Anasayfa » Sivil imamın bağlantıları deşifre oldu
FETÖ'de Bugün

Sivil imamın bağlantıları deşifre oldu

MİT tırlarının durdurulmasını organize eden “Cemal” kod adlı sivil imam Süleyman Gürbüz’ün bağlantıları deşifre oldu.

Kemal Kılıçdaroğlu’nun tutuklu danışmanı Fatih Gürsul ve örgütün siyaset imamı Ahmet Hamdi Parlak’ın da yer aldığı 3 kişilik ByLock yer alan Gürbüz, diğer FETÖ’cüler gibi her şeyi inkâr etme yoluna gitti.

11 şüpheliyi de aradı

Gürbüz, ByLock kullanmadığını ve tırların durdurulmasında herhangi bir rolü olmadığını öne sürdü. Ancak yapılan tespitlerde operasyonel hat üzerinden tırları durduran binbaşı, yüzbaşı ve üsteğmenlerin de aralarında 11 şüpheli ile 3 bin 607 kez telefonla görüştüğü tespit edildi. İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı İrfan Fidan tarafından yürütülen soruşturmada Gürbüz’ün MİT tırlarının durdurulmasında aktif rol oynayan Binbaşı Metin Küçük, Binbaşı Arif Danacı, Yüzbaşı Celil Yüzyil, Yüzbaşı Murat Bozkır, Üsteğmen Kadir Acar, Üsteğmen Reşat Durak, Üsteğmen Feyzullah Güven, Üsteğmen Muhammed Mert ve Üsteğmen Yunus Yıldız’dan sorumlu olduğu belirlendi.

Kumpas toplantısına katıldı

Gürbüz’ün bu isimlerle gizli hat üzerinden görüşme sağladığı, gizli hatların sürekli aynı yerlerden baz vermesiyle elde edildi. Gürbüz bu isimlerden sadece Reşat Durak’ı hemşehrisi olduğu gerekçesiyle tanıdığını iddia etti. Tırların durdurulmasından önce 20- 22 Eylül 2013 tarihleri arasında Nevşehir’in Kozaklı ilçesinde dönemin Adana ve Hatay Jandarma İstihbarat Şube Müdürlüğü personelleri ve sorumlu imamlarının da aralarında olduğu 13 isim kumpas toplantısı gerçekleştirildi.

Yalanları sıraladı

Bu toplantıda tırların durdurulması esnasında örgütten gelen talimatlar, imamlar vasıtasıyla jandarma personeline bildirildi. Gürbüz’e “bu toplantıya neden katıldığı” ve “bu toplantıda ne tür kararlar alındığı” sorusu yöneltildi. Gürbüz ise “Turizm amaçlı gittim. Otelde bulunmamı organize eden birileri yoktur. Herhangi bir toplantıya katılmadım.” cevabını verdi.

Aklınca dalga geçti

Sahte nüfus cüzdanıyla yakalanan Gürbüz, emniyette kendisine sorulan sorulara alay eder bir şekilde cevap verdi. Gürbüz, “15 Temmuz darbe girişimi ile ilgili ne düşünüyorsunuz?” şeklindeki soruya karşılık “Medyadan duyduğuma göre FETÖ yapmış.” dedi. Sahte nüfus cüzdanı içinse “Aranmam olduğundan dolayı yakalanmamak için sahte kimlik kullandım.” şeklinde konuştu. Beraber aynı evde yakalandığı Mehmet Cevher Koyuncu ile ilgili soruya da “7-8 yıl önce tanıştım. Aynı olaydan kendisinin de arandığını duydum. Görüştük ve aynı evde kaldık.” dedi.

Kaynak: Star

Kategoriler