Anasayfa » Nuri Gökhan Bozkır itirafçı oldu
FETÖ'de Bugün

Nuri Gökhan Bozkır itirafçı oldu

nuri-gokhan-bozkir-kimdir
Nuri Gökhan Bozkır itiraf

Necip Hablemitoğlu suikastının sanığı Nuri Gökhan Bozkır, itirafçı oldu. Ankara Üniversitesi Dil Tarih Coğrafya Fakültesi Öğretim Görevlisi Doç. Dr. Hablemitoğlu, 18 Aralık 2002 tarihinde evinin önünde uğradığı silahlı saldırısı sonucu hayatını kaybetmişti. Hablemitoğlu suikastının kilit isimlerinden Bozkır, 28 Ocak’ta Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) tarafından Türkiye’ye getirildi. Ankara Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü’ne teslim edilen Bozkır, adliyedeki işlemlerinin ardından çıkarıldığı nöbetçi sulh ceza mahkemesi tarafından “silahlı örgüt üyeliği” ve “tasarlayarak adam öldürme” suçlarından tutuklanarak cezaevine gönderildi. Hablemitoğlu’nun öldürülmesine ilişkin soruşturma kapsamında ifade veren Bozkır, savcılık ifadesinde her şeyi itiraf etti. Bozkır’ın savcılıkta verdiği ifadelerine ulaşılmasıyla suikasta ilişkin ayrıntılar ortaya çıktı.

nuri-gokhan-bozkir-kimdir
Nuri Gökhan Bozkır itiraf

Hablemitoğlu’nun sokağında hurdacı kılığında keşif yapmış

Eski Özel Kuvvet mensubu Nuri Gökhan Bozkır, o dönem üst düzey rütbeli bir ismin kendisini çağırarak örtülü bir görev verdiğini, hedef olarak Necip Hablemitoğlu‘nu bildirdiğini ve kendisinden Portakal Çiçeği Sokak’ta keşif yapmasını istediğini anlattı. Bozkır, talimatın ardından Hablemitoğlu’nun evinin önünde bulunduğu bölgede hurdacı kılığında keşif yaptığını söyledi. Bozkır, şunları kaydetti:

“Arızalı bir şofbeni aracın içine koydum. Daha sonra Portakal Çiçeği Sokağı’na gittim. Gündüz vaktiydi. Yavaşça çıkıp çevreyi rahat kontrol edebilmek için Mesnevi Sokak’tan Portakal Çiçeği Sokağı’na doğru yokuş yukarı çıktım. Tespitleri not alıp rapor haline getirdim. Raporu da emri veren kişiye teslim ettim.”

Bozkır, ismin hazırladığı raporu koordinasyon için temasa geçmesini belirttiği diğer kişiye götürmesi emrini verdiğini ifade etti. Daha sonra raporu bu kişiye teslim ettiğini söyledi. Suikastı kendisinin gerçekleştirmediğini fakat tetikçiyi olay yerine götürdüğünü kaydeden Bozkır,

“Evin yakınındaki boş arazide indirdim. ‘Beni bu sokaktan (Portakal Çiçeği) alırsın’ dedi. Sokağa çıkan ara sokaklardan birinde beklemeye başladım. 5-10 dakika sonra silah sesi duydum. Sokağa girerek tetikçiyi aldım ve evine bıraktım.” dedi.

Nuri Gökhan Bozkır krokinin gerçek olmadığını söyledi

Sonrasında telefonu imha ettiğini söyleyen Bozkır, olayda kullanılan cinayet silahının Mogan Gölü’ne atıldığına ilişkin daha önce çizdiği kroki için de şunları ifade etti:

“İnandırıcı olması için çizdim. Ancak bu kroki gerçek değildi.” 

Bozkır,

“Silahın nerde olduğunu bilmiyorum. Bu olay yanlıştı. Bildiklerimi anlattım. Olayın ortaya çıkması için çabaladım. Pişmanım.” açıklamalarını yaptı.

 

 

Kategoriler