Anasayfa » Türkiye Maarif Vakfı Etiyopya’daki FETÖ okullarını devraldı
FETÖ'de Bugün

Türkiye Maarif Vakfı Etiyopya’daki FETÖ okullarını devraldı

turkiye-maarif-vakfi-eksi-kimin

11 okul mahkeme kararıyla devredildi

Fethullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması (FETÖ/PDY), dünyanın farklı ülkelerinde varlığını sürdürebilmek ve derin kadrolara sızabilmek için eğitim-öğretim faaliyetlerini maşa olarak kullanmakta. Özellikle ABD’deki Charter Ağı ile örgütün varlığını artırmak ve finansal gücünü katlamak için eğitimi nasıl suistimal ettiğini özel haberimizde anlatmıştık. ABD’de ve Avrupa’nın bazı ülkelerinde FETÖ tehlikesine karşı uyanış başlarken, Doğu Afrika’da bulunan Etiyopya‘da da FETÖ’nün okulları halkın tepkisini çekiyor. Özellikle Ekim 2019’da Etiyopya’nın Oromiya eyaletinde FETÖ’nün işlettiği bir okulun velilerin şikayeti üzerine kapatılması, halkın örgütün faaliyetlerinden rahatsız olduğunu göstermişti. 11 Ağustos 2021 itibariyle, Etiyopya’nın başkenti Addis Ababa’da, FETÖ’ye ait 11 okul, mahkeme kararıyla Türkiye Maarif Vakfı‘na devredildi.

turkiye-maarif-vakfi-eksi-kimin

FETÖ’nün okullar üzerindeki taktikleri işe yaramadı

Anadolu Ajansı’nın haberine göre; devredilen 11 okulun, eğitimine devam eden 2 bin öğrencisi olduğu belirtildi. Türkiye Maarif Vakfı tarafından yapılan açıklamaya göre, Etiyopya halkı ve hükümeti, 15 Temmuz darbe girişimi sonrasında Türkiye ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a güçlü bir destekte bulundu. Türk firmaların en çok yatırım yaptığı Afrika ülkesi olarak bilinen Etiyopya’da Türk yatırımlarının hacmi 2,5 milyar doları buluyor. Cumhurbaşkanı 2019 yılında devir kararı imzaladı. Etiyopya yönetimi okulların Türkiye’ye devredilmesi konusunda tavrının sıcak olduğunu ancak FETÖ’nün okul isim ve sahipliğini sürekli değiştirmesi, eyalet düzeyindeki mahkeme süreçleri gibi nedenlerden dolayı gecikme yaşandığını belirtti. Buna rağmen, FETÖ’nün, okulları Alman vatandaşı Türklere devrederek konuyu diplomatik krize çevirmeye çalışması ve hükümet üzerinde siyasi baskı kurmaya uğraşması gibi taktikleri, mahkemenin açık kararı ve okullardaki öğrenci velilerinin Türkiye yanlısı duruşu karşısında başarısız oldu.

Türkiye Maarif Vakfı 25 Afrika ülkesinde faaliyetlerini sürdürüyor

Türkiye Maarif Vakfı, FETÖ’ye ait Rainbow Derneği tarafından kurulan okulu 2 yıl önce devraldı. Ülkede geri kalan 4 farklı kampüste 2 bin öğrencinin devam ettiği 11 okul, vakıf bünyesine dahil edildi. Böylelikle, FETÖ’nün ülkedeki okul ve eğitim alanındaki varlığı sona ermiş oldu. Abbis Ababa’da bulunan son FETÖ okullarının Türkiye’ye devredilmesinde, daha önce Maarif Vakfı’na devredilen okulların sürdürdüğü eğitim faaliyetlerinin başarılı olması büyük rol oynadı. Etiyopya ve 25 Afrika ülkesinde eğitim faaliyetlerini sürdüren Maarif Vakfı, devralınan okulların altyapı eksiklikleri ve eğitim kadrosunu kısa sürede yenilemeyi, ardından Eylül 2021’de eğitim ve öğretime başlamayı planlıyor.

 

Kategoriler