Anasayfa » Yargıtay’dan tartışılacak FETÖ kriterleri
FETÖ'de Bugün

Yargıtay’dan tartışılacak FETÖ kriterleri

Yargıtay 16. Ceza Dairesi, FETÖ’den yargılanan binlerce kişiye ilişkin mahkeme kararlarını etkileyecek yeni FETÖ kriterleri belirledi. Yargıtay 16. Ceza Dairesi’nin içtihat niteliğindeki kararlarına göre, bundan sonra FETÖ’nün yayın organı Zaman Gazetesi’ne üye olmak kanaati kuvvetlendirici delil kabul edilmeyecek. Yalnızca, Zaman gazetesine üye yaptıran kişiler örgüt üyesi olmaktan yargılanabilecek.

FETÖ elebaşı talimat vermişti

Yargıtay’ın tartışılacak bir diğer kararı da Digitürk üyeliği üzerine. Yeni içtihada göre Digitürk’ünü memnun olmadığı ya da düşünce özgürlüğü kapsamında iptal ettirdiğini söyleyenler örgüt üyeliği kapsamından çıkarılacak. Fetullahçı Terör Örgütü’ne ait 7 televizyon kanalının Digiturk platformundan çıkarılması ardından Pensilvanya’nın talimatıyla binlerce örgüt mensubu üyeliklerini sonlandırmıştı.

Okçular Tepesi benzetmesi

Yargıtay 16. Ceza Dairesinin belirlediği yeni FETÖ kriterleri kapsamında FETÖ’nün bankası Bank Asya’da hesabın bulunması örgüt üyeliği için delil sayılmayacak. Kriter dahilinde söz konusu kişiler örgütün talimatı doğrultusunda hesap açtırmamış veya para yatırmamışlarsa suçlamalardan sıyrılacaklar. Karar dahilinde Bank Asya’da hesabı bulunanlar ByLock kullanıcısı dahi olsa artık daha az ceza alacak. FETÖ elebaşı Gülen, “Bank Asya, Uhud Savaşı’ndaki Okçular Tepesi gibidir, burası kaybedilince diğer kurumlara da sıra gelir” diyerek örgütün bankasına para yatırma çağrısında bulunmuştu.

Himmet vermek artık suç değil

Himmet meselesinde de Yargıtay, kamuoyunu memnun etmeyecek bir hükme vardı. Buna göre FETÖ’ye himmet adı altında yardım yapanlar eğer başka bir tarikat ya da cemaat adı verilen bir yapıya da bağış da bulunmuşlarsa örgüt üyeliğinden beraat edecekler. Bu kapsamda Yargıtay’ın FETÖ elebaşı Gülen’in 17-25 Aralık darbe girişiminin ardından örgüt üyelerine yönelik başka dini gruplara da sızılması talimatına ilişkin içtihadı merakla bekleniyor.

FETÖ okullarına ilişkin skandal karar

Ayrıca, Yargıtay 16. Ceza Dairesi’ne göre çocuğunu örgüte ait sözde eğitim kurumlarına göndermek de artık suç kapsamında değerlendirmeyecek. Örgüt üyeleri çocuklarını FETÖ okul ve dershanelerine göndererek hem örgüte elaman kaynağı sağlamış hem de örgüte maddi katkı sağlamıştı.

Kaynak: Habertürk

Kategoriler