Anasayfa » ABD’li senatörlerin Enes Kanter ‘sevgisi’
Özel Haber

ABD’li senatörlerin Enes Kanter ‘sevgisi’

ABD’li senatör Ron Wyden, Amerika’daki birçok senatör gibi FETÖ firarisi Enes Kanter’e dolayısıyla da FETÖ’ye açık destek vermeye devam ediyor.

Oregon Senetörü Wyden, ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo’ya gönderdiği mektupta, “Cumhurbaşkanı Erdoğan, kendisinden önceki birçok alıngan diktatör gibi Kanter ve ailesinin peşini bırakmıyor.” gibi birtakım asılsız ifadeler kullandı ve ekledi:

Ron Wyden.

“Amerika, ifade ve düşünce hürriyetine yapılan bu kadar bariz bir saldırıda sessiz kalamaz ve kalmamalı. Bu duruş, söz konusu tiksindirici tavır, sözde dost ve müttefiklerimiz tarafından gösteriliyorsa daha da güçlü bir şekilde ortaya konulmalıdır… Sizi Sayın Kanter’in meselesini hem alenen hem de husûsî bir şekilde gündeme getirmeye ve -kayda geçsin diye- ABD’nin bu “kırmızı bültenlerle” ya da iade talepleriyle işbirliği yapmayacağını dile getirmeye davet ediyorum.”

Devletin her kademesine sızarak gerek yargıda gerek askeriyede gerekse medyada paralel bir yapı oluşturup Türkiye Devletini ortadan kaldırmaya teşebbüs ederek, yüzlerce insanın şehit olmasına yol açan darbe girişiminin bir numaralı sanığı Fetullah Gülen ve örgütünün NBA’daki sözcüsü Kanter daha önce de Marco Rubio, Adam Schiff, James Lankford ve Chuck Schumer gibi birçok ABD’li senatörle görüşmüş, destek istemişti.

Umduğu desteği ABD’li senatörler tarafından her fırsatta gören Kanter, 2021 yılında Amerikan vatandaşı olmanın hayalini de kuruyor. Kanter’in kamuoyunda Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın insan hakları ihlalleri yaptığı algısını yaratmak için de büyük uğraşlar içinde olduğunu söylemek pek tabii mümkün.

FETÖ’nün ABD’deki en önemli lobi kanallarından olan Türkiye düşmanı senatörler, Kanter hakkında “FETÖ üyeliği” suçundan çıkan kırmızı bülten başvurusunun meşruiyetini sarsmak için büyük bir çaba sarf ediyor.

Bu olayın, ABD Başkanı Donald Trump’ın eşi Melanie Trump’ın Amerika’daki “DOVE School of Discovery” isimli FETÖ okulundan övgüyle bahsettiği ziyaretinin hemen ardından gerçekleşmesi, ABD’li üst makamların örgüte verdiği desteği açıktan yürütmekte herhangi bir sakınca görmediklerinin de açık bir göstergesi.

Kategoriler