Anasayfa » Selam Tevhid Kumpası
Kumpaslar

Selam Tevhid Kumpası

Selam Tevhid soruşturması bürokrat, asker, istihbaratçı ve siyasetçilerin de aralarında bulunduğu çok sayıda kişinin örgütlü bir şekilde İran adına casusluk faaliyetlerinde bulunduğu iddiasıyla başlatıldı. Dosyada 238 kişi olarak görünen sözde örgüt, zincir dinlemelerle 7000 kişiye kadar uzandı. İran’la bağlantılı olduğu iddia edilen kişileri dinlemeye alan FETÖ’cü polisler, hukuk dışı yöntemlerle dinlemeleri Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Hakan Fidan’a kadar uzattı. Cumhurbaşkanının diğer devlet başkanlarıyla danışmanları üzerinden gerçekleştirdiği konuşmalar dahi dinleme kayıtlarına girdi. 

Kumpasın emniyet ayağı

İsrail’in Gürcistan ve Hindistan’daki büyükelçiliklerine 2012 yılının başında gerçekleştirilen saldırının ardından MOSSAD, Emniyet Genel Müdürlüğüne bir ihbar gönderdi. Burada saldırıya ilişkin bilgiler ve bazı isimler yer alırken FETÖ’cü polisler, kumpas soruşturması için harekete geçti.

Selam Tevhid soruşturması kapsamında 2012’de 397 bin, 2013’te 308 bin 470, 2014’te 71 bin 812 adet telefon dinlemesi yapıldı.

FETÖ, İsrail’den gelen ihbarda yer alan bazı isimlerle 28 Şubat döneminde mağdur olan ve ”Selam Tevhid” soruşturmasında hakkında takipsizlik kararı verilen kişiler arasında irtibat kurmaya ve terörle ilişkilendirmeye çalıştı. Kumpas dosyasına Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Başbakan olduğu dönemde ikamet ettiği Keçiören’deki konutunun sahibi Faruk Koca’yı da ekleyen FETÖ, bu sayede Koca’yı ve konutunu takibe aldı. Böylece FETÖ’cü polisler, Başbakan, MİT Müsteşarı ve üst düzey devlet görevlilerini, terör örgütü ile irtibatlandırmaya çalışarak kumpas kurdu. Örgüt, 7 Şubat 2012’de MİT kumpasında ulaşamadığı hedefe, Selam Tevhid kumpası üzerinden varmaya çalıştı.

Kumpasın yargı ayağı

Selam Tevhid kumpasındaki kararlarda 54 hakim ve savcının imzası yer aldı. Eski savcı Adnan Çimen, Selam-Tevhid kumpasını başlatan isim oldu. 2011 yılında 4 sayfalık hayali bir ihbar mektubuyla soruşturmayı başlatan Çimen, FETÖ’nün neredeyse tüm Türkiye’yi hayali “Selam Tevhid” örgütü kapsamında dinlemesinin önünü açtı. 5 kişiyle başlayan soruşturmaya özellikle danışmanları üzerinden Erdoğan’ın tüm çevresi dahil edildi. 22 Temmuz 2014’te takipsizlik kararı verildi ve soruşturma sona erdi.

FETÖ tutuklusu Gültekin Avcı ağırlaştırılmış müebbet ile cezalandırıldı.

Kaynaklar:

Sabah – İşte paralel yapının 242 kişilik gözaltı listesi

Hürriyet – Emniyette 22 ilde eşzamanlı operasyon, resmi kıyafetli polislerede gözaltı

Trthaber – Selam Tevhid’te kumpas iddianamesi

Akşam – Selam Tevhid Dosyasında Mehmet Altan’a Kıyak

Sabah – 54 hakim ve savcıya ağırlaştırılmış müebbet

Kategoriler