Anasayfa » Orhan İnandı MİT tarafından paketlendi
FETÖ'de Bugün

Orhan İnandı MİT tarafından paketlendi

orhan-inandi-bulundumu
Orhan İnandı nerede yakalandı

FETÖ’nün Orta Asya imamı ve üst düzey görevlisi

Orhan İnandı MİT tarafından Türkiye’ye getirildi. En son FETÖ elebaşının yeğeni ve örgütün kara kutusu olan Selahaddin Gülen yakalanmıştı. MİT, örgütün Orta Asya sorumlusu Orhan İnandı’ya gerçekleştirdiği operasyonla FETÖ’ye ağır bir darbe daha vurdu. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 5 Temmuz’da gerçekleştirilen Kabine Toplantısı ardından terör örgütleri ile yapılan mücadelenin geldiği aşamayı özetledi. Ardından “Bu devlete ve millete ihanet eden, pusu kuran, kan döken, maddi manevi herhangi bir zarar veren hiçbir yapının varlığını sürdürmesine izin vermeyeceğiz.” diyerek FETÖ yakalamaları kapsamında önemli bir ismin daha yakalandığını açıkladı. Yurt dışındaki birçok ülkeden 100’ün üzerinde teröristin Türkiye’ye getirildiğini belirten Erdoğan “Milli İstihbarat Teşkilatımız son olarak yürüttüğü özgün ve sabırlı çalışmalar neticesinde FETÖ’nün Orta Asya Genel Sorumlusu Orhan İnandı’yı ülkemize getirerek adalete teslim etmiştir.” dedi ve operasyona ilişkin açıklamalarda bulundu.

Erdoğan’ın Kabine Toplantısı açıklamaları

Cumhurbaşkanı Erdoğan, gerçekleştirilen operasyonların örgüt içinde paniğe sebep olduğunu belirterek;

“Son dönemde üst üste yakalanan isimler FETÖ’ye dünyada hiçbir yerin kendisi için güvenli olmadığı gerçeğini bir kez daha göstermiştir. Örgüt, mensupları arasındaki panik havasını yatıştırmak için yurt dışındaki destek arayışlarını ve ülkemiz aleyhtarı kampanyaları artırmıştır.” dedi.

Erdoğan, yakalanan Orhan İnandı için;

“Bu şahıs yürüttüğü faaliyetlerle FETÖ’nün kirli parasını Orta Asya’da işletmiş, zehirlediği beyinleri örgütün karanlık ajandasına alet etmiştir” şeklinde konuştu.

Terör ile mücadelenin hız kesmeden sürdürüleceğini tekrarlayan Erdoğan;

“Diğer tüm terör örgütleri gibi FETÖ ile mücadelemiz de kesintisiz sürecektir. Bu devlete ve bu millete ihanet eden, pusu kuran, kan döken, maddi manevi herhangi bir zarar veren hiçbir yapının varlığını sürdürmesine izin vermeyeceğiz.” açıklamasında bulundu.

Orhan İnandı kimdir?

Türkiye’de bulunduğu dönemde örgütün gizli yapılanması içerisinde yer alan  Orhan İnandı, Fethullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması’nın (FETÖ/PDY) Orta Asya Genel Sorumlusu olarak örgüt adına faaliyet yürütüyordu. 1995 yılında yerleştiği Kırgızistan’da gizli yöneticilik yapıyordu. 2010 yılında Kırgızistan vatandaşlığına geçen İnandı, buradaki FETÖ okullarından sorumluydu. Ayrıca örgüte bağlı olan Sebat Vakfı’nın da başkanlığını yapıyordu. İnandı, Türkiye’de İçişleri Bakanlığı’nın terör arananlar listesinde yeşil kategori ile aranıyordu.

 

orhan-inandı-mit

Kategoriler