Anasayfa » Solucan USB ile devletin gizli bilgilerine sızmışlar
FETÖ'de Bugün

Solucan USB ile devletin gizli bilgilerine sızmışlar

solucan-usb-nedir

Yıldıray Pala hakkında gerekçeli karar açıklandı

Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması’nın (FETÖ/PDY) istihbarat mahrem yapılanmasında yer alan Yıldıray Pala hakkında verilen hükmün gerekçeli kararı açıklandı. Pala, 16 Temmuz’da çıkartıldığı Ankara 29. Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki duruşmada, “silahlı terör örgütüne üye olmaktan” ve “nitelikli dolandırıcılık” suçlarından 17 yıl 3 ay hapis ve 84 bin 160 lira adli para cezasına çarptırılmıştı. FETÖ’nün mahrem imamı Pala hakkında açıklanan hükmün gerekçeli kararında, örgütün gizli bilgileri ele geçirme yöntemi anlatıldı. Ankara 29. Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Şükrü Çağlar ile üye hakimler Adem Okur ve Bilgehan Burhan imzasını taşıyan kararda, Pala’nın örgütün kriptolu haberleşme programı ByLock’a, 63 farklı günde 1193 kez bağlandığı kaydedildi. Gerekçeli kararda, tanıkların ifadelerine başvurulurken, solucan USB taktiğine de dikkat çekildi.

usb-solucan-nedir
Yıldıray Pala

KPSS sınav sorularını göstermiş

Tanık olarak ifadesine yer verilen M.Ş.E., Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) Başkanlığına iş başvurusunda bulunduğunu ve Pala’nın bulunduğu örgüt evine gelerek kendisine MİT sınav programı hakkında bilgi verdiğini anlattı. Pala ile göreve başladıktan sonra örgütsel toplantılar organize ettiğini ve maaşından yüzde 15 oranında himmet verdiğini anlatan M.Ş.E., sanık Pala’nın o dönem “Süleyman” kod adını kullandığını ifade etti.

Tanık V.K.A. ise, 2012 yılında MİT‘e başvurduğunu, o dönem kendisinden sorumlu Harun kod isimli örgüt abisi tarafından FETÖ’nün mahrem imamı Yıldıray Pala ile tanıştırıldığını, ilerleyen dönemlerde Pala’nın kendisine devre arkadaşları ve amirleri hakkında sorular sorduğunu ve kurumla ilgili bilgiler verdiğini beyan etti.

Tanık A.S., 2010 KPSS sınavından birkaç gün önce Pala’nın sınavın yüzde 15’lik bir kısmını kendisine gösterdiğini söyledi.

Solucan USB ile gizli bilgiler sızdırılmış

İfadesine başvurulan tanık M.Y.’de Pala ile istihbarat mahrem yapılanması içerisinde birlikte çalıştıklarını belirterek şu beyanda bulundu:

“Ben 2013 haziranda Ankara’ya mahrem yapıya geldim. Öğretmen pozisyonundaydım. MİT‘in eğitim birimindeki öğrencilerden sorumluydum. Yıldıray Pala da benimle aynı pozisyondaydı. Genellikle öğrencilerin takibini yapardı, onlarla haftada bir görüşürdü. Bizim üstümüz F.C, solucan USB’ler aracılığıyla çalışılan konulardan belgeleri almaya yönelik faaliyetlerde bulunurdu. Solucan USB‘ler, çalışılan devlet kuramlarındaki bilgisayarlara takılır ve bu bilgisayarlardaki bütün bilgiler USB’lerin kapasitesi kadar belleklere çekilirdi. Daha sonra bu bilgiler F.C’ye iletilirdi. Kurumlarla ilgili gizli bilgiler bu şekilde alınıp örgütün üst birimlerine ulaştırıldı. 2016’ya kadar bu şekilde devam ettik.”

M.Y., solucan USB kullanıldığında sadece takıldıkları bilgisayarın değil, o bilgisayarın bağlı olduğu tüm ağın bilgilerine ulaşılabildiğini kaydederek:

“Dershanelerle ilgili yasa taslağı da bu şekilde bilgisayarlardan çekilip USB’ler aracılığıyla iletilmişti. Bunu bizzat Yıldıray Pala kendisi bilgisayardan çekip iletmişti.” ifadelerini kullandı.

FETÖ’nün istihbarat mahrem yapılanmasında görev yaptığını beyan eden tanık Ö.K, Pala’nın MİT‘teki eğitim sürecini takip eden temsilci konumundaki Halid kod adlı F.C’nin altında “öğretmen” olarak görev yaptığını söyledi.

Ö.K,

“Yıldıray Pala’nın Milli Eğitim Bakanlığında çalıştığını, 17-25 Aralık operasyonundan sonra örgütün ‘renklendirme’ adını verdiği yöntemle farklı dini cemaatlerin sohbetlerine gidip gelmeye başladığını biliyorum. O dönem örgüt özellikle mahrem yapılarda saklamak istediği şahısları, diğer cemaatlere ve partilere yönlendirdi.” şeklinde konuştu.

Gerekçeli karar

Gerekçeli kararda, sanık Yıldıray Pala‘nın, Milli Eğitim Bakanlığı uzman yardımcısı olarak görev yaparken Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile kamu görevinden çıkartıldığı ve dijital materyallerinde FETÖ elebaşı Fethullah Gülen’e ait çok sayıda video tespit edildiği belirtildi.

Kararda şunlar kaydedildi:

“Sanığın FETÖ’nün amaç ve ilkelerini gerçekleştirebilmek amacıyla örgüt stratejisini benimsediği örgütün istihbarat mahrem yapılanmasında “öğretmen” pozisyonunda olduğuna dair tanık beyanlarından anlaşılmıştır. Yapılan yargılama ve toplanan delillere göre sanığın üzerine atılı eylemleri gerçekleştirdiği kanaatine varılmıştır.”

Gerekçede, Pala’nın “silahlı terör örgütüne üye olmaktan” 13 yıl 6 ay, “nitelikli dolandırıcılık” suçundan 3 yıl 9 ay hapis ile 84 bin 160 lira adli para cezasına çarptırıldığı ve hakkında takdir indirimi uygulanmadığı vurgulandı.

KAYNAK: ANADOLU AJANSI

 

 

Kategoriler