Anasayfa » Trump’ın iadesini istediği papaza darbe tutuklaması
FETÖ'de Bugün

Trump’ın iadesini istediği papaza darbe tutuklaması

FETÖ üyeliğinden tutuklu bulunan ve Trump tarafından iadesi istenen Papaz Brunson hakkında “darbeye teşebbüs”ten de tutuklama kararı çıktı.

Protestan cemaatine ait İzmir’deki Diriliş Kilisesi’nin papazı olan Andrew Craig Brunson 9 Aralık 2016’da “FETÖ üyesi” olduğu gerekçesiyle tutuklanmıştı.

ABD ile Türkiye arasında diplomatik gerginliğe neden olan tutuklama sonrası Trump, papaz Brunson’un iade edilmesini istemişti.

Dün İzmir’de önemli bir gelişme yaşandı. İzmir İl Emniyet Müdürlüğü’nün bir yıldır yaptığı araştırma üzerine hazırladığı rapor İzmir Cumhuriyet Başsavcılığına ulaştı. Papaz Brunson’un faaliyetleri ve FETÖ irtibatları konusunda tanıklar ve gizli tanıklar ifade verdi.

Yeni deliller ışığında cezaevindeki papaz Brunson, büyük güvenlik önlemleri altında İzmir Cumhuriyet Başsavcılığına getirildi. Savcılık sorgusunun ardından İzmir 2. Sulh Ceza Hakimliğine çıkartılan papaz Brunson hakkında “devletin gizli kalması gereken bilgilerini siyasi veya askeri casusluk amacıyla temin etmek”, “Türkiye Büyük Millet Meclisini ortadan kaldırmaya teşebbüs etmek”ve “anayasal düzeni değiştirmeye teşebbüs etmek” suçlamalarıyla tekrar tutuklama kararı çıkarıldı.

Suçlamaları kabul etmeyen papaz Brunson ifadesinde, “Ben İsa mesihi savunan biriyim. Kilise kuran ve bunu devletin bilgisinde yapan bir din adamıyım. Hiçbir İslami hareketi asla desteklemem. Hayatımda da tanıdığım hiç bir FETÖ’cü yoktur ” dedi.

Kaynak: Hürriyet

Kategoriler