Anasayfa » Susurluk Raporunda FETÖ
Özel Dosyalar

Susurluk Raporunda FETÖ

3 Kasım 1996 yılında Susurluk’ta meydana gelen trafik kazası sonucu, devlet-polis-mafya ilişkileri ortaya çıktı. Siyasetçileri de kapsayan bu olay sonucu MİT, “Çiller Örgütü” adında bir rapor hazırladı. Hazırlanan bu raporda FETÖ de ilişkiler ağına dahil olarak karşımıza çıkıyor.

Tarihe Susurluk skandalı ya da Susurluk kazası olarak geçen olay 3 Kasım 1996’da saat 19.25 sularında Balıkesir-Bursa kara yolunda Susurluk ilçesi Çatalceviz mevkisinde meydana gelen trafik kazası sonucu, devlet-polis-mafya ilişkilerinin ortaya çıkması ile patlak verdi.

1

Kazayı gerçekleştiren 06AC600 plakalı araçta bulunanlar durumları şu şekilde:

  • DYP Şanlıurfa milletvekili Sedat Edip Bucak –Kurtuldu
  • İstanbul Kemalettin Eröge Polis Okulu Müdürü Hüseyin Kocadağ – Öldü
  • Mehmet Özbay sahte kimlikli ülkücü mafya Abdullah Çatlı – Öldü
  • Gonca Us – Öldü

2

Abdullah Çatlı dönemin devletinde etkin olan bazı yapılar tarafından devletin resmi kurumlarınca yürütülmeyen devlet operasyonlarında kullanılmış bir isim. Bu operasyonlarda kullandığı bilinen bazı kod adları Marsilya, Mehmet Özbay ve Özbey’dir.

1280x720-mRI
Abdullah Çatlı

Çatlı’nın devletle en yakın teması, terör örgütü ASALA tarafından öldürülen Atilla Altıkat adlı subayımızdan sonra gerçekleşmiştir. Kanada’da ataşelik görevi yürüten subayımız öldürüldüğünde 45 yaşındaydı. 17 yaşında bir kızı ve 4 yaşında bir oğlu vardı.

Adsız
Albay Altıkat’ın ölüm haberi.

Atilla Altıkat’ın Asala tarafından öldürülmesi sarsıcı oldu. Aralarında Hiram Abbas’ın da bulunduğu devlet görevlileri Asala’ya karşı mücadele vermesi için Abdullah Çatlı’yı görevlendirdi. Abdullah Çatlı’nın MİT’in aylarca yapamadığını 15 günde bitirecek yeteneği olduğunu söylediler. Mücadele etti. 176 ülke tarafından Abdullah Çatlı aranır hale geldi.

Screenshot_2
Operasyon lideri Metin Günyol: “Çatlı’yı kullandık ve başarılı oldu.”

Susurluk olayı devlet ve mafyanın nasıl iç içe geçtiğini gözler önüne koyan bir kazaydı. Bu kazanın ardından Milli İstihbarat Teşkilatı 17 Kasım 1996 tarihinde “Çiller Örgütü” adında bir rapor hazırlayarak devletin içindeki siyasetçi ve bürokratların mafya ile bağlarını ortaya koydu.Raporda adı geçen isimlerden biri de FETÖ elebaşı Fethullah Gülendi.

MİT Müsteşarı Sönmez Köksal tarafından imzalanarak dönemin Başbakanı Necmettin Erbakan’a “Kişiye Özel” damgası vurularak verilen Rapor, toplam 19 sayfadan oluşuyor. FETÖ’nün karanlık ilişkide bulunduğunu anlatan rapor Kaynak Yayınları tarafından kitaplaştırıldı.

Screenshot_4

KAYNAKLAR:

Cumhuriyet – Gülen’in Gizli Bağları

Milliyet – ‘Çok Gizli’ Belgelerden ‘Çiller Özel Örgütü’ Çıktı

ODA TV – Şok MİT Raporu Yayınlandı

 

 

Kategoriler