Anasayfa » Türk Solu Dergisi, Gökçe Fırat ve FETÖ
Kumpaslar

Türk Solu Dergisi, Gökçe Fırat ve FETÖ

22 Aralık 2003 tarihinde, Türksolu Dergisi Genel Yayın Yönetmeni Erkin Yurdakul, Beyoğlu'nda oturduğu 5. kattaki daireden atlayarak intihar ettiği öne sürüldü. Ölümünden sonra derginin başına gelen Gökçe Fırat, dergiyi FETÖ lehine yayın yapan bir çizgiye getirdi.

22 Aralık 2003 tarihinde, Türksolu Dergisi Genel Yayın Yönetmeni Erkin Yurdakul’un bir apartman dairesinden atlayarak intihar ettiği öne sürüldü. Ölümünden sonra derginin başına gelen Gökçe Fırat, dergiyi FETÖ lehine yayın yapan bir çizgiye getirdi.

İstanbul Üniversitesi Rektörlüğünce, okulda meydana gelen olaylara ilişkin yürütülen soruşturma sonucu Siyasal Bilgiler Fakültesi Kamu Yönetimi bölümünden uzaklaştırıldı.  23 yaşındaki Erkin Yurdakul’un Taksim Erol Dernek Sokak’ta oturduğu 5. kattaki daireden atlayarak intihar ettiği öne sürüldü.

er
Türksolu Dergisi’nin Eski Genel Yayın Yönetmeni Erkin Yurdakul

Taksim Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne kaldırılan Yurdakul’un, hastaneye ulaştırıldığında ölü olduğu anlaşıldı. Yurdakul’un ölümünü ‘intihar’ olarak kayıtlara alan polis, olaya ilişkin soruşturma başlattı.  Kısa sürede içinde soruşturma kapatıldı.

ts1
Radikal’in “Yurdakul intihar etti” haberi

Olayın ardında çıkan Türksolu dergisinde Yurdakul’a methiyeler düzülürken derginin manşeti “Susun Sıra Neferi Uyusun”du. “Susun” uyarısının olay hakkında şüpheli düşünenlere olduğu görülüyordu. Zira Aydınlık dergisi, bu intiharın şüphelerle dolu olduğunu iddia ediyordu. Ardından liderler değişti. Gökçe Fırat ön plana çıktı.

1470215385-29d484

Türk Solu, Türkiye gündemine ilk olarak 25 Ekim 2003’teki rektörler yürüyüşü sırasında açtığı ‘Ordu Göreve’ pankartıyla geldi. 2007-2008 yıllarında başlatılan ‘Ergenekon Terör Örgütü’ operasyonlarında ‘darbecilik’ suçlamasına karşı en önemli deliller arasında gösterilen bu pankarttan dolayı birçok kişi suçlandı ancak pankartı açan ve dergisinde yayımlayan Türk Solu üyelerinin bu dava çerçevesinde ifadesine dahi başvurulmadı. Türksolu Dergisi yazarı Ali Özsoy ve 10 arkadaşının ‘Askeri, kanunlara karşı itaatsizliğe teşvik’ten yargılandıkları dava ise beraat ile sonuçlandı.

Co9weWLWYAA5wqF

Derginin Provokatif Yayınları

Azılı Kürt Düşmanlığı: Şüpheli intihardan sonra Türk Solu dergisi kendisini ırkçı bir çerçeveye oturtarak sürekli olarak Kürt düşmanı kapaklar yayımlamaya başladı. 67. sayı “Azınlık yok, tek dil, tek bayrak” sloganıyla çıkarken, 88. sayıda derginin tanınmasını sağlayan başlıklardan biri atıldı: “Kürt sorunu yok, Kürt istilası var”. Aynı sayıda yayımlanan Gökçe Fırat (Türk Solu dergisi çıkmaya başladıktan sonra Çulhaoğlu soyadını kullanmayı bıraktı) imzalı yazıda, Kürtlerin Diyarbakır merkezli olmak üzere, Kurtuluş Savaşından itibaren kontrollü bir şekilde çevre illeri istila etmeye başladığı iddia edildi. 89. sayıda Gökçe Fırat, “Türk oğlu Türk kızı Türklüğünü koru” başlıklı bir yazı yazdı. Türk Solu grubu, ‘Kürtlerden alışveriş etmeme’ kampanyası başlattı.

turksolu

İç Savaş Provokasyonları: Türk Solu “Şehidine sahip çık Türkiye!” başlıklı 251. sayısıyla batıdaki halkı “ayağa kalkmaya” çağırdı. 258. sayıda ise “Dağa çıkanı da, dağa çıkartanı da, dağdan indireni de, hepsini asacağız” başlığını kullandı. “BDP kapatılsın” ve “Meclis’te terörist istemiyoruz” kampanyaları düzenleyen dergi, “Al sopanı çık sokağa Türkiye” gibi provokatif manşetleri ve BDP’lilere yönelik saldırı ve linç girişimlerini alkışlamasıyla, Türk ve Kürt halkları arasında bir iç savaş çıkarmaya çalışıyordu. 2007 yılında Milli Mücadele Derneği adında bir dernek, 2010 yılında da Ulusal Parti adında bir siyasi parti kuruldu, ancak ikisinde de beklenilen kitleselleşme yakalanmadı.

ekmel1_7073
Eski Cumhurbaşkanı Adayı Ekmeleddin İhsanoğlu , seçim öncesi dönemde Türksolu ile poz verdi

17-25 Aralık Darbe Girişimi Sonrası Gökçe Fırat : Irkçı bir çizgide yer alan ama Atatürkçü ve hatta solcu olduğunu iddia eden Gökçe Fırat ve Türk Solu çevresi, 2014’te bir başka dönüşüm daha yaşadı. Sakal uzatan Gökçe Fırat artık eski ırkçı milliyetçi mesajlarına ek olarak dini mesajlar veriyordu. “Çocuklarınızı Camiye götürün” diyen Gökçe Fırat, “Ezansız ve camisiz bir vatan olmayacağı gibi, camiyi bilmeyen, onu hissetmeyen bir çocuk da hep eksik, hep köksüz kalır” diye yazıyordu. Türk Solu Dergisi, Cumhurbaşkanlığı seçiminde Ekmeleddin İhsanoğlu’na tam destek verdi. Gökçe Fırat da “Ekmeleddin, Tayyip’ten daha dindar ve Müslüman olduğunu ispatlamalı ki AKP’lilerden oy alabilsin!” diye yazdı. 

gokcefirat cami

Gökçe Fırat FETÖ’cü Zaman’a Destek İçin Nöbette: 

Türk Solu dergisinin liderleri Gökçe Fırat ve Ali Özsoy İstanbul Adliyesi’ne giderek FETÖ’ye destek verdi. Gökçe Fırat, Twitter hesabından destek fotoğrafı paylaştı. Açık konuşalım, Zaman gazetesi şu anda en etkili muhalefet gazetesidir zaten o nedenle susturulmak isteniyor” diyen Fırat, “Bu operasyona karşı Zaman’a destek için Adliye’deki buluşmaya gittim, trafik olmasa gazete binasına gidecektim.” diye ekledi.

gg
Gökçe Fırat ve Ali Özsoy İstanbul Adliyesi’nin önünde FETÖ’ye destek mesajı verdi

FETÖ’cü Bank Asya’nın kapatılması davasında ise Gökçe Fırat ve Türk Solu dergisi FETÖ’nün yardımına yine koştu. Türk Solu dergisi, Bank  Asya’nın kapatılmasını ekonominin çöküşü olarak nitelendirdi.

şşş
Türksolu FETÖ’nün bankasına destek vermek adına “Bank Asya değil, Ekonomi batıyor” konulu kapak ile çıktı

 Türk Solu Dergisinin lideri Gökçe Fırat sosyal medyadan ise Bank Asya konusunda  FETÖ’ye desteğini hiç eksik etmedi.

jjjjj

jjj

FETÖCÜ yazar Aytekin Gezici, Gökçe Fırat’a Fethulllah Gülen’in kitabını hediye etti. Sosyal medyada fotoğrafı paylaştı.

1470215724-88c718
Aytekin Gezici ve Gökçe Fırat, Fethullah Gülen’in kitabı ile poz verdi

Gökçe Fırat, Fethullah Gülen’e methiyeler düzdü.

Screenshot_2

Milletvekili Selçuk Özdağ, Şubat 2015 tarihinde Twitter üzerinden attığı twitinde Fethullah Gülen’e yakınlığıyla bilinen eski Milletvekillerinden Muhammed Çetin-Gökçe Fırat’la irtibatına dikkat çekerek, “Gökçe Fırat’ın Muhammed Çetin’le ne işi olabilir ki?” sorusunu gündeme taşımıştı. Gökçe Fırat’ın paralel yapı ile ilişkisine dikkat çekti.

1470215383-ef4f8e
FETÖ’cü Ekrem Dumanlı ile Gökçe Fırat

Manisa Milletvekili Doç. Dr. Selçuk Özdağ 15 Temmuz 2015 tarihindeki bir başka twitinde ise Türk Solu Dergisi Baş Yazarı Gökçe Fırat’ın Paralel Yapının o dönemki yayın organlarından Zaman Gazetesinin Genel Yayın Yönetmeni Ekrem Dumanlı ile buluştuğunun fotoğrafını paylaşarak bu buluşmanın ilk buluşma olmadığını ifade etmiş ve “Paralel Yapı Türk Solu yakınlaşması hangi boyutlara ulaşacak” sorusunu gündemine taşıdı.

Özdağ yine 15 Temmuz 2015 tarihli twitinde Türk Solu dergisinin daha önceki dönemlerde, “Fethullahçı örümcek ağı” adlı özel bir sayı çıkardığını vurgulayarak “Gökçe Fırat bu ağa şimdi kendisi mi takıldı?” sorusuyla Gökçe Fırat-Türk Solu Dergisinin Paralel Yapı ile olan ilişkisini yine gözler önüne serdi.

za

13 Temmuz 2015 Zaman Gazetesinin haberine göre  Ekrem Dumanlı ve tutuklanan FETÖCÜ polislerin ailesinin verdiği iftar yemeğine Gökçe Fırat da katıldı.

KAYNAKLAR:

1- İleri Haber – Ordu Göreve Pankartı 

2- Radikal – Yurdakul İntihar Etti

3- Sabah – Yurdakul Soruşturması

4- İleri Haber – Türk Solu Paralele Göz Kırpıyor

5- En Son Haber – Gökçe Fırat Fethullahçı Çıktı

6- Haberci Gazetesi – Özdağ’ın Gökçe Fırat İddiaları

7- Sol Defter – Türk Solu’nun Yayın Politikası

Kategoriler