Anasayfa » Telekulak Operasyonu
Kumpaslar

Telekulak Operasyonu

FETÖ, hayali terör örgütü isimleri üreterek Recep Tayyip Erdoğan ve yakın çevresi, siyasetçi, gazeteci, yazar, STK temsilcileri ve iş adamlarının aralarında bulunduğu binlerce kişiyi 3 yıl boyunca dinlediği 24 şubat 2014’te ortaya çıktı. Özel Yetkili Savcı Adnan Çimen soruşturmayı 4 sayfalık hayali bir ihbar mektubuyla başlattı.

FETÖ, Selam-Tevhid isimli hayali bir terör örgütü isimleri üreterek Recep Tayyip Erdoğan ve yakın çevresi ile çok sayıda siyasetçi, gazeteci, yazar ve iş adamının da aralarında bulunduğu binlerce kişiyi 3 yıl boyunca dinledi.

Derin kulak Pensilvanya

Çağlayan Adliyesi’nden Türkiye tarihinin en büyük dinleme skandalına delil olacak belgeler çıktı. Adliyede göreve başlayan yeni savcıların bulduğu 125 klasör belge, Türkiye’de binlerce yazar, çizer, sanatçı, siyasetçi ve akademisyenin anbean kayda alındığını ortaya koydu. Binlerce isim bazen 17 Aralık-25 Aralık soruşturmaları, bazen de Gezi Parkı eylemlerine ilişkin dosyalar kapsamında dinlendi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve çevresi için sözde terör örgütü uyduran FETÖ, 2011 yılından itibaren her konuşmayı dinleyip arşivledi. Devletin bütün kurumlarına sızan örgütün hükümeti devirdikten sonra siyasetçi, gazeteci, yazar ve sivil toplum kuruluşu temsilcilerinin de aralarında bulunduğu binlerce kişiyi cezaevlerine doldurma planına ilişkin belgeler ortaya çıktı.

Sözde terör örgütü

FETÖ’nün yargı yapılanmasının imza attığı illegal dinlemelere meşru zemin kazandırmak amacıyla çeşitli soruşturmalar kullanıldı ve dinlenecek isimler bu dosyalara dahil edildi. Bazı isimler 17 Aralık-25 Aralık operasyonları kapsamında bazıları ise daha önceki Gezi Parkı eylemlerine ilişkin soruşturmalarda dinlendi. Vandal protestoculara ceza öngörmeyen FETÖ’nün vandalizm ile ilgisi olmayan birçok ismi Gezi soruşturmasına dahil ederek “arşivlemesi” dikkat çekti.

Başsavcılık, incelemeyi derinleştirdikçe başta Cumhurbaşkanı Erdoğan olmak üzere Türkiye’nin önde gelen birçok ismini dinlemek için FETÖ’nün bir “terör örgütü” uydurduğunu da ortaya çıkardı. 2011/762 nolu dosya kapsamında neredeyse tüm Türkiye’yi kendilerinin uydurduğu terör örgütü bahanesiyle dinleyen FETÖ, dinleme ve fişleme işini 7 Şubat 2012’deki MİT krizinden önce 2011 yılında başlattı. 2011’de dört sayfalık bir ihbar mektubu üzerine başlayan soruşturma FETÖ tutuklusu eski savcı Adnan Çimen’in talimatıyla hayata geçti.

FETÖ tutuklusu eski savcı Adnan Çimen

Binlerce kişi dinlendi

Mahkemelerden çıkarılan izinlerle yedi binden fazla kişinin dinlediği ortaya çıktı. Dosya numarası 2011/762 olan belge ile gazeteci Ertuğrul Özkök’ten MİT Müsteşarı Hakan Fidan’a kadar yedi binden fazla isim terör örgütü üyesi iddiasıyla dinlemeye alındı. FETÖ’cü savcılar Adem Özcan ve Adnan Çimen’in başlattığı dinlemelerin yaklaşık 3 yıl boyunca sürdüğü tespit edildi.

Koç ve Savancı aileleri de listede

Dinlenen isimler arasında Caroline Koç ve Vuslat Doğan Sabancı da var. İş dünyası, gazeteciler ve siyasilerin de olduğu bazı ünlü isimlerin sadece telefon hatlarının dinlenilmesiyle yetinilmeyip IMEI numarası üzerinden telefon cihazının da takip edildiği ortaya çıktı. IMEI numarası üzerinden yapılan dinleme sayesinde, telefon numarası değiştirilse bile dinlemeye alınan telefon cihazına takılan tüm telefon hatları da dinlemeye takılmış oldu. Telefon cihazı dinlenen ünlüler arasında Koç Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Koç’un eşi Caroline Nicole Koç, Mehmet Emin Karamehmet, Mustafa Süzer, TÜSİAD Başkan Danışmanı Memduh Karakullukçu gibi isimler yer aldı.

KAYNAKLAR:

Sabah – Paralel Örgüt 7 bin kişiyi dinledi

Star – Telekulak skandalında 100’e yakın hakime dinleme

Sabah – Paralel casusların telekulak davası başladı

Kategoriler