Anasayfa » TRT’nin işgali davasında karar verildi
FETÖ'de Bugün

TRT’nin işgali davasında karar verildi

trt-isgal-davasinda-karar
TRT'nin işgali davasında karar

Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması’nın (FETÖ/PDY) gerçekleştirdiği darbe girişimi sırasında TRT ve Digiturk’un işgal edilmesiyle ilgili davada karar açıklandı. 15 Temmuz 2016’da, darbeci askerler TRT’nin İstanbul Ulus’taki yerleşkesini ve Digiturk binasını işgal etmişti. Yargıtay, aralarında askeri öğrencilerin de bulunduğu 35 sanık hakkında verilen müebbet hapis cezasını bozmuştu. Bunun üzerine davanın yeniden görülmesine İstanbul 24’üncü Ağır Ceza Mahkemesi’nde başlanmıştı. Devam eden davada, Mahkeme Heyeti kararını açıkladı. Mahkeme, 25 sanık hakkında müebbet, 10 sanık hakkında ise 12 yıl 6 ay hapis cezası verilmesine hükmetti. Sanık Ali Seyis hakkındaki yakalama kararının devamına, tutuksuz yargılanan sanık Mehmet Rauf Çağmar’a ise ceza verilmesine gerek olmadığı yönünde karar verildi.

25 sanığa müebbet hapis cezası verildi

İstanbul 24. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından Silivri Ceza İnfaz Kurumu karşısındaki salonda yapılan duruşmaya, bazı tutuklu sanıklar ve avukatları katıldı. Müdahiller, TRT Genel Müdürlüğü, Milli Savunma Bakanlığı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan adına bir avukat salonda hazır bulundu. Bir önceki celsede açıklanan esasa ilişkin mütalaaya karşı savunma yapan sanıklar beraat ve tahliye talebinde bulundu. Müdahil kurum avukatı ise sanıkların cezalandırılmasını istedi. Mahkeme heyeti, sanıklardan 25’ini “Türkiye Cumhuriyeti Anayasası’nın öngördüğü düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs” suçundan müebbet hapis cezasına çarptırdı. Heyet, Sanıklardan 12’sinin ise “anayasayı ihlale yardım” suçundan 12’şer yıl 6’şar ay hapis cezasına mahkum etti. Firari sanık Ali Seyis hakkındaki yakalama kararının devam edilmesine karar verildi.

Darbeci hainlere destek oldular

CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, 15 Temmuz darbe girişimine katıldığı gerekçesiyle müebbet hapis cezası alan FETÖ‘cü Taha Furkan Çetinkaya’nın annesi Melek Çetinkaya ile duruşmaya katıldı. Çetinkaya ile fotoğrafını paylaşan Tanrıkulu,

“Silivri Cezaevi Duruşma Salonu’nda herkesin masum olduklarını bildiği askeri öğrencilerin karar duruşmasındayız. 6 yıldır süren bu zulmün son bulması gerekiyor.” açıklamasını yaptı.

trt-isgal-davasinda-karar
TRT’nin işgali davasında karar

Kararın açıklanmasının ardından ise,

“Askeri öğrencilere, o yaşları ufak gençlere adil, bağımsız ve tarafsız olmayan bir süreçten sonra bugün yeniden müebbet hapis cezası verildi. Söyleyecek söz bulamıyorum…” ifadelerini kullandı.

trt-isgal-davasinda-karar
TRT’nin işgali davasında karar

Sık sık FETÖ‘nün meclisteki sözcülüğüne soyunan Ömer Faruk Gergerlioğlu da şu sözlerle darbeci hainlere destek oldu:

Yargıtay‘ın bozduğu Digitürk davasında yerel mahkeme yine müebbet yağdırmış! Afaki, hukuksuz kararlarla kimseyi vurmayan gencecik öğrencilerin yine hayatı karartıldı. Hukuki olmayan kararlar… Emre itaat eden öğrenci darbeci ilan edilir mi?”

trt-isgal-davasi-karar
TRT’nin işgali davası karar

TRT’nin işgali davasının geçmişi

İstanbul 24. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından sanıklar hakkında verilen karar, 19 Ocak 2018’de istinaf mahkemesi tarafından onanmıştı. Kararın hukuka uygun bulunmasının ardından, dosya temyiz edilmek üzere Yargıtay 16. Ceza Dairesi’ne gönderilmişti. Daire, eski albay Hamdi Acar, eski binbaşı Ali Akkaş ve eski yüzbaşı Fatih Aksoy’un da aralarında bulunduğu 20 sanığa “anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs” suçundan verilen ağırlaştırılmış müebbet ve müebbet hapis cezaları ile 35 sanık hakkında verilen beraat kararını onamıştı. Daire, ayrıca eski binbaşı Akkaş’a, “nitelikli kasten öldürmeye teşebbüs” suçundan verilen hapis cezası kararını da hukuka uygun bulmuştu. Yargıtay, olay tarihinde askeri öğrenci olan 37 sanığa, “anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs” suçundan verilen mahkumiyet kararını ise bozmuştu. Daire, bu sanıkların eyleminin “anayasayı ihlal suçuna yardım” suçunu oluşturacağına hükmetmişti. Daire, ayrıca müebbet hapis cezası alan eski astsubay Mehmet Rauf Çağmar’a verilen cezayı da bozmuştu.

Yargıtay’ın bozma kararı üzerine, sanıklar 24 Ocak’ta Silivri Cezaevi girişindeki duruşma salonunda yeniden yargılanmıştı. 38 sanığın ikinci kez yargılandığı davanın duruşmasında, Cumhuriyet savcısı mütalaasını açıklamıştı. Savcı, sanıklardan 30’u hakkında “Anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs” suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis, 7 sanık için ise “Anayasa’yı ihlal (darbe) suçuna yardımdan” 20 yıla kadar hapis cezası verilmesini talep etmişti. Savcı, astsubay Mehmet Rauf Çağmar hakkında ise ceza verilmesine yer olmadığı yönünde hüküm kurulmasını istemişti.

 

KAYNAK: TRT HABER

Etiketler

Kategoriler