Anasayfa » VIP dinleme davasının sanıkları kaçarken yakalandı
FETÖ'de Bugün

VIP dinleme davasının sanıkları kaçarken yakalandı

vip-dinleme-cihazi-davasi
VIP dinleme davası

9 Mart günü, Edirne’nin İpsala ilçesinden yasa dışı yollarla Yunanistan’a kaçmaya çalıştıkları tespit edilen bir araç durduruldu. Güvenlik güçleri tarafından durdurulan araçta, ikisi çocuk 7 kişi olduğu belirlendi. Yapılan incelemeler sonucunda şahıslardan ikisinin ise FETÖ şüphelisi olduğu ve “VIP dinleme” davasından ceza aldıkları saptandı. Fetullahçı Terör Örgütü’nün siyasetçi, sanatçı, gazeteci ve iş adamı birçok kişiyi usulsüz dinlemesi üzerine başlatılan VIP dinleme davasında yargılanan 210 sanıktan 130’u ceza almıştı. Yakalanan eski polisler Abdullah Ataş ve Musab Soyak’ın bu davanın ve eski CHP Genel Başkanı Deniz Baykal ile MHP yöneticilerine yönelik kaset kumpası davasının sanıkları olduğu kaydedildi.

vip-dinleme-cihazi-davasi
VIP dinleme davası

“Kaçmaktan vazgeçip İstanbul’a dönüyorduk”

Yunanistan’a kaçmak üzereyken yakalanan iki polisin, kamuoyunda VIP dinleme ve kaset kumpası olarak bilinen davaların sanıkları olduğu ortaya çıkmasının ardından, sanıkların ifadeleri alındı. Davaya bakan Ankara 4. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından ifadeleri SEGBİS ile alınan şahıslar savunma yaptı. VIP dinleme davası kapsamında 1.5 yıl tutuklu yargılandığını ifade eden sanık Abdullah Ataş, şunları ifade etti:

“Gitmeye karar verdim. Kerhen yaptım, yani içimden gelmeyerek yaptım. Kaçakçılar İpsala’ya yaklaştığımızda fazladan para istedi. Güven vermediklerini anladığım anda vazgeçtim. Şoföre dedik ki:

‘Biz bu işten vazgeçtik, sen arabayı döndür, biz İstanbul’a dönmek istiyoruz.’

İstanbul’a giderken polis yolumuzu kesti.”

Sanık Musab Soyak ise savunmasında, “Kaçmaktan vazgeçip İstanbul’a dönüyorduk” şeklinde konuştu. Sanıklar, çıkartıldıkları mahkeme tarafından tutuklandı.

VIP dinleme ve kaset kumpası davalarının sanıkları

VIP dinleme davası kapsamında yargılanan sanıklardan Abdullah Ataş 15 yıl, Musab Soyak ise 12 yıl 9 ay hapis cezasına çarptırıldı. Davanın Yargıtay aşamasında bulunduğu belirtildi. Ataş ve Soyak’ın aynı zamanda, eski CHP Genel Başkanı Deniz Baykal ve MHP yöneticilerine yönelik kaset kumpası davasının da sanıkları arasında yer aldığı ifade edildi. Soyak’ın eski MHP Ankara Milletvekili Bekir Aksoy’un evinin lambalarına böcek yerleştirdiği, Ataş’ın da Baykal’a ait görüntüleri internet üzerinden yayınlamadan önce izleyen kişi olduğu ileri sürülüyor.  

KAYNAK: HÜRRİYET

Kategoriler