Anasayfa » Oslo Görüşmelerinin Sızdırılması
Özel Dosyalar

Oslo Görüşmelerinin Sızdırılması

KCK Heyeti ile devlet heyeti arasında yapılan Oslo görüşmelerine ilişkin bir ses kaydı yayınlandı. Emniyet içindeki FETÖ uzantısı polislerin, PKK’nın yaptığı izlenimi vererek, Hakan Fidan'ın katıldığı ilk Oslo görüşmesinin kaydını internete sızdırdığı ortaya çıktı.

KCK Heyeti ile devlet heyeti arasında yapılan Oslo görüşmelerine ilişkin bir ses kaydı yayınlandı. Emniyet içindeki FETÖ uzantısı polislerin, PKK’nın yaptığı izlenimi vererek, Hakan Fidan’ın katıldığı ilk Oslo görüşmesinin kaydını internete sızdırdığı ortaya çıktı.

KCK Heyeti ile devlet heyeti arasında yapılan Oslo görüşmelerine ilişkin yaklaşık 47 dakikalık bir ses kaydı 13 Eylül 2011 tarihinde “One minute” isimli bir hesap tarafından ‘Vimeo.com’ isimli video paylaşım sitesine yüklendi. Ses kaydına ilişkin video, 2003’te Brüksel merkezli kurulan Kongra-Gel bayrağıyla açılırken, videonun açıklama kısmında ise, “Kürt halkına ve gerilla güçlerine karşı vahşi bir savaşa girişen Erdoğan ve AKP hükümetinin Türkiye toplumuna söylediği yalanları ve ikiyüzlü karakterini ortaya çıkardı” şeklinde, PKK jargonunu hatırlatan bir içerik yer aldı. Ayrıca ses kaydını ilk kez PKK’ya yakın Dicle Haber Ajansı (DİHA) duyurdu. Ancak bir süre sonra DİHA, siber saldırı dolayısıyla söz konusu haberin paylaşıldığını belirterek haberi geri çekti. Ses kaydının ısrarlı bir şekilde PKK tarafından sızdırıldığının gösterilmeye çalışılması kafalarda soru işareti yarattı. Ses kaydı dinlendiğinde, ara ara çıkan sürtünme sesleri, kaydın amatör bir çekim olduğunu ortaya koyarken, sürtünme sesleri ara ara kaydı alan kişinin hareketleriyle yoğunlaşıyordu. Bu da resmi bir kayıt alınmadığı, görüşmeye katılanlardan biri tarafından kayıt alındığı ihtimalini arttırıyordu. 4 Mart 2010 tarihinde ilginç bir gelişme yaşandı. Oslo görüşmelerine katılan Zübeyr Aydar ve Adem Uzun, Türk polisiyle koordineli bir operasyonda, Belçika polisi tarafından Brüksel’de gözaltına alındı, ofisleri arandı. Brüksel’deki bu operasyonda gözaltına alınanlar bir süre sonra serbest kaldı. Ancak iddialara göre bu operasyonla Oslo kayıtlarının sızdırılması arasında doğrudan bir ilişki var. Oslo görüşmesini kaydeden kişi, daha sonra Brüksel’de gözaltına alınan Adem Uzun’du. Üstelik bunu PKK’dan habersiz olarak yapmıştı. 4 Mart 2010 tarihinde Belçika polisi Adem Uzun’u gözaltına alırken, bu ses kaydına da el koydu. Daha sonra Belçika polisi, bu ses kaydını Türk polisine ulaştırdı. Emniyet içindeki FETÖ uzantısı polisler de, PKK’nın yaptığı izlenimi vererek, Hakan Fidan’ın katıldığı ilk Oslo görüşmesinin kaydını internete sızdırdı.

feto-telefon-

Oslo Görüşmelerinin Ses Kaydını İlk Kez DİHA Yayınladı

KCK Heyeti ile devlet heyeti arasında yapılan Oslo görüşmelerine ilişkin yaklaşık 47 dakikalık bir ses kaydı 13 Eylül 2011 tarihinde “Oneminute” isimli bir hesap tarafından ‘Vimeo’ isimli video paylaşım sitesine yüklendi. Ses kaydına ilişkin video, 2003’te Brüksel merkezli kurulan Kongra-Gel bayrağıyla açılırken, videonun açıklama kısmında ise, “Kürt halkına ve gerilla güçlerine karşı vahşi bir savaşa girişen Erdoğan ve AKP hükümetinin Türkiye toplumuna söylediği yalanları ve ikiyüzlü karakterini ortaya çıkardı” şeklinde, PKK jargonunu hatırlatan bir içerik yer aldı. Ayrıca ses kaydını ilk kez PKK’ya yakın Dicle Haber Ajansı (DİHA) duyurdu. Ancak bir süre sonra DİHA, siber saldırı dolayısıyla söz konusu haberin paylaşıldığını belirterek haberi geri çekti. Ses kaydının ısrarlı bir şekilde PKK tarafından sızdırıldığının gösterilmeye çalışılması kafalarda soru işareti yarattı. Ses kaydı dinlendiğinde, ara ara çıkan sürtünme sesleri, kaydın amatör bir çekim olduğunu ortaya koyuyor.

diha

Oslo Görüşmelerinin Tam Metni Taraf’ta

Taraf gazetesi, “PKK-MİT GİZLİ GÖRÜŞMELERİ TAM METİN” başlığıyla 14 Eylül 2011 günü Oslo görüşmelerinin tam metnini yayınladı. Tam metin halinde bu görüşmeler yalnızca Taraf gazetesinde yer aldı.

2016-07-21 15_39_54-PKK-MİT GİZLİ GÖRÜŞMELERİ TAM METİN haberi - Taraf.com.tr _ Düşünmek Taraf Olmak
Taraf, 14 Eylül 2011 tarihli “PKK -MİT GİZLİ GÖRÜŞMELERİ TAM METİN” başlıklı haberinde devlet yetkilileri ile KCK heyeti arasında yapılan görüşmelerin tam metnini yayınladı.

FETÖ’nün Sosyal Medyada Algı Manipülasyonu

FETÖ mensubu yazarlar köşe yazıları ve sosyal medya paylaşımları ile Oslo görüşmelerini MİT’in ya da PKK’nın sızdırdığı yönünde algı oluşturmaya çalışırken, hükumeti de neredeyse vatana ihanet etmekle suçladı. Eski Cumhuriyet Savcısı ve FETÖ tetikçisi Gültekin Avcı, Oslo görüşmelerinin sızdırılmasını savundu.

2016-07-22 09_58_30-_oslo_ from_bkenes OR from_mahirzeynalov OR from_mehmetbaransu OR from_sevgistan

2016-07-22 09_59_18-_oslo_ from_bkenes OR from_mahirzeynalov OR from_mehmetbaransu OR from_sevgistan

2016-07-22 09_56_35-_oslo_ from_bkenes OR from_mahirzeynalov OR from_mehmetbaransu OR from_sevgistan
FETÖ’cü gazeteci Gültekin Avcu

FETÖ’nün İngilizce yayın organı Today’s Zaman’ın genel yayın yönetmeni Bülent Kenes de Oslo görüşmeleriyle ilgili Cumhurbaşkanı, Başbakan, müsteşar ve valilerin yargılanmasını istedi.

2016-07-22 10_00_36-_oslo_ from_bkenes OR from_mahirzeynalov OR from_mehmetbaransu OR from_sevgistan

2016-07-22 09_59_49-_oslo_ from_bkenes OR from_mahirzeynalov OR from_mehmetbaransu OR from_sevgistan
FETÖ’cü gazeteci Bülent Keneş

Emre Uslu: Oslo Sürecini Baltalayan PKK

FETÖ mensubu Emre Uslu 3 Kasım 2012 tarihinde “Oslo’yu Kim Kaydetti” başlığıyla yayınladığı köşe yazısında, “PKK Oslo görüşmelerinin arkasında olamaz mı? Özellikle PKK’nın barış yapacağına iman etmiş bazı yazarlar PKK’nın en azından bir kanadının Oslo sürecini baltalayacağını akıllarının ucundan bile geçirmiyor” ifadelerine yer verdi. Emre Uslu, şu sözlerle devam etti: “Burada kritik olan soru şu: PKK neden Oslo görüşmelerinin üçüncü, dördüncü veya daha öncekilerini değil de hükümet temsilcisi olarak Hakan Fidan’ın katıldığı beşinci görüşmeyi sızdırdı? Daha önemli soru şu: PKK’lıların yaptığı açıklamalara, özellikle Karasu’nun açıklamasına bakılırsa bundan önceki bütün Oslo görüşmelerini özellikle sayıyor. Bu görüşmenin beşinci Oslo görüşmesi olduğunu söylüyor. Yani bir süreci anlatarak uzun süre görüşmeler olduğunu kayıtlara geçiriyor. Bunu yaparken PKK tarafının hükumeti hedef almayı planladığı anlaşılıyor.”

2016-07-21 16_40_08-_sızdırdı_ from_emreuslu - Twitter Araması

2016-07-21 16_40_34-_sızdırdı_ from_emreuslu - Twitter Araması
FETÖ’cü gazeteci Emre Uslu

Murat Karayılan: Oslo Görüşmelerini Sızdıranlar Polislerdir

PKK Yöneticisi Murat Karayılan, Oslo görüşmelerinin sızdırılması konusunda “Önce acaba İsrail falan olabilir mi diye düşündük ama sonra polis, ‘biz bunu BDP’lilerin çekmecesinde bulduk’ dedi. Benden başka kimsede de belge olmadığına göre, işte o zaman bu belgelerin polis eliyle Diyarbakır’da BDP’nin çekmecesine konduğunu düşünüyorum. Kesin kanaatim budur” şeklinde konuştu.

karayilan

KCK: Oslo Görüşmelerini Sızdıran Fethullah Gülen Örgütüdür

KCK Yürütme Konseyi üyesi Zübeyir Aydar, ses kaydının açığa çıkmasından Fethullah Gülen’i sorumlu tuttu. 24 Eylül 2012 tarihinde BBC’ye konuşan Zübeyir Aydar, “Sızdıranlar Kürt sorununun diyalog yoluyla çözümünden yana olmayan kişilerdir. Cemaat birçok kurumu ele geçirdi ama MİT’i ele geçiremedi. MİT’i kendine göre dizayn edebilmesi için bazılarını suçlu gösterilmesi gerekirdi ve Özel Yetkili Savcılar aracılığıyla onları içeri almak istedi. Eğer o anda hükümet müdahale etmemiş olsaydı ifadeye çağırılanlar şimdi içerideydi” yorumunu yaptı.

_17-640x360
KCK Yürütme Konseyi üyesi Zübeyir Aydar

Kronoloji

29 Ocak 2009: Erdoğan, Davos’ta “one minute” çıkışını yaptı.
Ocak-Şubat 2010: Hakan Fidan Başbakanlık Müsteşar Yardımcısı olarak ilk kez Oslo görüşmelerine katıldı.
4 Mart 2010: Brüksel’de Adem Uzun ses kayıtlarıyla birlikte gözaltına alındı.
6 Haziran 2011: Öcalan, barış konseyleri kurma konusunda hükümetle anlaştıklarını açıkladı.
13 Eylül 2011: Oslo ses kaydı “Oneminute” hesap ismiyle internete düştü.
22 Kasım 2011: Öcalan’ın avukatlarına KCK operasyonu düzenlendi. Polis örgütün bütün mail trafiğini ele geçirdi.
26 Kasım 2011: Başbakan Erdoğan ameliyat oldu.
25-26 Kasım 2011: Başbakan’ın ofislerine dinleme cihazlarını yerleştirildi.
28-29 Aralık 2011: MİT Başbakan’ın ofislerindeki dinleme cihazlarını buldu.
28 Aralık 2011: gecesi Uludere Katliamı yaşandı. FETÖ medyası suçu MİT’e atan haberler yaptı.
13 Ocak 2012: Polis, KCK operasyonunda Diyarbakır BDP binasında Oslo ses kayıtları ve protokolleri buldu.
7 Şubat 2012: Hakan Fidan KCK’dan sanık olarak ifadeye çağrıldı.

Kaynaklar:

Hürriyet – PKK ile MİT’in Oslo görüşmesi sızdı iddiası

Taraf -PKK – MİT Görüşmeleri Tam Metin

BBC – Oslo süreci neden tıkandı?

Türkiye – Bir “sızıntı” hikâyesi…

Kategoriler