Koru, Nabi Avcı, Mehmet Doğan, Adnan Tekşen ve Ali Bulaç’dan oluşan yayın kurulu karar verecekti. Yayın kurulu ile gazete sahibi arasında bir ihtilaf çıktığı takdirde ise gazete sahibinin belirleyeceği bir hakeme gidilecekti ve onun kararına uyulacaktı. Alaaddin Kaya’nın hakem olarak belirlediği kişi Fetullah Gülen’di.

Alaaddin Kaya gazeteyi ele geçirdikten kısa süre sonra gazeteyi İstanbul’a taşıma kararı aldı. Yayın kurulunun karşı çıkması üzerine sözleşme gereği hakeme gidilse de Fethullah Gülen yayın kuruluyla görüşme bile yapmadan Kaya’yı haklı buldu. Bunun üzerine tasfiye başladı ve gazeteden Fethullah Gülen’e bağlı olmayan gazeteciler uzaklaştırılarak yerine örgütle ilişiği olan stajiyer ve yazarlar getirildi.

Alaaddin Kaya’ın Fetullah Gülen’e hizmetleri yalnızca Zaman Gazetesi’nin ele geçirilmesine yardımla sınırlı değil. Kaya, 90’lı yılların başında Fethullah Gülen adına Hilton Oteli’nde Çeçen lideri Maşadov ile bir görüşme yaptı.

masadov
Çeçen lider Maşadov

Kaya, 1998’de bir Milli Güvenlik Kurulu toplantısından önce dönemin Başbakanı Ecevit ile MGK ile ilgili Fethullah Gülen adına görüşme yaptı.

28 Şubat sürecinde dönemin Genelkurmay Başkanı Çevik Bir ile Fethullah Gülen adına görüşüp devletin istemesi halinde örgüte bağlı tüm okulları Milli Eğitim Bakanlığına devredebileceklerini söyleyen kişi de Alaaddin Kaya’ydı.

7
28 Şubat döneminin Genelkurmay Başkanı Çevik Bir

Çok konuşulan Fethullah Gülen’in Papa’yı ziyaretinde Gülen’in yanındaki isim ise yine Zaman gazetesinin örgüte geçmesinde rol oynayan Alaaddin Kaya’ydı. Kaya o buluşmada Papanın da elini öptü.

ad3c466ffdda1bdd73739ec458545c80
Alaaddin Kaya Papa’nın elini öpüyor.

15 Temmuz darbe girişiminin ardından yakalanan Alaaddin Kaya, 75 sanıklı FETÖ çatı davasında yargılanıyor. Kaya, “İsmini bilemediklerim dahil tüm acılı insanlardan özür ve af diliyorum. Lütfen beni affetsinler.” şeklinde savunma yaptı.

Kaynaklar:

Zaman – Zaman Gazetesi Eski Sahibi Sessizliğini Bozdu

Radikal – Nabi Avcı: Ben Zaman Gazetesinin Kurucularındanım

Haber7 – Alaattin Kaya: Hala Rahat Uyuyamıyorum

HaberTürk – Ekrem Dumanlı İçin Yakalama Kararı

Kategoriler