Anasayfa » Savcı İsmail Lale FETÖ’den açığa alındı
FETÖ'de Bugün

Savcı İsmail Lale FETÖ’den açığa alındı

savci-ismail-lale-kimdir-aydin-
Savcı İsmail Lale FETÖ

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, Cumhuriyet savcısı İsmail Lale hakkında soruşturma izni verdi. Lale, FETÖ üyeliğinden yargılanan sanık Ahmet Yenisarı’nın tutukluluk haline itiraz etmişti. Savcı Lale, İzmir 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde yargılanan Yenisarı’nın tutukluluğunun kaldırılmasına yönelik mütalaa vermişti. Hâkimler ve Savcılar Kurulu 2. Dairesi, dosya kapsamıyla örtüşmeyen ve meslek etiğine aykırı ifadeler kullanan Lale’nin mütalaadaki ifadeleri sebebiyle görevden uzaklaştırılmasına karar verdi. Bozdağ tarafından Hâkimler ve Savcılar Kuruluna (HSK) inceleme ve soruşturma izni verilmesinin ardından HSK Birinci Dairesi, savcı Lale hakkında inceleme ve soruşturma başlattı. Hâkimler ve Savcılar Kurulu müfettişleri tarafından yürütülen soruşturma ve yapılan inceleme sonucu dosya Hâkimler ve Savcılar Kurulu İkinci Dairesi’ne geldi. Olağanüstü toplanan HSK 2. Dairesi, Lale’nin 3 ay süreyle görevden uzaklaştırılmasına hüküm verdi.

savci-ismail-lale-kimdir-aydin-

Savcı İsmail Lale mütalaasında engizisyon benzetmesi yaptı

Savcı İsmail Lale, FETÖ üyeliğinden yargılanan sanık Ahmet Yenisarı’nın tutukluluğunun kaldırılmasına yönelik mütalaa vermişti. Bu mütalaada şu ifadeler yer almıştı:

“Örneğin; Tarihte Engisizyon mahkemeleri de güya kanunla işliyordu. Fakat devlete isyan eden veya muhalif olan grubun sadece fiilen isyan edenleri değil tüm taraftarları, akrabaları, çoluk ve çocukları ve hatta mezardan ölüleri de çıkarılıp cezalandırıldığı için tarihe vahşet ve ilkellik olarak geçmiştir.”

Ardından Lale, sözlerine şu ifadelerle devam etmişti:

“Bu, faraza GSY Kulübü yönetimi, İstanbul’da silahlı bir örgüt kurup, devlete isyana kalkıştı diye; İzmir’de maçlara gitmiş veya kombine bilet almış kişileri de, kadın, çoluk çocuk demeden örgüt üyesi ve yardım eden olarak kabul etmeye ve suçtan sorumlu tutmaya benzer. Veya Afrika’da dişi bir sivrisinek türü, sıtma mikrobu yayıyor diye, zarar verdiklerine dair hiçbir delil olmayan, diğer yerlerdeki çoğu masum ve insana faydalı tüm sinekleri öldürmek gibi zalimane bir davranıştır. Sırf bir suç cezasız kalmasın diye, suçluların yakını veya taraftarı olan binlerce kişinin cezalandırılması; 1 suçu 1.000 suça çevirmek olduğu için buna engizisyon denilmiş, vahşi ve ilkel bir adalet olarak tarihe geçmiştir.”

Kur-an’ı Kerim’deki ayetleri mütalaaya alet etti

Savcı İsmail Lale tarafından hazırlanan mütalaadaki ifadelerde, Kur-an’ı Kerim’deki ayetleri kullandığı ve dini değerleri suistimal ettiği göründü. Lale, şu ifadeleri kullanmıştı:

“Ceza sorumluluğunun şahsiliği, beşeri ve evrensel hukukun en temel ilkesi olduğu gibi, tüm kutsal kitaplarda yer alır. Bunlardan sonuncusu olan Kutsal Kitabımız Kur’an da tam 4 ayrı sürede de yer alan semavi kaynaklı hukukun da en temel adalet ilkesidir. Dolayısıyla ceza sorumluluğunun şahsiliği ilkesinin uygulanmadığı yerlerde kanun vardır ancak hukuk yoktur, mahkeme veya yargı vardır, ancak adalet yoktur. Bu ilkenin aksi ise, kolektif sorumluluktur. Kolektif sorumlulukta işlenen bir cinayetten sadece cani değil, onun akrabaları ve hatta taraftarları dahi sorumlu tutulur.”

Lale’nin ifadelerinde ayrıca terörü aklamaya çabasıyla yazılmış şu cümleler yer aldı:

“FETÖ elebaşılarının, TSK’nın bazı unsurlarını iğfal ve dünya hırs ve emellerine alet etmekle, 15 Temmuz 2016 yılında devlete karşı girişilen ve belki 4-5 bin kişinin irade ve teşebbüs ettiği ihtilali, arkadaş veya taraftar bile olsa 4-5 milyon kişiye teşmil etmek, yani yetişkin nüfus olan 30- 40 milyonun, yüzde on beşini terörist ilan etmek ve devletin hasmı haline getirmenin ceza kanunun 1. maddesindeki toplum barışını koruma amacına da aykırı olduğu kanaatiyle…”

Ardından Lale, FETÖ üyeliğinden yargılanan Ahmet Yenisarı’nın tutukluluğun kaldırılması için talepli mütalaa verdi. Lale, son kararnameyle Gaziantep’e atanmıştı.

KAYNAK: ANADOLU AJANSI

Kategoriler