Anasayfa » Prens Andrew ile Selman Türk’ü tanıştıran kişi deşifre oldu
FETÖ'de Bugün

Prens Andrew ile Selman Türk’ü tanıştıran kişi deşifre oldu

prens-andrew-kimdir-esi
Prens Andrew Selman Türk FETÖ

İngiltere’de York Dükü Prens Andrew‘ın ismi, FETÖ tutuklusu İlhan İşbilen’in eşi Nebahat Evyap İşbilen’den aldığı rüşvetle anılıyordu. İngiliz basınına yansıyan haberlere göre, İşbilen FETÖ’nün İngiltere’deki finans yapılanması sorumlularından Selman Türk aracılığıyla Andrew’e 750 bin sterlin rüşvet vermişti. İngiliz The Times gazetesinin haberine göre, Prens Andrew ile Türk’ü tanıştıran kişi, hüküm giymiş Libyalı bir silah kaçakçısı. Haberde, 54 yaşındaki Tarek Kaituni‘nin ayrıca Prens Andrew’ün Libya’nın devrik lideri Muammer Kaddafi ile görüşmesine aracılık ettiği bilgisi yer aldı. Kaituni’nin Andrew ile Türk’ü 2019 yılının mayıs ya da haziran ayında Windsor Sarayı’ndaki bir doğum günü partisinde tanıştırdığı ve ikilinin Londra’da en az iki kez görüştüğü belirtildi. İddialar arasında, Prens Andrew’in eski eşi Sarah Ferguson’ın bir doğum günü partisine de katıldığı ve bu partinin finanse edilmesine Türk’ün yardımcı olduğu yer aldı.

prens-andrew-kimdir-esi

Selman Türk, Tarek Kaituni

Selman Türk ve ailesinin FETÖ bağlantıları

İngiltere’de rüşvet olayında aracı olduğu iddia edilen Selman Türk, Londra’da kurulan Heyman isimli FETÖ’cü bankanın başında. Bir dönem Goldman Sachs’ta bankacılık yapan Selman Türk’ün ayrıca aile üyelerinin arasında FETÖ bağlantılı olmayan isim yok. Kırmızı liste ile aranan FETÖ’cü Cemal Türkün yeğeni, ayrıca yurt dışındaki FETÖ okullarından sorumlu imam Süleyman Türk’ün oğlu. Örgütün Konya’daki doktorlar imamı olan Süleyman Türk’ün kardeşi Mehmet Türk ise Türkiye’deki himmetleri yurt dışına aktarmakla görevli. Selman Türk’ün amcası Cemal Türk ise örgüt içerisinde kritik bir göreve sahip: FETÖ’nün mahrem imamlarını yetiştirmekten sorumlu mahrem imam.

ingiltere-feto-iltica

Selman Türk

İngiltere’de FETÖ bağlantılı Selman Türk rüşvete aracı oldu

76 yaşındaki Nebahat Evyap İşbilen, York Dükü’ne 750 bin sterlinlik (yaklaşık 14 milyon TL) değerindeki parayı “bağış” adı altında rüşvet gönderdi. İddiaya göre, İşbilen’in Türkiye’de hakkında açılan soruşturmadan kaçabilmek için İngiliz pasaportu almak istiyordu. Kendisine yardımcı olması için Selman Türk vasıtasıyla Prens Andrew’a rüşvet verdi. Ancak daha sonra İşbilen, Türk’ün kendisini dolandırdığını ileri sürerek İngiltere’de dava açtı. Olay, Prens Andrew’ın Kasım 2019’da St James Sarayı’nda düzenlediği “Pitch@Palace” isimli yatırım yarışmasının ardından yaşandı. Etkinlikte, “Heyman Al” isimli dijital bankacılık şirketine “Halkın Seçimi” isimli ödül verildi. Şirketin kurucusu ve CEO’su olan Selman Türk, bu etkinlik ile Prens Andrew ile yakın iletişime geçti. Mahkeme kayıtlarına göre, etkinlikten tam 9 gün sonra, 15 Kasım 2019’da Prens Andrew’ın kişisel hesabına İşbilen tarafından 750 bin sterlinlik bir para girişi gerçekleşti. İşbilen’in iddiasına göre, İngiliz pasaportu alabilmek için ödeme Türk aracılığıyla rüşvet olarak yapıldı. İngiliz Daily Telegraph ve Daily Mail gazeteleri ise Prens Andrew’ın 750 bin sterlinlik bu ödemeyi daha sonra iade ettiğini yayınladı. 

 

 

 

 

Kategoriler