Anasayfa » Muharrem İnce’nin ‘Gülen usulüne uygun istenmedi’ yalanı
Özel Haber

Muharrem İnce’nin ‘Gülen usulüne uygun istenmedi’ yalanı

Muharrem İnce’nin ortaya attığı “Fetullah Gülen usulüne uygun istenmedi.” yalanı Kemal Kılıçdaroğlu tarafından çürütüldü.

Cumhuriyet Halk Partisinin (CHP) Cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce, 17 Mayıs günü CNN Türk televizyonuna telefon bağlantısı gerçekleştirdi. FETÖ elebaşı Fetullah Gülen’in usulüne uygun şekilde istenmediğini iddia eden İnce, ilginç ifadeler kullandı.

Amerikalıların kendisini aradığını öne süren İnce, CNN Türk ekranlarında şunları aktardı:

“Amerikalılar beni aradı. ‘Haklısınız Muharrem Bey ama Türkiye Cumhuriyeti devleti henüz Fetullah Gülen’i usulüne uygun bir şekilde bizden geri istemedi.’ dediler. Yani Türkiye Cumhuriyeti Fetullah Gülen’in iadesini usulüne uygun bir şekilde istememiş.”

“Usulüne uygun istendi”

Başbakan Yardımcısı ve Hükûmet Sözcüsü Bekir Bozdağ, FETÖ elebaşının iadesinin usulüne uygun olmadığı yönündeki iddiaları yalanladı. Öte yandan Adalet Bakanlığı da konu hakkında şu açıklamayı yaptı:

“FETÖ elebaşı Fetullah Gülen ile ilgili olarak bugüne kadar 7 ayrı iade talepnamesi ABD makamlarına usulüne uygun bir şekilde iletilmiştir. Tam, eksiksiz ve usulüne uygun bir şekilde iletilen iade taleplerimizin ABD makamlarınca bir an evvel yerine getirilmesi hâlen beklenmektedir. Sayın İnce’nin kaynağı belirsiz iddiaları tamamen gerçek dışıdır.”

İnce yalanlarını sürdürdü

Adalet Bakanlığının açıklamasına rağmen İnce, kamuoyunu yanıltıcı nitelikteki açıklamalarını sürdürdü. 24 Mayıs günü İstanbul Barosu’nu ziyaret eden İnce, “Sayın Erdoğan da bal gibi biliyor ki usulüne uygun bir şekilde Fetullah Gülen’in iadesi istenmemiştir.” ifadelerini kullandı.

İnce, 9 Haziran günü NTV’de katıldığı programda iddiasını bir kez daha dile getirerek “Hükûmet, Fetullah Gülen’i usulüne uygun istemedi.” şeklinde konuştu.

Kılıçdaroğlu da İnce’yi  yalanladı

Muharrem İnce’nin ısrarla arkasında durduğu yalan, hükûmet yetkililerinin ardından CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu tarafından da çürütüldü. 11 Haziran’da CNN Türk’te canlı yayına katılan Kılıçdaroğlu’na FETÖ elebaşının iadesine ilişkin belgeleri Adalet Bakanlığında inceleyen CHP heyetinin raporu soruldu.

Kılıçdaroğu, Adalet Bakanlığının ABD makamlarına ilettiği dosyalara göre FETÖ elebaşı Gülen’in iade edilmesi gerektiğini vurguladı:

“Bana gelen 3 sayfalık rapor var. Aynı rapor Muharrem İnce’ye de verildi. Bu dosyalara göre Amerika’nın Gülen’i iade etmesi lazım.”

Bizzat partisinin lideri tarafından da yalanlanan İnce, kamuoyunu aldatmaya çalıştığı için özür dileyecek mi?

Kategoriler