Özel Dosyalar

Opus Dei ve FETÖ

FETÖ lideri Fethullah Gülen'in 1998'deki Vatikan ziyaretinden bir kare
FETÖ yapılanmasını bir tarikat yapısı olarak kurmuştur. Dünyada bu tip örgütlenmeyi ilk yapan FETÖ değildir. Tıpkı FETÖ gibi tarikat yapısında örgütlenip ticari ve siyasi güç elde eden başka tarikat örgütlenmeleri da vardır. Bunlardan en meşhur iki tanesi Moon tarikatı ve Opus Dei tarikatıdır.

FETÖ yapılanmasını bir tarikat yapısı olarak kurmuştur. Dünyada bu tip örgütlenmeyi ilk yapan FETÖ değildir. Tıpkı FETÖ gibi tarikat yapısında örgütlenip ticari ve siyasi güç elde eden başka tarikat örgütlenmeleri da vardır. Bunlardan en meşhur iki tanesi Moon tarikatı ve Opus Dei tarikatıdır.

OD1
Opus Dei’nin ilk üyeleri

Opus Dei’nin tam adı “Sociedad de la Santa Cruz de Opus Dei”dir. Latince kelimelerden oluşan Opus Dei’nin kelime anlamı “Tanrı’nın işi/yapıtı/ürünü”dür. 1928 yılında İspanya’da sıradan bir papaz olan Jose Maria Escriva tarafından kurulmuş, 1950 yılında papalık tarafından resmen onaylanmıştır.

OD3
Opus Dei tarikatının kurucusu Jose Maria Escriva

Opus Dei tarikatı kısa sürede çok büyüyerek İspanya iç savaşında Franco’nun büyük destekçilerinden biri oldu. Opus Dei’nin bir çok gayrımenkulü ve şirketi mevcuttu. Bunun yanında kendine biat etmiş üyelerinden aldığı belli bir katılım payı ile de sürekli büyüyen bir servete sahipti.

OD8
İspanya kralı Franco kilise ziyaretinde

Bugün Opus Dei dünyanın her yerinde örgütlü, yüz bini aşkın müridi olan çok büyük bir tarikat. Özellikle eğitim alanında büyük girişimleri var. Dünyanın dört bir yanında okulları, üniversiteleri ve medya kuruluşları mevcut.

OD9

Örgütte “takiyye” diye de bilinen gizlilik ilkesi üyeliğin temelini oluşturmaktadır. Üyeler bulundukları mevkilerde ya da görevlerde Opus Dei’ye üye olduklarını gizlemek için normalde tarikata ters olan şeyleri dahi yapmakta özgürdürler. Buna rağmen bazı önemli mevkilerdeki üyelerinin tarikata üye olduklarını söylemekten çekinmediği de bilinmektedir.

OD4
Opus Dei kurucusu Josemaria Escriva ve ölümünden sonra onun yerini alan Alvaro Del Portillo birlikte dua ederlerken

Opus Dei karşıtlarının tarikata verdiği isim “Kutsal Mafya”. Tarikat dünyanın her ülkesinde atadıkları kardinallerle uluslararası bir mafya gibi çalışmakta ve ülkelerin yönetimlerinden ekonomilerine kadar bir çok alanında söz sahibi olmakta. Bu yanıyla uluslararası birçok örgütlenmeye de öncü olmuştur.

OD5
Josemaría Escrivá Opus Dei’nin ilk üç rahibiyle birlikte

Opus Dei tarikatı FETÖ ile bir çok benzerlik taşımaktadır. Öncelikle ikisinin de güçlendiği dönem soğuk savaş yıllarıdır ve çıkışları “komünizme karşı mücadele” olarak başlamıştır.  Türkiye’de kurulan “Komünizmle Mücadele Dernekleri” FETÖ’nün etkin olduğu bir kurum olarak soğuk savaşta açık şekilde Amerika’nın yanında yer almıştır. Hatta yayınlarında CIA ve FBI gibi kurumları dahi açık açık övmekten çekinmemiştir.

OD10
FETÖ’nün çıkardığı Yeni İstiklal dergisinden bir FBI övgüsü

Tüm bu gelişmelerle birlike FETÖ’nün elebaşı Fethullah Gülen tıpkı sıradan bir papazken “Aziz” ilan edilmeye kadar yükselen Jose Maria Escriva gibi hızla yükseldi ve hem ekonomik hem de siyasi bir güç haline geldi. Müridleri gazeteleri ele geçirdi, televizyonlar kurdu, dünyanın her tarafında “Türk okulları” adı altında örgüte bağlı okullar açarak hızla güçlendi.

OD11
Eğitim fakirliği bertaraf etmenin en etkili yoludur – Opus Dei

28 Şubat süreci öncesinde FETÖ lideri Gülen, “Dinler arası diyalog” gereği kendi tabiriyle “Papa hazretleri” ile görüştü. Bu görüşme gündemde çok yer tuttu ve batılılar tarafından “ideal Müslüman” olarak sunulmaya başlandı. Bu gelişmenin ardından, 28 Şubat’ın da gelmesi ile Gülen Amerika’ya gitmiş ve oraya yerleşmiştir.

lj
Fethullah Gülen’in baş yardmcılarından Alaaddin Kaya Papa’nın elini öperken

Opus Dei’nin Katolik dünyada kurduğu hakimiyeti Müslüman dünyada kurmaya çalışan FETÖ diğer cemaat ve dini grupları tıpkı Opus Dei’nin de yaptığı gibi hedefine aldı. FETÖ için “Müslüman coğrafyanın Opus Dei’si” demek mümkündür.

OD6

Kaynaklar:

Cumhuriyet – FETÖ ve Opus Dei’nin Küresel Ağ Stratejisi

HaberTürk – Mehmet Yılmaz: FETÖ İlluminati, Opus Dei Gibi Gizli Bir Örgüt

Türkiye – Vatikan’ın kara kutusu: Opus Dei

Videolar

FETÖ'de Bugün

Özel Dosyalar

Takip edin