Anasayfa » “Yalçın Baransu KPSS sorularını eşime verdi”
FETÖ'de Bugün

“Yalçın Baransu KPSS sorularını eşime verdi”

2010 KPSS sorularının sızdırılmasına ilişkin 48’i tutuklu 91 kişi hakkında açılan beşinci davada sanıklardan Mehmet Baransu’nun ağabeyi Yalçın Baransu hakkındaki itirafçı beyanları okundu.

KPSS davasında 91 sanık daha hakim karşısına çıkıyor

Ankara 2. Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmaya tutuklu ve tutuksuz sanıklar, sanık avukatları ile şikayetçi Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) ile Maliye Bakanlığının avukatları katıldı.

“Baransu soruları verdi, eşim bana getirdi”

Mahkeme Başkanı Hüsamettin Otçu, itirafçı D.Ö’nün Baransu hakkında, “Ben iptal edilen 2010 KPSS’ye girdim. Eşimin tanıdığı olan Yalçın Baransu, Kur’an’a el bastırarak kimseye söylememek kaydıyla soruları eşime vermiş. Daha sonra eşim de soruları bana getirdi. Başkalarına da sorular verildi mi bilmiyorum. Sınavda 80’in üzerinde bir puan aldım. Ancak ben vicdanen rahatsız oldum ve tercih yapmadım.” şeklindeki beyanlarının dosyaya eklendiğini açıkladı.

“Soyadımın kurbanıyım” savunması

Savunmasını yapan sanık Yalçın Baransu ise çelişkili olduğunu iddia ettiği itirafçı beyanlarını kabul etmedi. Baransu, soyadının kurbanı olduğunu savundu.

Eşinin de 2010 KPSS’ye girdiğini ve şüpheli olduğunu belirten Baransu, “Eşim bu sınava girerken 9-10 yıllık dershane deneyimi ile girdi. Eşimin soru kitapçıkları gelirse, soruları çözerek cevapladığı ortaya çıkacaktır.” savunmasını yaptı.

Silahlı terör örgütü üyesi olmadığını savunan Baransu, suçsuz olduğunu ileri sürdü.

Kaynak: AA

Kategoriler